Середа, 2 грудня

Судові вироки стосовно лікарів досі залишаються поодинокими.

Днями Шевченківський районний суд Львова засудив до року ув’язнення завідувача пологового відділення 3-ї міської клінічної лікарні міста Олега Данкова. Лікаря визнали винним у неналежному виконанні професійних обов’язків, що спричинило смерть немовляти. Йому призначили покарання у вигляді позбавлення волі терміном на один рік. Окрім того, суд постановив стягнути з Олега Данкова на користь матері дитини, померлої унаслідок пологів, Мар’яни Павлик заподіяну їй моральну шкоду у розмірі 300 тис. грн, а на користь батька дитини Остапа Пудляка – 50 тис. грн. Ще 50 тис. грн постраждалій матері має виплатити 3-я міська клінічна лікарня.

Три роки боротьби

Той трагічний випадок трапився ще в 2014 році в одному з місцевих пологових будинків. Батьки впевнені, що до трагедії призвела саме недбалість лікаря. Мовляв, неправильне положення дитини в утробі та інші тривожні ознаки мали б спонукати акушера провести кесарів розтин. Але лікар наполіг на природних пологах і застосував методи, які у світі називають варварськими. Батько Остап Пудляк згадує: «Витискали ліктьовими суглобами. Це робилося не лише ним самим, а ще й помічницею акушеркою. У результаті лікарю нічого не залишалося робити, як застосовувати акушерські щипці». «Це були страшні гематоми на голові… » – розповідала Мар’яна Пудляк про наслідки такого підходу. Дитину врятувати не вдалося.

Слідство тривало понад два роки. І врешті спеціально створена медична комісія таки визнала лікаря винним у смерті новонародженої. У результаті аналогічне рішення виніс і суд. Сам засуджений провини так і не визнав. «Мені дуже шкода, що так сталося. Я дуже співчуваю потерпілим, але мушу довести, що моєї провини в цьому випадку немає взагалі», – переконує Данков. Вирок ще може бути оскаржений в Апеляційному суді Львівської області, чим і планує скористатися горе-лікар.

Але цікавою є і реакція громадськості. Львів’янки, в яких Данков приймав пологи, захищали та підтримували лікаря під судом і навіть створили спільноту з назвою #дякуюданков, аби висловити йому підтримку.

«Я під Шевченківським судом побачила і почула, як жінки із дітьми на руках кричали “ганьба” жінці, в якої померла дитина після пологів. Бо ця жінка із чоловіком вважають, що у смерті їхньої дитини винен лікар, і наважилися впродовж трьох із половиною років боротися за справедливість законним шляхом, – написала очевидиця, громадська активістка і журналістка Вікторія Балицька. – Агресія була навіть до нас, журналістів. Кричали: “Нащо ви робите шоу?”, “Вам то все повернеться”… Що повернеться? За що? За те, що ми виконуємо свою роботу і висвітлюємо резонансну подію у випусках новин? А про маму Мар’яну Пудляк кричали, що “вона це все через гроші”, “де та принцеса”, і ми з колегами навіть розчули слово “сука”, коли кричали “ганьба”. Та, з іншого боку, залишається відкритим питання, чи самі жінки, які проявляли цю агресію, були мотивовані винятково власними переконаннями».

Заборонений прийом

Зрозуміло, що всі – люди, і лікар також може помилитися. Але чи була помилка випадковою? Витискання немовляти з утроби ліктьовими суглобами, про який згадують постраждалі батьки, – це так званий прийом Крістеллера, який через значні ризики для породілі й дитини офіційно заборонено використовувати і в Україні, і в більшості цивілізованих країн світу. Досвідчений лікар мусив про це знати.

Поза тим, лише протягом останніх років було кілька випадків, коли використання забороненого прийому під час пологів оберталося трагедією. Близько року тому породіля Ірина Войтехівська з Чернігівщини звинуватила медиків у тому, що через застосування прийому Крістеллера залишилася прикутою до ліжка. Це сталося, тому що під час перейм у Ірини розійшлися тазові кістки. 4,5-кілограмовий хлопчик був занадто великим для такої будови тазу, тому пологи були важкими. «Чому вони не запропонували робити кесарів розтин – я досі не розумію. Вони ж бачили, що все йде неправильно», – говорила породіля.

