Неділя, 27 вересня

У трьох областях України зафіксовано спалах кору. Міністерство охорони здоров’я підготувало рекомендації, аби унеможливити подальше поширення захворювання.

На початок вересня цього року на кір в Україні захворіли 1627 людей. Одеська область виявилась однією з найбільш вразливих до інфекційної хвороби. За дев’ять місяців 2017 року в області зареєстровано 589 випадків захворювання, 2 з яких з летальними наслідками. Найгірша ситуація на Івано-франківщині – 747 випадків. В основному хворіють діти, проте є чимало і дорослих, у яких перебіг хвороби відбувається значно важче. На Одещині захворіло близько 200 дорослих.

За інформацією, наданою Міністерством охорони здоров’я України, велика частина хворих на кір у 2017 році не мала усіх необхідних доз щеплення або взагалі не мала щеплень проти кору тоді, як лікування проти кору не існує, а найдієвішою профілактикою захворювання є вакцинація.

Катерина Гурієнко – лікар-педіатр, національний тренер ЮНІСЕФ з питань вакцинації вважає, що ця ситуація не випадкова. На думку лікарки, до погіршення епідемічної ситуації планомірно призвело зниження рівня вакцинації:

«Так, на 16 серпня 2017 року в Одеській області було зареєстровано 632 випадки підозри захворювання на кір, з яких 391 випадок це діти. У 428 хворих, з них 293 дитини, діагноз був підтверджений лабораторно. І, звісно, сьогодні, коли кір є «контрольованою інфекцією», такі цифри не можуть не засмучувати. Адже це не просто велика кількість хворих. Це люди, які «поділилися» вірусом зі своїми рідними та близькими, поширювали його в громадських місцях і були небезпечним джерелом захворювання».

Ще одним вагомим аргументом на користь вакцинації пані Катерина вважає те, що під час з’ясування вакцинального статусу хворих виявилось, що 95 % не мали жодної дози вакцини від кору, краснухи та паротиту:

«Ситуація небезпечна ще й тим, що більшість хворих – 340 осіб, є мешканцями Одеси, міста з мільйонним населенням (а в курортний сезон і того більше), і поширення вірусу відбувається в кілька разів швидше», – попереджає лікар.

За словами Гурієнко, серед дітей найбільше хворих було у віці від 1 до 4 років. Цей вік небезпечний для будь-якого захворювання, а для інфекції, яка ускладнюється ураженням легень і головного мозку, є прямою загрозою життю дітей. Проте й дорослі також виявилися украй сприйнятливі – захворіло 199 людей. «Ці цифри й ситуація загалом дуже показові», – наголошує лікар-педіатр.

При плановому зниженні кількості вакцинованих ситуація з інфекційними захворюваннями виходить з-під контролю. Вакцинація – ефективний метод профілактики. Вакцина КПК ефективна і дає сильний імунітет. Необхідно введення двох доз для створення достатньої імунної відповіді. Нині вакцина є в усіх дитячих поліклініках абсолютно безкоштовно.

Олександр Кабаса акушер-гінеколог, перинатальний психолог, автор книги «Человек рождается» вважає, що щеплення необхідні приблизно лише 15 % населення. А перед тим як вирішувати, робити щеплення чи ні, потрібно розуміти, як формується імунітет людини:

«Дитина народжується, по суті, стерильною, адже вродженого біологічного імунітету не існує. Тому що в дитини до народження не було контакту з мікробами, а як тоді формуватиметься імунітет, якщо цього контакту немає? Дитина приходить у світ з імунним захистом, отриманим від матері, це називається геморальний імунітет. І з моменту народження, коли дитина починає заселяти свій організм мікробами, а також протягом перших шести місяців життя, закладаються основи власного імунітету».

За словами лікаря, перше, що потрібно розуміти, не можна порушувати процес формування основ власного імунітету:

«Що ми робимо щепленнями? Ми вводимо в організм живу ослаблену культуру якогось мікроба. Причому вводимо не так, як зазвичай вона потрапляє: через кишківник, через органи дихання, через шкіру, а безспосередньо у кров. І організм дитини усі свої захисні сили, все, що отримав від мами, покладає на те, щоб нейтралізувати найнебезпечніше. Врешті-решт організм дитини стає легкою здобиччю для всіх інших мікробів. Іншими словами, щепленнями ми порушуємо процес формування свого імунітету. Щеплення необхідні приблизно лише 15 % населення. Але завдання імунолога чи того, хто робить щеплення, — з’ясувати якому мікробу, якому захворюванню потрібно зробити щеплення. А сьогодні така можливість є. Тому потрібно спочатку з’ясувати, а тоді вже прищеплювати. А робити щеплення тому, що так написано в календарі, немає сенсу, часто це навіть шкідливо».

З приводу щеплення від кору, Олександр Кабаса наголошує, що коли починається епідемія якогось захворювання – щеплення робити не можна. За його словами, щеплення потрібно робити у так званий «холодний» для захворювання період, коли ніякої епідемії немає. І тільки тоді щеплення захищатиме від захворювання. «Якщо починається епідемія, то зроблене щеплення тільки збільшує кількість захворюваних. Адже будь-яке щеплення саме по собі може стати причиною цього захворювання», застерігає лікар.

Задля убезпечення себе і близьких варто пам’ятати кілька фактів:

  • Кір – інфекційна хвороба, що вражає людей, які не мають імунітету проти цього захворювання.
  • Кір проявляється високою температурою, нежитем, кашлем та висипом;
  • Це висококонтагіозне (заразне) захворювання, легко передається від хворої людини;
  • Від кору немає специфічного лікування, вся терапія спрямована на зняття симптомів основного захворювання і на лікування ускладнень;
  • На кір можуть хворіти і діти, і дорослі;
  • У дітей перших 5 років життя висока небезпека розвитку ускладнень – поразок легень і головного мозку.

Текст: Христина Петренко

Залишити коментар