Понеділок, 28 вересня

Зовсім нещодавно Верховна Рада підтримала закон № 6614 про пенсійну реформу. Скільки платитимуть, коли можна виходити на пенсію і навіщо взагалі щось змінювати ‒ відповіді на найпоширеніші питання стосовно пенсійної реформи в Україні.

Перше, що необхідно знати, проект закону передбачає, що з 1 жовтня прожитковий мінімум для пенсіонерів, які мають повний страховий стаж, становить 1 452 гривень, а не 1 312. Тобто виплати збільшаться для всіх пенсіонерів України.

Також передбачається надання гарантій для людей, що мають інвалідність з дитинства, дітей з особливими потребами, пенсіонерів, які не мають повного стажу, та осіб, які не мають права на пенсію і отримували до реформи 949 гривень на місяць.

Кількість таких громадян на сьогодні ‒ близько 1 мільйона осіб. Розмір пенсії для них становитиме 1 373 гривні, тобто збільшиться майже на 50 %.

Чому взагалі потрібно змінювати пенсійні усталені норми? Часто можна почути думку, що уряд вирішив нарешті щось змінювати, тому що незабаром вибори. Проте, це не зовсім так. Від майбутньої реформи особи, котрі зараз перебувають на пенсії, матимуть невеликий зиск. Передусім вона розрахована на економічні зміни для країни загалом.

Річ у тім, що в Україні нині склалася доволі скрутна ситуація з пенсійним забезпеченням ‒ у 2016 році в Пенсійному фонді був дефіцит в 141 мільярд гривень.

Пенсійний вік у нашій країні є одним із найнижчих серед країн-сусідів.

Якщо ж вам виповнилося 60 років і ви маєте необхідний стаж, але продовжуєте працювати, то отримаєте від держави бонуси:
‒ щомісяця плюс 0,5 % від пенсії за кожен додатковий місяць стажу (або 6 % за рік) за перші 5 років;
‒ щомісяця плюс 0,75 % від пенсії за кожен місяць стажу (або 9 % за рік), якщо продовжите працювати більше 5 років.

Навчання в університеті до страхового стажу зараховуватися не буде: особи, які навчаються у вищих та середніх спеціальних навчальних закладах, на курсах з підготовки кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі й клінічній ординатурі загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню не підлягають.
Нарахування грошей відбуватиметься за новою системою. Розмір вашої пенсії розраховуватимуть за формулою: розмір пенсії = Сз * Ікз * Кс; де Сз ‒ розмір середньої зарплати в Україні за 3 роки перед зверненням за призначенням пенсії; Ікз ‒ індивідуальний коефіцієнт зарплати (співвідношення розміру отримуваної зарплати щодо середньої зарплати, з якої сплачувалися внески); Кс ‒ коефіцієнт страхового стажу, який визначається як множник тривалості років стажу роботи особи на величину оцінки 1 року страхового стажу.

Уточнюється, що в разі реалізації заходів з осучаснення пенсій, пенсіонерам, кому пенсія вже призначена, враховуватимуть показник середньої зарплати, який використовується для призначення пенсії в 2017 році ‒ показник за 3 роки ‒ 2014, 2015 та 2016 роки. До того ж нині величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35, а з 1 січня 2018 року становитиме 1, при цьому в результаті зміни коефіцієнту жодних змін розміру пенсій у бік зменшення не відбудеться.

Першими покращення від осучаснення пенсійної системи відчують ті, хто давно вийшов на пенсію, ‒ їхні пенсії «зростуть». А от ті, хто лише збирається на заслужений відпочинок, через скорочення коефіцієнту стажу втратять майже 25 % виплат.

Законопроект передбачає певні послаблення для виходу на пенсію:[spacer height=»3px» id=»2″]‒ трактористам-машиністам, які працюють в сільському господарстві;[spacer height=»3px» id=»2″]‒ жінкам, які працюють трактористами-машиністами, машиністами будівельних і вантажних машин;[spacer height=»3px» id=»2″]‒ дояркам;[spacer height=»3px» id=»2″]‒ робітницям текстильного виробництва;[spacer height=»3px» id=»2″]‒ водіям міського транспорту.

Крім того, уряд передбачив ранній вихід на пенсію для громадян з особливими потребами; жінкам, які народили п’ятеро і більше дітей; військовослужбовцям. Ці категорії населення зможуть виходити на пенсію навіть за 5-10 років до її офіційного настання. Але в такому випадку виплати для них здійснюватиме держава, а не Пенсійний фонд.

Законопроект також передбачає скасування спеціальних пенсій для цілої низки категорій. Серед них працівники освіти та охорони здоров’я, журналісти, колишні чиновники, судді, прокурори тощо. Єдиними, для кого пільги не скасують, будуть військовослужбовці.

Скасування спеціальних пенсій стосуватиметься лише новоспечених пенсіонерів.

Шахтарів пропонують з 2019 року перевести на дворівневу систему, а працівники шкідливого виробництва повинні будуть тиснути на роботодавця самостійно. Проект передбачає збільшення розміру ставки єдиного соціального внеску (ЄСВ) частці підприємств зі шкідливими умовами праці до 37 % за першим списком і до 29 % за другим списком. Для інших роботодавців ставка ЄСВ у 22 % збережеться.

Пенсійні зміни лякають і людей, які тривалий час працювали неофіційно чи перебували за кордоном. Заробітчани ризикують залишитися без заслуженої пенсії. Якщо договору з іноземною державою в України немає, то «закордонний» стаж не буде враховуватися при нарахуванні пенсії в Україні. Проте, Пенсійний фонд запевняє, що заробітчани, які претендують на пенсійні виплати, також мають можливість докупити стаж за вищезгаданою методикою.

Молоді радять уже сьогодні цікавитися своїм стажем, адже розмір пенсії залежатиме саме від нього та заробітку особи загалом.

Отож, найголовніші факти: пенсійні виплати збільшилися, проте, слідом за ними збільшився і пенсійний вік. Пенсія залежатиме від стажу, платні й середньої платні по всій Україні. До листопада Пенсійний фонд обіцяє виплатити підвищені пенсії за жовтень усім Українцям до 25 жовтня. Найменша пенсія ‒ для тих, хто не має повного страхового стажу ‒ зросте до 1373 гривень. Люди, які мають повний стаж, отримуватимуть щонайменше 1452. З початку наступного року пенсії знову зростуть: формула перерахування залишиться незмінною. Скасовується податок для пенсіонерів, котрі працюють. Наступний перерахунок буде тоді, коли збільшиться прожитковий мінімум для непрацездатних осіб.

Текст: Анна Голішевська

Залишити коментар