Ще одна сумна історія трапилася в Яремчі, що на Івано-Франківщині, також приблизно рік тому. Породіля Галина Джуранюк переконувала, що у смерті її дитини винна акушер-гінеколог Ярослава Ханенко із Яремчанської центральної міської лікарні, яка приймала у неї пологи. «Вона підставила собі стілець, вилізла на акушерське крісло і почала тиснути коліном мені на живіт все сильніше і сильніше. Потім почала кричати, що дитина душиться, що це я винна», – розповідала тоді постраждала.

Однак далеко не всі жертви наважуються публічно звинувачувати лікарів у помилках та домагатися притягнення їх до відповідальності. А подеколи навіть після вироку суду горе-медикам вдається уникнути покарання.

Ось один із прикладів. У липні 2014-го на Волині Горохівський районний суд визнав лікаря-гінеколога центральної районної лікарні винним у неналежному виконанні обов’язків, що призвело до тяжких наслідків. Як повідомив прокурор цього району Володимир Ющик, до прокуратури звернулася жінка, яка розповіла, що лікар районної лікарні не надав їй належної медичної допомоги. І це, мовляв, призвело до загибелі в її утробі ненародженої дитини.

Факт неналежного виконання медиком своїх обов’язків підтвердився в ході досудового розслідування. Судово-медична експертиза встановила, що внутрішньоутробній загибелі плоду в породілі можна було запобігти за умови адекватного спостереження за станом плоду і своєчасного родорозрішення. Вироком суду лікаря, який повністю визнав свою провину і розкаявся у скоєному, позбавили права три роки обіймати посаду лікаря-гінеколога. Але на підставі Закону України «Про амністію» у 2014 році підсудного звільнили від відбування покарання.

Як перестрахуватися?

Насправді тема лікарських помилок та їхніх трагічних наслідків – доволі масштабна. Якщо спробувати згадати випадки, які траплялися у практиці медиків інших спеціалізацій, матеріалу може назбиратися на кількадесят сторінок. Та що там казати, чи не в кожного виявиться знайомий, котрий постраждав від некваліфікованих дій медиків.

То, власне, що ж робити, аби не стати жертвою недбалості чи помилок лікарів та мати можливість захистити свої права? Порада цікавитися репутацією фахівця може здатися банальною. Однак можу додати, що краще відгуки про медиків вислуховувати від знайомих, не особливо покладаючись на те, що пишуть на різноманітних форумах у мережі. Річ у тому, що чимало лікарів платять за піар в інтернеті.

Що ж стосується процесу лікування, то юристи рекомендують зберігати рецепти та копіювати медичну документацію, котра стосується вашого випадку. Тоді в разі помилки лікаря довести його провину буде легше. Зустрічаються поради й стосовно відеофіксації, та, зрозуміло, що її можна провести далеко не в усіх випадках. Крім того, припускаю, що ідея знімати, наприклад, весь процес пологів на відео далеко не для всіх виявиться прийнятною.

Текст: Наталія Лепчинська

1 комментарий

  1. за рішенням суду першої інстанції дитина була не життєздатною ще пологів і страждала гіпоксією біьше тижня,що призвело до ураження ЦНС. Проте дитина наорджується з диханням, серцебитям, першим криком і рожевого кольору. Неонатолог виставляє апгар 7/7 . в кому дитина впадає чеез кількагодин. нежиттєздатна дитина нагадую впадає в кому за кіька годин. і потім ще місяць в реанімації знаходться. при тому суд вважає безпідставне звинувачення в строну неонатлога , яка не помітила меконій в дихальних шляхах, не назначила антибіотики і не прочистила той меконій. не поміила, що у дитини зупинилось дихання черз кілька годин. дитина не дихала 7 хвилин. Ще рраз нагадую, не життєздана дитина до пологів на думку суду по винні акушера, самостійно дихає кілька годин і потім має зупинку дихання на 7 хвилин. і ще потім є в реанімації в іншй лікарні . Але винен акушер, а до ненатолоа жодних претензій. Дійсно дуже справедливе рішення. зовсім нема причин сумніватися у вироку.

Залишити коментар