Четвер, 1 жовтня

Сезон грипу стартував в Україні на два тижні раніше. Чи варто боятися штамів вірусу та як врятуватися від зараження – у матеріалі Opinion.

Щороку грип забирає життя десятків українців. Епідемія вірусу сягає піку захворюваності наприкінці січня-початку лютого. Проте останні кілька років сезон грипу починається вже в листопаді. Зараз Європейське бюро ВООЗ намагається з’ясувати, чому це сталося. Версій кілька: від глобального потепління і до зміцнення самого вірусу в навколишньому середовищі.

У новому епідемічному сезоні в Україні медики очікують три штами грипу: «Брисбен», «Гонконг» і новий для українців штам «Мічиган». За даними МОЗ у 2017-2018 році захворіє на 14 % більше українців.

При зараженні вірусом грипу «Мічиган» ускладнення розвиваються досить швидко та протікають складно порівняно зі звичайним вірусом. Урядовці та медики попереджають, що саме він може спровокувати нову пандемію в Україні.

«Торік грип типу А (H1N1), до якого належить і штам Мічиган”, циркулював на дуже низькому рівні. Але попри “неагресивність” штаму медики вважають, що цього року епідемії грипу вже не уникнути. Його інкубаційний період складає 4-7 днів. Грип “Мічиган” відрізняється важким перебігом із великою ймовірністю виникнення ускладнень», – зазначив заступник голови КМДА Микола Поровозник.

МОЗ прогнозує, що саме «Мічиган» стане першим штамом, який уразить українців. Його особливістю є те, що він у першу чергу вражає працездатне населення віком 25-49 років.

У хворих спостерігається швидке підвищення температури до 38,7 С – 40 С, яка залишається високою протягом трьох і більше діб. Симптоми: головний біль, слабкість, відсутність апетиту, ломота чи біль у м’язах та суглобах. Якщо не звернутися одразу до лікаря, можуть виникнути ускладнення: пневмонія, менінгіт, енцефаліт тощо.

«Специфічний метод профілактики був і лишається один – вакцинація. Коли починається епідемічний період, це стає захистом людини. Якщо людина не робила щеплення, то на першому плані постає індивідуальний захист. Це миття рук, уникання масових заходів, колективів. Тому ми просимо місцеві органи влади під час зростання рівня захворюваності своєчасно оголошувати карантин. Хворому треба надягати маску та негайно звертатися до лікаря», — наголосила керівник центру грипу та ГРВІ МОЗ Тетяна Дихановська.

У середині січня на зміну «Мічигану» прийде H3N2 «Гонконг», від якого найбільше потерпає населення похилого віку. Уже в лютому-березні Україною гулятиме «Брисбен», так званий «сімейний». Він має більш м’яку форму протікання та не сприяє виникненню епідемії.

Відповідно до законодавства, щеплення проти грипу не належать до національного медичного календаря, а отже, спеціальні вакцини не закуповуються за кошти державного бюджету. Вони можуть закуповуватися за кошти місцевих бюджетів чи інших джерел, не заборонених законом. Переважна більшість лікарень не закуповує профілактичні вакцини, а лише засоби для лікування вже хворого пацієнта.

Однак кожен може придбати у аптеці профілактичну вакцину та зробити безкоштовне щеплення у найближчому медзакладі. Цього року МОЗ затвердив 4 препарати одразу від 3 штамів грипу: «Інфлувак», «Інфлуенза Ваксин», «Джисі Флю» та «Ваксігрип». Нині в Україні є лише два останніх препарати. Їхня ціна починається від 170 гривень за ампулу.

«Якщо на вакцині зазначено “сезон 2017-2018” для північної півкулі – вона за своїм штамовим складом відповідає стандартам МОЗ. Тому, коли запитують, яка вакцина краще, відповідаю – та, що є під рукою», – розповів імунолог Федір Лапій.

Саме лікування від грипу коштуватиме державі 500 гривень за пацієнта у звичайному випадку та 1000 гривень – якщо доведеться застосовувати антибіотики через ускладнення. Чимало доведеться викласти й хворому на подальшу реабілітацію. Тому медики радять завчасно робити щеплення, а в період епідемії дотримуватися простих правил: уникати близького контакту із хворими, лишатися вдома на період недуги, частіше мити руки, не торкатися обличчя руками та напрацьовувати корисні звички, що підвищують імунітет.

Текст: Костянтин Руль

Залишити коментар