Середа, 23 вересня

Нещодавно соціальні мережі сколихнуло відео Володимира Зеленського, де актор та шоумен звернувся до Служби безпеки. У своїй промові засновник студії «Квартал 95» засудив можливу заборону серіалу «Свати» на території України. А вже вчора, 29-го листопада, з’явилось повідомлення про офіційне недопущення серіалу. Opinion дізнався, чим насправді були знайомі багатьом українцям «Свати», на кого був орієнтований цей продукт та хто може постраждати від нової заборони.

Що таке серіал «Свати»?

Волонтер та блогер Богдана Ярова розповіла, що подивилася декілька серій «Сватів» лише після того, як в українському сегменті соціальної мережі Facebook прокотилася хвиля дискусій щодо звернення Володимира Зеленського. Ярова вважає, що «Свати» є не українським серіалом, а типовим продуктом для росіян, котрий знімається відповідно до попиту цільової аудиторії.

«Створено продукт – кінофільм. В якому показані не розумні, інтелігентні українці, які вже пройшли самоідентифікацію, згадали свою історію, дізнались високу ціну Незалежності, наполегливо працюють, щоб стати частиною Європейської сім’ї (чи хоча б намагаються). Згадали свою мову, культуру, цінності. Запалюють свічки в пам’ять про геноцид українців. Співають гімн, прикладаючи руку до серця та стримуючи сльози на очах. Українці, які за 3 роки відновили свою армію, якою пишаються. Пам’ятають всіх, хто віддав своє життя за рідну землю, беруть участь у акціях на підтримку дітей загиблих.

Ні, у продукті під назвою «Свати» показані такі зрозумілі та рідні для росіян «хохлы». Дивакуваті селюки, простуваті, не дуже розумні. Сваха пече пиріжки, сват варить самогон. Усе що відбувається звично і зрозуміло. Але є одне «але». Зрозуміло для росіян, але не для українців, які 4 роки боронять свою землю, не для українців, які розповідають своїм дітям про війну та голодомори, не для українців, які добровільно здавали кров, гроші, ліки для поранених. Не для українців, які забезпечували свою армію починаючи зі шкарпеток, закінчуючи ремонтом танків.

«Свати» на сьогоднішній день – типовий продукт для росіян. І мені дуже дивно, що Зеленський і всі хто за ним стоять, вже один раз отримавши непереливки за свій виступ, виставивши Україну у край гидкому світлі перед усім світом, так і не зрозуміли, що запит українців і на гумор, у тому числі, змінився. І розумніше було б не робити відеозвернення по типу «хулиганы зрения лишают», а переорієнтуватися на новий запит українців. І, якщо вже так сильно хочеться, а може це й було б корисно, продавати в Росію фільми не про «хохлов», а про сильних, розумних, сміливих, дотепних українців», – переконана Богдана Ярова.

Чи варто було забороняти серіал, та як це вплине на інші українські медіа?

Екс-заступниця міністра інформаційної політики Тетяна Попова переконана, що кількість якісного вітчизняного контенту на українському телебаченні не така вже й велика, і рішення про заборону «Сватів» варто було приймати виходячи саме з того, що країні потрібно підтримувати власне виробництво. До того ж Попова припустила, що від заборони постраждають медіа, котрі вже витратились на закупівлю сезонів серіалу.

«Якщо узагальнити, то якісного українського ТБ продукту в нас не так вже й багато. І рішення про будь-яку заборону треба приймати виходячи саме з того, що країна має підтримувати своє виробництво. Так, порушників державного кордону, скоріше за все, не будуть знімати в наступних сезонах, але забороняти через них попередньо вироблений продукт – не правильно. А росіянам варто запам’ятати, що заїжджати в Крим можна тільки через Херсонську область після отримання необхідного дозволу, який не так вже й важко отримати. Проте, обговорюючи «Сватів» та акторів цього серіалу, слід зважати, що постраждати в цій ситуації можуть інші українські медіа. Йдеться про тих, які вже витратились на закупівлю його сезонів. І тепер що – вони не мають показувати якісь старі серії? Ніхто не застрахований, що колись будь-який актор якимось чином потрапить на територію Криму. І відкликати через це декілька сезонів продукту українського – не дуже правильно, на мій погляд», – поділилася Тетяна Попова.

Чи були інші підстави заборонити «Сватів»?

Сергій Оснач, громадський діяч та член Експертної комісії з питань розповсюдження і демонстрування фільмів, коментуючи заборону серіалу «Свати» зазначив, що ситуація з актором Добронравовим є не єдиним фактом порушення українського законодавства. Окрім того, Сергій Оснач розповів про приклади безпорадності державних органів.

«Там ледь не в кожній серії популяризуються російські органи – це прямо заборонено Законом України «Про кінематографію». Щоправда, комісія в Держкіно кілька разів проводила експертизу «Сватів», і більшість експертів чомусь нічого цього не помітили. Авжеж, серіал має бути заборонений і через участь у ньому рашиста Добронравова, який публічно визнав окупацію Криму, а також п’яний зініціював групове побиття подружжя українців – за Крим. Цілком очевидно, що він мав би одразу ж потрапити до Переліку осіб, які створюють загрозу. СБУ ще в травні подала до Мінкульту на внесення до Переліку інших рашистів – зокрема, Михалкова, Ярмольника, Алфьорову, Задорнова. Але Мінкульт чомусь досі не вніс навіть цих рашистів до Переліку. Задорнов уже й помер. Отака дивна безпорадність державних органів», – повідомив Сергій Оснач.

