Середа, 23 вересня

Цьогорічний Форум видавців у Львові запам’ятався українцям не лише традиційним різноманіттям книжкових новинок, але й конфліктом навколо нової книги Лариси Денисенко. Організатори Форуму були змушені скасувати презентацію книжки «Майя та її мами» через відкритий лист на ім’я начальника Львівської обласної СБУ, мера Львова та голови Львівської ОДА. У своєму зверненні представники 15-ти місцевих громадських організацій вимагали скасувати презентацію, а у разі відмови фактично обіцяли зробити це самостійно. Opinion дізнався, чому дитяча книжка опинилася в центрі скандалу, чи варто батькам ховати її від дітей та чого очікувати одеситам, якщо «Майя» приїде до нас.

Хто така Майя?

Майя – головна героїня книжки української письменниці, правозахисниці та телеведучої Лариси Денисенко. Четвертокласниця, котра обожнює зелений колір та макарони з сиром, розповідає про своїх однокласників та їхніх батьків. Кожна дитина, про котру розповідає Майченя, має свою окрему історію та водночас є уособленням найбільш типових причин цькувань, через які діти реальні часто почуваються ображеними та неповноцінними. Це діти, народжені від штучного запліднення, діти «по скайпу», родини переселенців тощо. Головна героїня також має свою історію – у неї дві мами. Саме ситуація з батьками Майї стала причиною обурення громадських організацій та подальшого конфлікту.

Про що йшлося у листі?

У листі йшлося про те, що презентація книжки Лариси Денисенко та пов’язана з нею дискусія «Чи готова школа говорити з дітьми на складні теми» є спробою нав’язати українським школярам «деструктивні принципи, котрі суперечать цінностям і традиціям, що споконвіку формувалися в українських сім’ях». А самі заходи, на думку підписантів, є «відкритим пропагуванням нетрадиційних сімейних цінностей». Закінчується лист прямою погрозою, де автори обіцяють «самотужки вжити усіх можливих заходів» у разі бездіяльності адресантів звернення.

Яка реакція видавців?

Після отримання листа організатори Форуму видавців та видавництво «Видавництво», в якому надрукувалася історія Майї, вирішили скасувати презентацію. Однак упродовж усього форуму книжку Лариси Денисенко можна було придбати зі знижкою, а в мережі з’явилася безкоштовна електронна версія «Майї та її мам».

Ми приїхали на Форум видавців та зустрілися зі співзасновником видавництва «Видавництво» Іллею Стронґовським, аби дізнатися, як ця ситуація вплинула на подальшу долю книги. За словами Іллі, історія Майї отримала той розголос, який вона мала мати від самого початку.

«Я вдячний всім “правим” за їхній непосильний внесок в доведення цієї інформації до якомога ширшої аудиторії. Стільки хороших та цікавих ідей, скільки підкинули мені вони своєю реакцією, у мене не було. Якщо ж вони так протестували проти маленької презентації у Львові, я хочу подивитися, на що вони будуть спроможні в Тернополі, Коломиї, Івано-Франківську. Я збираюсь об’їхати всю Західну Україну з цією книжкою, аби показати, що ненависть не має місця в нашій державі», – розповів нам Ілля Стронґовський.

Якою була реакція авторки?

Після оприлюднення організаторами Форуму видавців листа-звернення, авторка книги опублікувала допис на своїй сторінці у соціальній мережі. Там вона розповіла, що в усіх заявах із погрозами фігурує саме її прізвище, хоча Форум замовчує цю інформацію.

«Усе своє професійне життя я протидію насильству і виступаю за толерантність, – зазначає письменниця. – Саме така поведінка, на думку щонайменше 15 організацій ультраправого штибу та Церкви, маркує мене як відьму XXI сторіччя. Проти насильства, за терпиме ставлення і за діалог – за це міжнародна спільнота вас може долучити до посланниць доброї волі ООН, і за це ж співгромадяни і співгромадянки погрожують вам насильством».

Що думають дитячі письменники?

«Майя та її мами» – далеко не єдина дитяча книжка, представлена на цьогорічному Форумі видавців. Ми вирішили поцікавитись у колег Лариси Денисенко, чи прийнятною, на їхній погляд, є новинка «Видавництва». Своїми думками з нами поділилася дитяча письменниця Тетяна Пакалюк.

