Середа, 23 вересня

13 листопада у Белграді має відбутися зустріч спеціального представника Державного департаменту США у справах України Курта Волкера та помічника президента Росії Владислава Суркова. За даними агентства Bloomberg, темою обговорення стануть питання щодо розміщення миротворчої місії ООН на Донбасі, точніше – можливості й принципи розміщення миротворців.

На сьогодні США (або ж ширше – Захід) і Російська Федерація домовленостей щодо цих питань не досягли, як заявив Курт Волкер, «ми поки не дійшли згоди у цьому». На нещодавньому брифінгу в держдепартаменті Курт Волкер деталізував, про що йдеться: «Кілька років тому Україна запропонувала ідею залучити миротворців ООН на схід України. Тоді Росія не була готова розглядати таку можливість. Коли Росія виклала свої ідеї стосовно цього, Україна була готова висунути власну пропозицію… Відтоді відбулися певні зміни, було проведено обговорення, Сполучені Штати стали (більш – прим. автора) залучені до прямих переговорів з Росією, і Росія проявила свою ініціативу». На сьогодні Київ і Москва залишаються на своїх позиціях щодо миротворчої місії на Донбасі: Україна виступає за те, щоб мандат миротворчої місії ООН поширювався на всю територію Донеччини й Луганщини, яка поки що непідконтрольна Києву, зокрема і з українсько-російським кордоном. Москва ж пропонує розмістити миротворців головним чином на лінії розмежування.

Тож на черговій зустрічі Курт Волкер і Владислав Сурков спробують шукати компроміси, як зазначають американські та українські оглядачі. Так, за повідомленням видання The Wall Street Journal (яке посилається на свої джерела у дипломатичних джерелах США), у Белграді спецпредставник Волкер може запропонувати російському візаві план щодо розміщення 20 тис. миротворців ООН на всій території конфлікту в Україні. Видання пояснює це намаганням Вашингтона «випробувати готовність Москви до припинення конфлікту в Україні».

До того ж американські та європейські політики й дипломати все частіше при обговоренні ймовірних сценаріїв розвитку подій на Донбасі висловлюють сподівання, що президент РФ Володимир Путін не проти вивести свій «обмежений військовий контингент» із території Донбасу, без цього розміщення миротворців там неможливе. «Міжнародна спільнота не хоче ще одного Кіпру… Не думаю, що цього хоче й Україна. Вона хоче відновити суверенітет на власній території, тому має стимули для втілення мінських домовленостей», – зазначив Курт Волкер.

А тим часом в ОРДЛО…

А тим часом очільники «ДНР» і «ЛНР» почали готуватися до виборів або ж, принаймні, публічно озвучили ідею проведення виборів у 2018 році. Старт «кампанії» у «ДНР» розпочався 18 жовтня на з’їзді руху «Донецька Республіка»: один із делегатів звернувся до Олександра Захарченка із пропозицією висунути свою кандидатуру на пост голови «ДНР» на виборах наступного року. Захарченко тоді подякував за довіру й обіцяв подумати, – пише журналіст програми «Донбас. Реалії» Андрій Діхтяренко.

Ані Україна, ні США, ні країни Євросоюзу псевдовибори підтримувати не збираються. Як зазначають у Києві, Брюсселі й Вашингтоні, насамперед необхідно відновити територіальну цілісність України й надати безпеку всім людям на Донбасі, перш ніж проводити вибори відповідно до законодавства України й демократичних принципів. Нині ж, як пише співзасновник громадської організації «Відповідальні громадяни» (Донецьк – Київ) Енріке Менендес, за нинішньої ситуації «у 2018 році буде плюс-мінус повторення виборів без вибору 2014 року, це трапиться і в “ДНР”, і в “ЛНР”».

Нагадаємо, вперше Курт Волкер і Владислав Сурков зустрілися влітку в Мінську, потім – на початку жовтня у Белграді.

Текст: Богдана Костюк

Залишити коментар