Четвер, 16 липня

Вчора, 7 грудня, Верховна Рада ухвалила закон «Про запобігання та протидію домашньому насильству», що передбачає створення державного реєстру випадків домашнього насильства та насильства за ознакою статі. Під час розгляду законопроекту народні обранці не підтримали низку правок щодо використання у тексті майбутнього закону словосполучення «гендерно зумовлені стереотипи». Замість цього у тексті закону використовуватиметься формулювання «насильство за ознакою статі». Нагадаємо, частина народних депутатів наголошувала на необхідності використання терміну «гендер», оскільки без цього Україна не зможе ратифікувати Стамбульську конвенцію.

Напередодні голосування Іванна Климпуш-Цинцадзе, віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, зазначила, що прийняття закону є примарною, але все ж можливістю зробити крок уперед у створенні дієвої системи захисту жінок і дітей від насильства. Також нардеп наголосила, що від ухвалення саме цього законопроекту залежить ратифікація Україною Стамбульської конвенції.

Перша заступниця голови Верховної Ради України Ірина Геращенко повідомила про підтримку законопроекту та водночас здивувалася, що терміни «гендерні стереотипи» та «гендерно зумовлене насильство» були вилучені з тексту документу. На думку Геращенко, у залі не вистачило мудрості й мужності, аби визнати існування в Україні вилучених із закону понять.

Лариса Денисенко, письменниця та правозахисниця, назвала ухвалу закону крихітною перемогою, однак закликала не втрачати пильності та вимагати ратифікації Стамбульської конвенції.

Нардеп Світлана Заліщук переконана, що Рада Європи не визнає ратифікацію Стамбульської конвенції, адже внесені депутатами зміни спотворюють саму суть договору, котрий мав би боротися проти будь-якої дискримінації. Вилучення понять «гендер» і «сексуальна орієнтація» колишня журналістка вважає неприпустимим.

Журналістка Ліза Кузьменко зраділа ухваленню закону, однак згодом теж додала, що у такому вигляді Рада Європи його не визнає.

Олена Малахова, радниця міністерки освіти і науки Лілії Гриневич, розповіла, що Кабмін вимагає виключення слів «учениця» та «студентка» зі стратегії МОН щодо гендерного компоненту в освіті. Згадавши і про вилучення терміну «гендер» з нового закону, Малахова натякнула на прояви зневаги до жінок.

Ініціаторка акції #янебоюсьсказати Анастасія Мельниченко пояснила, що вносити поправки до тексту законопроекту нардепам заборонила Рада церков, яка складається виключно з чоловіків. У своєму дописі Мельниченко також поміркувала про терміни «гендер» та «соціальна стать».

Співзасновник видавництва «Самміт-книга» Ігор Степурін поділився власними емоціями щодо прийняття закону та яскравого мирного його лобіювання у Верховній Раді.

Політик Ірина Суслова переконана, що Стамбульську конвенцію як потужний рамковий документ боротьби з домашнім насильством поставлено під загрозу: спроба підмінити його вітчизняним «сурогатом» не рівноцінна. Суслова пообіцяла, що подаватиме поправки до закону, які вимагатимуть включення термінів «гендер», «гендерна ідентичність» тощо.

Петро Юрчишин, український політик, повідомив про підтримку законопроекту «Про запобігання та протидію домашньому насильству», а також про участь в акції на підтримку законопроекту щодо посилення захисту права дитини шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів. Однак переважну частину звернення політик доволі відкрито розповідав про власні добрі справи та наміри, доповнюючись при цьому новими обіцянками.

Залишити коментар