«Я вважаю, що автор має право писати про все, що хвилює її, адже вона є частинкою суспільства. А отже, є частина суспільства, яка теж переймається цією темою. Читати цю книгу чи ні – має вирішувати тільки читач. Тим паче, як на мене, людина цивілізована має бути толерантною. Те, що витворили ці «радикальні товариші», це нетолерантність, а отже це нецивілізованість і непрогресивність», – підсумувала письменниця.

Як коментують психологи?

Як ми вже згадували, автори відкритого листа наголосили на тому, що книжка є пропагуванням нетрадиційних цінностей. І найвразливішими перед таким впливом, на переконання підписантів, є діти. Ми звернулися за коментарем до аналітично орієнтованого психолога, спеціаліста дитячо-батьківських відносин та підліткового коуча Анни Бойченко, аби дізнатись, наскільки правдивою є ця теза.

«Щодо змісту пропаганди, яку так явно бачать львівські активісти, мені пригадується приказка “Слова Петра про Павла говорять більше про Петра, ніж про Павла”. Ця книга дійсно пропагандистська… Пропагандує вона безоцінкову любов, толерантність, терпимість до інакшості іншого. Це книга про реальні сім’ї України, а то і світу, в якому живуть маленькі особистості, котрим часом складно зрозуміти свою несхожість з еталоном, що транслює соціум. Це книга про прийняття, дозвіл бути різним і мати своє місце в житті», – розповіла психолог.

Також Анна Бойченко звертає увагу на те, що книга запрошує читача до формування власної думки, адже кожна історія закінчується питаннями «А що ти думаєш?», «А як в тебе буває?» Психолог запевняє, що справжня пропаганда навряд передбачає можливість існування власної думки. До того ж, на переконання фахівця, «Майя та її мами» – це книга про те, що зазвичай залишається поза межами розмов батьків із дитиною. За неї, як правило, все вирішують дорослі, однак це не означає, що у дитини відсутні переживання щодо цього.

Майєю єдиною?

Ситуація з книгою Лариси Денисенко – не перший випадок, коли презентація не відбулася через звернення та погрози третіх осіб. Так на цьогорічному фестивалі «Бандерштат» у Луцьку була скасована презентація «Розстрільного календаря» Олени Герасим’юк. За словами організаторки літературної сцени фестивалю, причиною зриву презентації став квітневий допис письменниці у соцмережі, де вона підтримала учасників акції «КиївПрайд». Ми зустрілися з Оленою після презентації «Розстрільного календаря» на Форумі видавців та запитали, чи варто шукати якихось тенденцій чи закономірностей у ситуаціях із «Календарем» та «Майєю».

«Коли відбувся зрив моєї презентаціі, багато людей думали, що це якісь мої особисті “розборки”, тому що я раніше працювала з тюремною та табірною темою, зокрема з людьми, які стосуються політичних партій, які сиділи тощо, – розповідає письменниця. — Але я тоді стояла на своєму і говорила про те, що це буде продовжуватись.

І власне ми бачимо, що тенденція полягає в більш широкому пласті й стосується власне всіх людей, яких так чи інакше можна загнобити. Тобто це і Денисенко, і випадок із Сашком Заклецьким. І наразі цей сумний список ми можемо продовжувати. Для цих людей важливим є лише якась сила та влада на місцях, і абсолютно немає значення, кому зривати презентацію, до кого дориватись тощо. У якийсь момент об’єктом їхніх цькувань може стати навіть людина з абсолютно правими поглядами. І я в цьому не вбачаю нічого дивного, тенденційність саме така».

Чого очікувати на наступних презентаціях, зокрема в Одесі?

Серед підписантів відкритого листа є організації, котрі функціонують не тільки в межах Львівської області та Західної України. Тому цілком імовірно, що подібна ситуація може повторитися у будь-якому місті.

Одним із підписантів листа є львівський осередок Добровольчого руху ОУН. Ми звернулися до його провідника Миколи Коханівського, аби дізнатися, чи збігається позиція львівських активістів із поглядами організації загалом та чи слід очікувати подібних дій на майбутніх заходах.

За словами Коханівського, висловлена у зверненні позиція є позицією всієї організації. А ДР ОУН «буде робити все, щоби гендерна ідеологія ні в який спосіб не поширювалася в Україні».

Текст: Дмитро Журавель

Залишити коментар