Субота, 5 грудня

Колишній президент України Віктор Ющенко розмістив на своїй офіційній сторінці у мережі Facebook допис, в якому йдеться про необхідність України рухатися політичним курсом часів його президенства. Політик звернув увагу на свої головні перемоги та досягнення, а також додав до тексту зображення з новим слоганом: «Єдиний непідконтрольний Кремлю». Opinion дізнався, навіщо екс-президент оприлюднив цей текст, на що він побажав не звертати уваги та яких прорахунків допустили його політтехнологи.

Про що йшлось у зверненні Віктора Ющенка?

Екс-президент повідомив, що «до сьогоднішнього дня глибоко переконаний, що Україні потрібен політичний курс президента Ющенка». Лідер Помаранчевої революції наголосив на тому, що за весь час своєї президентської діяльності не підписав жодної угоди, за яку йому було соромно, не здавав Крим та східний Донбас. На думку Віктора Ющенка, щодо своєї нації він був чесним та професійним.

«Коли ти 5 років перебуваєш на посаді президента і, звісно, розумієш, що той політичний курс, з яким ти прийшов, причому фізично хворим, без своєї політичної більшості в парламенті, із правами президента, які найменші були за 23 роки нашої історії, і ти зробив те, що ти зробив, тобі не соромно дивитись своїм дітям в очі і своїй нації.

Хоча, безумовно, наступні 5 років тобі не завадили б для того, щоб продовжити, поглибити цей курс. Тому, коли ти йдеш, у 2010 році, ти цим показуєш своє принципове ставлення до завтрашнього дня. Цим ти хочеш сказати: «Моя улюблена націє, я залишаюся переконаний, що вам потрібен цей політичний курс. Це ваше право обирати. Я не погоджуюся з тим вибором, який починає домінувати у вас. Але я завжди його буду поважати»», – запевнив Ющенко.

Чи слід вважати це офіційною заявою про наміри балотуватися у президенти?

Допис колишнього українського президента прокоментувала його речниця. За словами Ірини Ваннікової, поява подібного звернення не означає початку президентської кампанії. Про це вона повідомила у коментарі «Громадському».

«Віктор Ющенко просто написав, що не вважає курс, який він провадив на посаді президента, неправильним, і тільки це», – повідомила речниця.

Навіщо екс-президент міг оприлюднити цей текст?

Попри офіційний коментар речниці Ірини Ваннікової, думка про те, що звернення Віктора Ющенка може розцінюватись як намір брати участь у майбутніх президентських виборах, все ж залишається дискусійною. Політичний оглядач та блоґер Олексій Мінаков зазначив, що не вірить словам речниці та розповів про можливу мету Ющенка.

«Несмотря на нулевой рейтинг и скептичное отношение к Ющенко, не замечать его слова невозможно. Это третий президент Украины. Его слова непременно будут попадать в СМИ и вынудят реагировать кандидатов. Например, сегодня он сказал «я – единственный неподконтрольный Кремлю». И логика тут же входит в диссонанс. Выходит, Порошенко – подконтрольный?

Ющенко – это уже история. У него есть возможность достойно пребывать на пенсии, остаться в памяти философом и пчеловодом. Ведь и без того его образ, к сожалению, выглядит уравнением Ющенко = разочарование.

Поэтому один вопрос – зачем вот это вот все? И ответ нашелся сам собой – вспомнилась фраза Ющенко: «По состоянию на 1 января 2013 года я помню, что на моем банковском счете было меньше 1 миллиона долларов. Я говорю это потому, что очень глубоко обеспокоен, и я чрезвычайно искренен». Пазл сложился. Намечается попытка вернуться в большую политику для зарабатывания денег», – поділився Олексій Мінаков.

Чому «активізація» відбулась саме зараз?

Олександр Нойнець, відомий український блоґер, звернув увагу на те, що Віктор Ющенко вже мав нагоду відновити свою політичну діяльність та спробувати себе у президентських виборах, однак не скористався нею.

