Неділя, 27 вересня

Минулого року, 18 грудня, смт Чорноморку біля Одеси сколихнула новина про пожежу в Будинку культури. Протягом чотирьох годин пожежники боролися з вогнем, що охопив понад півтори тисячі квадратних метрів. Opinion дізнався, як виглядає будівля сьогодні, чому не відбулася реконструкція та яким було життя в Будинку культури до трагедії.

Будівля колишнього колгоспу ім. Карла Лібкнехта була зведена у 1958 році архітектором Л. Є. Карнаухом у стилі радянського монументального класицизму. З 2011 року будова перебуває у приватній власності компанії «Меркс транс інтернешнл». До пожежі в Будинку культури функціонували музична та художні школи, аматорський ляльковий театр, працював народний вокальний ансамбль української пісні «Калинка», проводилися молодіжні фестивалі та навіть був організований поетичний клуб.

Повідомлення про пожежу у двоповерховій будові надійшло до служби порятунку 18 грудня о 3:27. Для ліквідації вогню було задіяно десять одиниць основної та спеціальної техніки, а також 27 чоловік особового складу. Під час пожежі в приміщенні перебував охоронник разом із дружиною, однак їм вдалося вчасно покинути будівлю, ніхто не постраждав.

Громадська активістка та журналістка Світлана Підпала у своєму дописі в соціальній мережі розповіла, що, за словами очевидців, перша машина пожежної служби прибула на місце події через 20 хвилин після повідомлення. Загоряння почалося з даху Будинку культури й могло бути ліквідовано значно швидше, однак пожежний автомобіль не був укомплектований драбиною чи іншими спеціальними засобами. Тому рятувальникам залишалося чекати обвалу покрівлі. Після пожежі ситуацію коментувала депутатка міської ради Тетяна Малихіна. За її словами, найбільш імовірною причиною пожежі розглядався умисний підпал. Також Малихіна припустила, що до запалення може бути причетним власник будівлі.

Після пожежі громада Чорноморки збирала підписи під зверненням до мерії Одеси з проханням відремонтувати Будинок культури. Однак адміністрація міської ради відповіла, що перебудова чи реконструкція неможлива: будівля ніколи не належала державі. Враховуючи рік бездіяльності, власник, імовірно, також не зацікавлений у відбудові споруди.

Цікаво, що головним КВЕДом (класифікацією видів економічної діяльності) компанії «Меркс транс інтернешнл» є вантажний автомобільний транспорт. Про це зазначала і Світлана Підпала, підкреслюючи, що жодного складу для зберігання вантажу чи служби технічного обслуговування вантажівок на території Будинку культури немає. Крім того, за даними Світлани Підпалої, раніше Будівля колишнього колгоспу ім. Карла Лібкнехта була внесена до реєстру пам’яток архітектури України. Однак досі невідомо, коли і чому споруда зникла з цього переліку.

Сьогодні Будинок культури перебуває без нагляду, відносно вцілілою залишається лише фасадна частина. Тим часом всередині вже навряд чи вийде щось реконструювати. Жодних заходів із відновлення чи перебудови вжито не було.

Текст: Дмитро Журавель

Фото: Ніна Ляшонок

Залишити коментар