Чому у «Сватах» так багато російського?

Політолог Петро Олещук переконаний, що «Свати» – не перший і не останній приклад орієнтації українського кінематографу на російську аудиторію. Зокрема експерт переконаний, що головною причиною такого вектору розвитку вітчизняного кіно є великий ринок та масивна аудиторія.

«Український виробник «культурного продукту» не один рік працює на російський ринок. Подивіться, де знімається значна частина «російських серіалів», і все зрозумієте. Чому? Бо це великий ринок. Відносно, звісно. Але виробляти продукт англійською у нас все одно ніхто не буде. А російською – запросто. При цьому, цей вже «російський продукт» можна без проблем показувати в Україні. «Свати» – яскравий приклад. Це серіал, зроблений громадянами України в Україні для росіян. Тому там все українське зводиться до «гекання» найбільш відсталих персонажів. Бо це подобається росіянам.

По суті, це ідеальний комерційний продукт пост-УРСР. Гумор відповідного рівня. Широка аудиторія. Спін-оффи. Кулінарні шоу. Це індустрія, орієнтована на Росію. Тому всі базові теми там – російські. Ідеї, близькі російському масовому споживачеві. Але не це найсмішніше. В Україні такий продукт теж користується певним попитом. Навіть значним попитом. І ті, у кого він попитом користуються, мають універальну відповідь на всі питання: «Ашотакоє?». Нерушимий блок громадян Росії та громадян України з категорії «ашотакоє» – це наймасовіша аудиторія пост-радянського простору. Відповідно, весь комерційно-успішний продукт пост-СРСР буде побудований за принципом, що головне – подобатися росіянам. А українці «ашотакоє» все одно його будуть «їсти». Бо це їхнє глибинне переконання», – коментує політолог.

Якими наслідками для влади може обернутися заборона «Сватів»?

Фахівець з управління кризовими ситуаціями та бізнес-тренер Сергій Лисов переконаний, що дії української влади можуть стати початком появи інакомислення серед громадян та поставити під сумнів свободу, котра тільки почала зароджуватися в Україні.

«Нужно отметить, что возмущение людей, которые теперь не могут смотреть «Сватов» вполне подходит под это «милое» определение – «вата». Эти люди, или возмущены тем, что им не дают смотреть развлекающий их фильм, или тем, что им не дают возможности наслаждаться унижением украинцев. Эти два типа людей особо не отличаются друг от друга. Мне показалось что Зеленский тоже в их числе (в группе №1, которой мешают развлекаться – смотреть полюбившийся сериал).

Но есть ещё один тип людей. Вы их не встретите в ФБ на каждом шагу. Этот тип людей возмущен не вышеназванным мотивами. Этот тип людей чувствует примерно то, что чувствует человек, когда смотрит на кошечку или собачку, которые или лащутся или агрессируют. Понимаете? Запрет артисту въезжать в страну на том основании, что он играл роль в каком-то сериале – это и есть проявление недочеловека.

Я даже не хочу убеждать почтенную публику тем доводом, что инакомыслие – это худшее из пороков людей. И не хочу вспоминать о том, что, когда пуританской Америке не нравился эротический журнал (кажется, PlayBoy), по их мнению развращающий детей и даже нацию, Суд не запретил его только на том основании, что это было бы началом инакомыслия. Это было бы крахом США, и её, как символа свободы. Вы хотите сказать, что запрет «Сватов» украинским СБУ – это не похороны той свободы, которая в Украине зародилась только вот-вот? Или вы хотите сказать, что действие этой власти похоже на людей-мыслящих? Я с ужасом осознал, что нами сейчас правят даже не Швондеры, а Шариковы.

Как по мне, так акция с запретом «Сватов» – это начало очень хреновой тенденции. Особенно потому, что запрет «мягко» ложится на восполненный разум тех, кто проживает на территории под названием Украина. Им обычно всё равно, на какой территории проживать. У них реакция везде одна и та же: инакомыслие – одни как безумная толпа, другие как те, кто ими умело манипулирует. Эти люди ещё не идентифицируют свободу и часто ее путают с разными формами ментального развращения.

У тех, кто понимает уровень надвигающей беды, нет границ, разделяющих людей на вату и укроп. У тех, кто понимает уровень надвигающей беды, нет страсти к развлекающим фильмам, чтобы потом возмущаться, как полоумная старуха возмущается, когда у неё отняли телевизор. Безумная толпа и тех, и других начинает делать руками дьявола самое ужасное, что вообще только можно придумать для свободного человека, – инакомыслие.

Нет ребята, проблема не в том, что мы отстали от США на 100 лет. Мы просто ещё животные. Ведь только оно не способно ценить свободу мысли и слова, какой бы она могла быть неприятной. И что? Мы чем-то лучше, чем те, кто кропил в сценариях «Сватов» свои низменные помыслы? Похоже, что мы на одной волне. Резонанс такой музыкальный…», – підсумував Сергій Лисов.

Залишити коментар