«Открыл статью «Президентские выборы в Украине в 2014 году». Посмотрел список кандидатов. Нашел там Гриценко, Рабиновича, Тимошенко, Цушко, Богомолец и еще толпу народу. Ющенко в этом списке не нашел. То есть в 2014, когда отжали Крым и Донбасс, он возвращаться никуда не планировал. А сейчас, когда РФ весь мир второй год давит санкциями, и экономика Украины начала постепенно восстанавливаться, и ЗВР растут, внезапно муза его посетила. Спасибо, Виктор Андреевич. Вы нам очень помогли своим бездействием в предыдущие годы. Дальше мы тоже как-нибудь без вас», – прокоментував Олександр Нойнець.

У чому головні прорахунки звернення?

Коментуючи слова Віктора Ющенка, політолог та соціолог Віктор Небоженко звернув увагу на слоган, яким екс-президент України репрезентував свою діяльність, та вказав на прорахунки його політтехнологів.

«Власть серьезно готовится к выборам. На политическом небосклоне Украины вспыхнула звезда Ющенко. Уже есть и слоган его вероятной избирательной кампании: «Єдиний непідконтрольний Кремлю». Получается, что такие возможные кандидаты в президенты Украины, как Порошенко, Тимошенко, Парубий, Яценюк, Аваков, Наливайченко, Ляшко, Луценко, Гриценко и даже наш скромный «реформатор» Гройсман в той или иной степени подконтрольны Кремлю? Все, кроме него – самого слабого президента Украины за все годы Украинского государства. Непонятно, что думают политтехнологи администрации президента, если есть раскрученный Ляшко и куча будущих кандидатов-спойлеров, то зачем выпускать на арену цирка Ющенко? Они будут только мешать друг другу. В штабе, видимо, надеются, что на фоне толпы экзополитиков и демагогов нынешний президент будет выглядеть чуть лучше. А остальных, серьезных противников, будут выбивать из гонки черным пиаром, преследованиями и админресурсом», – зазначив Небоженко.

Про що не згадав у своєму дописі лідер Помаранчевої революції?

Розмірковуючи про власний політичний курс за часи президентства, Віктор Ющенко згадував лише позитивні моменти, свідомо чи підсвідомо оминаючи навіть можливі натяки на невдачі. Правозахисник Валерій Фуйор зробив це замість екс-президента.

«Он не просто нескромен. Он непристойно нескромен. «Я ни о чем не жалею» – пишет человек, который сломался на противостоянии с Тимошенко, и своими руками, которые ничего не крали, подарил булаву Януковичу. Он мог вписать свое имя в историю, но получилось только вписать закорючку в “амбарную книгу” Партии регионов. Не имея ни малейшего шанса на переизбрание, он подыгрывал Януковичу, выступая фактически его техническим кандидатом. Большего унижения и придумать трудно, но он выпил из чаши бесславия все до последней капли», – поділився Фуйор.

Тезу про те, що Ющенко не підписав жодної угоди, за яку йому було соромно, прокоментував і громадський діяч та політик Андрій Сенченко.

«Виктор Андреевич напрочь забыл, о “понятийном” соглашении под громким названием “Универсал национального единства”, подписанном 3 августа 2006 года президентом Украины Виктором Ющенко, председателем Верховной рады Александром Морозом, и. о. премьер-министра Юрием Ехануровым, лидерами фракции Партии регионов Виктором Януковичем, блока “Наша Украина” Романом Безсмертным, Социалистической партии Украины Василием Цушко, Коммунистической партии Украины Петром Симоненко.

В день торжественного подписания “Универсала национального единства” Виктор Ющенко внес на утверждение Верховной рады кандидатуру Виктора Януковича на пост премьер-министра. Вечером 4 августа 2006 Верховная рада Украины ее утвердила. Так Виктор Андреевич Ющенко стал соавтором многолетней украинской трагедии, конца которой еще не видно», – підсумував Андрій Сенченко.

Текст: Дмитро Журавель

Залишити коментар