П'ятниця, 25 вересня

На початку вересня регіональний парламент Каталонії ухвалив закон про проведення референдуму щодо незалежності автономного регіону. Наступного дня, 7-го вересня, Конституційний суд Іспанії зупинив дію цього закону. У відповідь на заборону Карлес Пучдемон, глава каталонського уряду, заявив, що референдум відбудеться за будь-яких обставин. Однак вибори, заплановані на перше жовтня, також були скасовані. Тому спроба провести заборонений Мадридом референдум повторилася 9-го жовтня, 90 % виборців віддали свої голоси на підтримку Каталонії. Влада регіону мала проголосити незалежність вчора, 10-го жовтня, однак Пучдемон відклав цей момент на кілька тижнів заради діалогу з Іспанією.

Спробу Каталонії відокремитись від Іспанії часто порівнюють з так званим референдумом на території анексованого Кримського півострова та з подіями на Сході України. Однак наскільки правильними та об’єктивними є такі паралелі – вирішувати реціпієнту.

Журналіст, публіцист та історик Вахтанг Кіпіані звернувся до загалу з пропозицією поглянути на ситуацію в Каталонії через призму подвійних стандартів. Автор допису зіставляє право нації на самовизначення з непорушністю кордонів.
Більш коротко свою позицію висловив Ігор Стокоз, заступник голови Донецької обласної державної адміністрації.

Схожими виявились погляди представників Радикальної парті – Ігора Мосійчука та Олега Ляшка. Обидва депутати підтримують Іспанію та апелюють до теми російської агресії.
Політик, громадський діяч та екс-речник «Правого сектору» Борислав Береза наголошує, що українцям варто займати нейтральну позицію. Депутат підкреслює, що першочергово треба вирішувати внутрішні проблеми країни.
Журналістка Тетяна Даниленко у своїй публікації критикує оцінку подій міжнародного масштабу через «призму Путіна».
Доволі стримано коментує події в Іспанії Тарас Чорновіл. Політик зазначає, що референдум в Каталонії вже на початку мав всі ознаки фіктивності.

Поет, журналіст та сценарист Майкла Щура відреагував у звичній для себе сатиричній формі, присвятивши каталонському питанню окремий віршований твір.На Твітері було зафіксовано такі реакції:

Залишити коментар