Вівторок, 29 вересня

Волонтери та приватні інвестори відновили покинутий Зелений театр в Одесі та зробили з нього найпопулярніший public space міста. За декілька років у амфітеатрі провели понад 700 культурних заходів. Однак власник території втричі підняв вартість оренди, змусивши команду закрити театр.

 

Консервація театру

У Зеленому театрі з понеділка розпочалася консервація території. Охорона вже не пускає людей до амфітеатру, а хости (працівники закладу) переносять усі меблі та конструкції до масивних морських контейнерів. Звичайний сезонний демонтаж може стати останнім у сучасній історії театру – власник території суттєво збільшив вартість оренди. Нині щомісячна платня становить 170 тисяч гривень і може зрости у декілька разів. Відео про ймовірне закриття опублікував інвестор проекту  – одеський бізнесмен Єгор Гребенніков.

Зелёный театр возможно был моим самым красивым и светлым проектом. Сложным и любимым одновременно. Я потратил на него три года и уйму денег. Команда жила этим проектом, многие считают, что мы задали новый стандарт общественного пространства. Ребята смонтировали короткое видео, оно говорит само за себя. Сейчас мне кажется очень к месту это четверостишье Хью Одена :Созвездья погаси и больше не смотриВверх. Упакуй луну и солнце разбери, Слей в чашку океан, лес чисто подмети.Отныне ничего в них больше не найти.Wystan Hugh Auden “Funeral blues” (1940)Перевод Иосифа Бродского

Posted by Егор Гребенников on Saturday, 14 October 2017

«Зелений театр, можливо, був моїм найкращим і найсвітлішим проектом. Складним та улюбленим водночас. Я витратив на нього три роки й купу грошей. Команда жила цим проектом, чимало людей вважають, що ми створили новий стандарт суспільного простору», – розповів Єгор Гребенніков.

За фінансової підтримки інвестора команді «Зеленого» вдалося перетворити депресивний і зруйнований майданчик у парку Шевченка (центр міста) на сучасний і відкритий public space. За два сезони театрали провели понад 700 заходів, з яких 2/3 були безкоштовними: творчі зустрічі з літераторами, музикантами, кінопокази авторських стрічок та майстер-класи.

Літератор Сергій Жадан дає автографи

Безкоштовний кінопоказ стрічки «Нечуваний похід» 1931 року в рамках ОМКФ 2017

Лекція Андрія Макаревича «Про красу»

Читання віршів поета Дмитра Бикова

Читання творчості Леся Подерв’янського

Із комерційних заходів частіше за все були концерти, лекції, гастрофестивалі та виставка українських дизайнерів «Гешефт». На більшість івентів вартість квитка не перевищувала 100 гривень. Одного літнього вікенду Зелений театр відвідало близько 16 тисяч одеситів та гостей міста. Це втричі більше, аніж збирає матч місцевого футбольного клубу «Чорноморець».

«Ми формували свою програму за принципами актуальності та намагалися запросити найбільш цікавих діячів мистецтв. Також ми ставили на меті привчити одеську публіку, що масові заходи можуть бути корисними, культурними та надихати глядачів на творчість», – розповіла програмний директор Зеленого театру Євгенія Львова.

Концерт британського співака Benjamin Clementine

Фестиваль міської їжі

Виступ українського фрік-кабаре Dakh daughters

Фестиваль українських дизайнерів «Гешефт»

Проблеми із власником землі у театралів виникли наприкінці терміну оренди. Територією володіє литовська компанія «Ханнер» з 2005 року. Тоді підприємці Гердас Дубріцкас та Олег Радковський (нині вийшов із засновників та працює заступником голови Одеської облради) придбали фіктивну компанію «Світ атракціонів», яка в 2001 році вивела Зелений театр з офіційної території парка Шевченка за 60 тисяч доларів США. За інформацією ЗМІ на цьому місці підприємці планували побудувати багатоповерховий готельно-розважальний комплекс. З того моменту наступні 14 років єдиний у місті амфітеатр перетворювався на руїни.

Проект готельно-розважального комплексу «Зелений театр»

Зелений театр у руїнах – аерофото

Сцена театру в 2014 році

Барельєф «Мистецтво належить народу»

До періоду «руїни» Зелений театр був культовим концертним майданчиком Одеси. «Чашу» було збудовано в 1936 році у стилі радянський неокласицизм. Однак навіть за сталінських часів театр не займався пропагандою комуністичного режиму. З моменту відкриття в ньому проводили джазові фестивалі, циркові вистави та були представлені інші «неформальні» мистецькі жанри.

Прохід до головних сходів, фото з альбому «Архітектура парків СРСР (1940 рік)»

Краєвид із Зеленого театру на Маразлієвську, фото з альбому «Архітектура парків СРСР (1940 рік)»

Зелений театр часів СРСР

У 2015 році зруйнований майданчик вдалося взяти в оренду. Відновлення зруйнованого театру обійшлося інвестору в 530 тисяч доларів (понад 14 мільйонів гривень). Ще більше було вкладено зусиль, натхнення та любові. Саме тому команда «Зеленого» сподівається, що їм вдасться розпочати новий сезон у 2018 році.

Команда Зеленого театру

Текст: Костянтин Руль 
Фото: з архіву Зеленого театру

Залишити коментар