Понеділок, 28 вересня

Попри значні ризики для національної валюти, запас міцності у неї також є.

Українці добре пам’ятають періоди різких обвалів курсу гривні, тому й теперішні коливання національної валюти багатьох змушують хвилюватися. Песимістичних очікувань побільшало після оприлюднення проекту державного бюджету України на 2018 рік. У ньому середньорічний курс закладений на рівні 29,3 грн за долар, а на кінець наступного року очікують 30,1 грн за долар. Але чи справдяться ці розрахунки?

Державний бюджет на цей рік сформований, виходячи з того, що курс «зеленого» становитиме 27,2 грн. Поки національна валюта значно міцніша, навіть незважаючи на коливання, які ми спостерігаємо протягом останніх тижнів. Найкраща ж ситуація була влітку, коли гривня поступово зміцнювалася, у певний момент досягнувши позначки 25,45. Але не варто забувати про різке знецінення на початку року, коли Нацбанк встановлював курс на рівні 27-27,70 грн за долар, а реальний через наростання панічних настроїв був ще вищим і наближався до 30. До того ж до кінця 2017-го залишилося понад два місяці, і поки стверджувати, що в цьогорічний бюджет заклали занижений курс національної валюти, передчасно.

Тепер із певністю можна сказати, що укріплюватися до літніх значень, коли був період економічного затишшя, національна валюта не буде. Осіннє зростання долара стало очікуваним, і теперішній курс багато фахівців вважають економічно обґрунтованим. Відповідно, на цьому етапі доречніше говорити про те, наскільки стрімко й глибоко просяде гривня.

На перший погляд, для різкого обвалу підстав немає. Міжнародний валютний фонд цього року прогнозує зростання економіки України на 2 % і ще на 3,2 % в наступному. Це, звісно, небагато, але принаймні вже добре, що йдеться не про падіння, як це було в 2014-2015 роках. Позитивним сигналом є й нарощення золотовалютних резервів на 20 % від початку року. Станом на 1 жовтня 2017-го вони склали 18,6 млрд доларів. Відповідно, Національний банк має достатньо ресурсів для стабілізації курсу національної валюти в критичній ситуації.

А от серед факторів, які викликають занепокоєння, – міжнародні борги нашої країни. До кінця цього року ми повинні віддати кредиторам 2 млрд доларів, а наступного року – 3,9 млрд доларів. На рівні держави, тим паче з урахуванням згадуваних міжнародних золотовалютних резервів, – суми не такі значні. Тому практично ні в кого не виникає сумнівів, що Україна зможе розрахуватися з кредиторами. Однак тиск на гривню необхідність віддати валютні позики таки створить, особливо якщо ще й додадуться інші негативні фактори. Так, традиційно на міцність національної валюти впливають відносини з Міжнародним валютним фондом. Влада сподівається отримати від нього черговий транш кредиту в розмірі 1,9 млрд доларів до кінця цього року. Однак у самому Фонді поки не готові називати конкретні терміни. І якщо гроші не надійдуть, прогноз для національної валюти буде невтішним.

Тисне на курс й від’ємне сальдо торгівлі товарами. Кілька днів тому Держстат повідомив, що у січні-серпні 2017 року імпорт товарів перевищив експорт на 3,27 млрд доларів. Та й інфляція розкручується доволі швидко. За даними аналітиків Forex Club, річне зростання споживчих цін в Україні з початку 2017 року досягло найвищого рівня серед країн Європи і СНД – 16,4 %! До того ж вплинути на вартість гривні може й дестабілізація політичної ситуації в країні чи активізація Росією військових дій на сході нашої держави.

Отож, ризиків, як бачимо, доволі багато. Але все ж певний запас міцності в гривні є. Відповідно, національна валюта має шанси до кінця року не подешевшати більше аніж до 27-28 грн за долар.

Наступного ж року до факторів тиску на гривню додасться підготовка політиків до виборів (і президентські, і парламентські заплановані на 2019-й, але працювати з електоратом почнуть заздалегідь). Відповідно, зросте ризик популістських рішень на кшталт необґрунтованого підняття різноманітних виплат населенню. І чимало залежатиме від того, чи вистачить на це грошей у бюджеті. Але до чого тут валютний курс? Річ у тому, що не підкріплені економічним зростанням подачки тягнуть за собою інфляцію та девальвацію гривні. Але, що цікаво, оскільки товари в результаті дорожчають, нарощуються й податкові відрахування. А це, відповідно, допомагає «підлатувати дірки» в державній казні. Отже, певне знецінення гривні в деяких випадках може бути навіть вигідним владі.

Зважаючи на вищезазначене, закладений у проекті бюджету на наступний рік курс 29,3 грн за долар виглядає цілком реалістичним, якщо навіть не оптимістичним.

Але, підкреслю, йдеться про 2018-й. До завтра національна валюта настільки не обвалиться. І якщо маєте намір закупитися «зеленими», стрімголов бігти до обмінника все ж не варто. Каву ви ще допити встигнете:) А якщо врахувати, що після різкого зростання долар, зазвичай, на певний період трохи «відкочується» назад і тільки дещо пізніше знову «повзе» вгору, може, й трохи заощадите.

Текст: Наталія Лепчинська

Залишити коментар