Вівторок, 22 вересня

Верховна Рада ухвалила закон, котрий ускладнить гастролювання російських артистів в Україні. Відтепер організатор, що має намір запросити артиста з країни-агресора, повинен завчасно отримати дозвіл від СБУ. Що саме передбачає новий закон та як коментують його ті, кого він може безпосередньо стосуватися, – дізнався Opinion.

Про що йдеться в законопроекті?

Згідно з текстом законопроекту, організатор, котрий планує запросити російського артиста, повинен за тридцять днів до початку гастролей звернутися із запитом до СБУ, аби дізнатися про наявність чи відсутність підстав для недопущення цієї людини до виступів в Україні. Після отримання запиту СБУ матиме десять днів на відповідь. У разі отримання дозволу організатори можуть укладати договір з виконавцями.

«Організатор має надати Службі безпеки України достовірну інформацію про власні ім’я та прізвище учасника, зазначені у його документі для в’їзду на територію України, а також про використання псевдонімів, належність до творчих колективів, іншу інформацію, яка характеризує його творчу діяльність», – йдеться в законопроекті.

Чи готова СБУ до такого формату роботи?

Голова Служби безпеки України Василь Грицак в офіційному коментарі підтвердив, що такий закон дійсно є, але додав, що «спеціальна комісія поки що створюватись не буде». Щодо принципу перевірки російських артистів Грицак виділив лише один критерій – «створення загрози національній безпеці».

Речниця СБУ Олена Гітлянська зазначила, що вони готові до нових змін у роботі, адже «СБУ діє виключно в законодавчому полі». На думку Гітлянської, новий закон здатен значно полегшити роботу компаній, що запрошують виконавців із Росії: відтепер їм не потрібно сумніватись, чи пропустять того чи іншого артиста, адже відповідь буде дана завчасно.

«Рішення про заборону в’їзду приймає не лише СБУ, а й Державна прикордонна служба та інші уповноважені на це органи. Ми приймаємо рішення виключно, якщо в діях того чи іншого громадянина іноземної держави є ознаки загрози національній безпеці, якщо він принижує нашу державу, не визнає територіальну цілісність», – підсумувала речниця.

Яка реакція противників виступу російських виконавців?

Opinion вирішив звернутися за коментарем до громадського активіста та екс-керівника «Правого сектору» в Одеській області Сергія Стерненка, котрий тривалий час є ініціатором блокування в Одесі концертів артистів із Російської Федерації. На думку Сергія, ініціатива є абсолютно правильною і здатна дозволити оперативніше та ефективніше здійснювати фільтраційні заходи щодо громадян країни-агресора.

«Ми бачимо велику кількість прикладів, коли такі особи відкрито підтримують агресію проти України або відвідують із гастролями окуповані території і після цього безперешкодно потрапляють в Україну,– розповідає активіст. – Значну частину таких артистів допомагає виявляти громадянське суспільство шляхом офіційних повідомлень до СБУ та ДПСУ, але переважно це вже реакція постфактум, коли виступ уже заплановано або така особа перебуває в Україні».

Ще однією позитивною стороною Стерненко вважає те, що СБУ нарешті стає органом, котрий нестиме всю відповідальність за допуск до гастрольної діяльності в Україні конкретної категорії громадян.

«Не скажу, що внесені ВР зміни до Закону задовольняють необхідність урегулювання всіх суспільних відносин, що виникли за останні роки (наприклад, лишається відкритим питання що робити з громадянами України у випадку їхніх гастролей на окупованих територіях чи в РФ), але однозначно – це рух законодавця у правильному напрямку», – зазначив Сергій.

Як відреагували представники українського шоу-бізнесу?

У коментарі для Opinion відома українська продюсерка та концертна організаторка Олена Мозгова розповіла, що бачить у новому законі позитивний вектор руху, однак зізналась, що повністю проблему це навряд чи вирішить.

«Впевнена, що це покращить ситуацію. Буде певна відповідальність, тому що порушення закону завжди несе покарання, хоча б мінімальне. Думаю, це багато кого зупинить, хоча не вирішить проблеми як такої», – розповіла Олена. Водночас продюсерка впевнена, що дозвіл від СБУ ще не гарантуватиме стовідсоткове проведення виступу, адже «мирні протести ніхто не заборонить».

Що думає російський шоу-бізнес?

У російського продюсера Йосипа Пригожина, чиї виконавці раніше доволі часто приїздили в Україну, новий закон визвав обурення. Пригожин назвав такі дії несправедливими та закликав видавати дозвіл не лише російським артистам, але й тим українцям, що прагнуть виступати на території його країни.

«Культура объединяет общество, спорт объединяет общество. Это является единственным мерилом во взаимоотношениях между странами. А то, что сегодня происходит, — это безобразие», – прокоментував продюсер.

Що думають російські виконавці?

Новий закон є далеко не першим обмеженням, котрий влада України ввела проти виступів росіян. Деякі виконавці вже давно позбулися можливості бачитись з українською публікою. Ми поспілкувалися з відомою російською поетесою Іриною Астаховою, більш відомою як Ах Астахова.

«При всей моей любви к Украине, конечно же, я против всех этих санкций, более того, я и так, насколько вам известно, уже три года не имею права выступать на территории Украины, в частности в моей любимой Одессе. Я вообще в принципе ничего хорошего не вижу в подобном, потому что это запрещает право искусства быть свободным от политики. Повторюсь, я очень люблю Украину и искренне переживаю за то, что сейчас происходит и со стороны политики, и со стороны артистов. Мне грустно, мне очень грустно от этого», – розповіла поетеса.

Як коментують концертні організатори Одеси?

Для того, аби дізнатися реакцію одеських організаторів, ми звернулися до Ніка Хінчікашвілі, власника нічного клубу «Пляжник», куди систематично приїжджали російські виконавці. На думку Ніка, мистецтво головніше за політику. Сам Нік, за його словами, організацією не займається. Але якби займався – діяв би винятково згідно з чинним законодавством країни.

Ми також зв’язувалися з концертним агенством Artpoint, однак його представник Юрій Іванов відмовився від коментарів, лише зазначивши, що не працює з російськими артистами.

Текст: Дмитро Журавель

Залишити коментар