Неділя, 29 листопада

Злочинець-жертва

Нещодавно в Києві викрали дитину – татко лишив її під сходами дитячого садочку, в той час як сам пішов за старшою дитиною в групу. Зловмисниця вихопила маля і втекла з ним.

«Бедная девочка».

«Боже мой, как жалко эту девушку, сама же еще ребенок».

Ці та інші подібні коментарі я прочитала під постами в фейсбуці про викрадення і не могла второпати, кого жаліють дописувачі. На диво, їхні коменти з жалібними смайлами та сповнені християнських догм стосувалися зовсім не родини, в якої викрали дитину. Люди співчували викрадачці.

Так-так, саме тій, котрій ще вчора ввечері бажали здохнути. Тій, кого ще вчора проклинали, сьогодні співчували. Може, спрацьовує бажання журналістів якось олюднювати злочинця, може, бажання людей у кожному маніякові знайти щось людське. Я не знаю, який механізм виникнення такого явища, як співчуття злочинцеві, але це вражає. У цьому випадку зачепила людей історія, що викрадачка сама втратила нещодавно дитину і вирішила забрати чужу «непотрібну». Люди кинулися співчувати «бедной девоке» і проклинати батьків немовляти. Таким чином, злочинець перетворився на жертву.

І таких феноменів у нашому суспільстві багато. Відразу пригадую давню історію, про те, як у маленькому містечку судили ґвалтівника, і люди говорили: «Как жалко мальчика, эта сучка его соблазнила», і сьогоднішні «жартівливі» слова підтримки та співчуття голлівудським ґвалтівникам від наших чоловіків і обхаювання дівчат, які не побоялися сказати.

У цьому ж ряду й історія із Зайцевою, водійкою авто, яке вилетіло на тротуар у Харкові. Спочатку соцмережі кипіли праведним гнівом щодо неї, наступного дня вже були коменти «она больной ребенок», «з кожним таке може трапитися»… І вже вона не підозрюваний у страшному злочині – вона жертва. Ловко?

І так куди не подивися. Судять вбивцю – «Він був відмінником у школі, така добра людина». Судять лікаря за злочинну недбалість – «Він врятував мільйони», нікому не цікаво скількох убив. Судять крадія – «Довели мужчину до ручки, змушений красти». І тільки коли судять політика в картатому коцику, народ посилає йому сто проклять у спину, а пару політиків напишуть: «Ви шо, він же чотири броніки на передок купив. Хвора нещасна людина. Був відмінником у школі. З кожним може таке трапитись».

Нещодавно в Одесі вдень викрали дитину. Громадянка Молдови, за чутками ромка 16 років, вела білого дня хлопчика, який плакав і виривався, і ніхто не викликав поліцію. Бо загалом насильство над дитиною в родині – то звична справа і навіть за насильство не вважається. Поліція швидко знайшла хлопця і його викрадачку. І слідом за постами із викраденням дитини у соцмережах проходить вірус усепрощення і співчуття.

«Чтоб вы понимали, у богатых цыган может быть в 25 раз сытнее и уютнее этому и другому ребенку», – виправдовує крадійку педагог репродуктивного центру.

Соціологи за фотографією миттєво діагностують соціокультурний рівень родини викраденого хлопчика і вважають викрадачку рятівницею.

Люди, які ходять з нами поруч, раптово побажали здохнути хлопчику, який підставив «дєвушку», тобто викрадачку, бо їй 16 рочків, і вона не знала, що творила. Я чомусь переконана, що далі були коменти про «з кожним могло таке трапитися», але побоялася зазирати в ту безодню пекельного співчуття.

Ми всі дорослі люди з певним рівнем емпатії, милуємося кошенятами, любимо цуциків, квіточки, та не варто забувати, що злочинець – це злочинець, і те, що йому 16 років, тяжоле дєцтво, хвороби й бідність, у жодному разі не роблять із нього жертву. Співчуття теж повинно мати межу.

 

3 комментария

 1. Це капець.
  немає слів……тому шо таке лайно, на превеликий нам сором, є в нашому сцспільстві
  всі шукають винного за зроблене десь на стороні — винні обставини, сім’я, оточення, Бог, планети, які не так стали, фізіономія, яка опинилася на траекторії польоту кулака і таке інше…… хто і що завгодно, тільки не винуватець.
  Ми так і сидітимо у лайні по саму маківку, якщо не візьмемо відповідальність за те, що робимо, на себе

 2. а у меня сложилось впечатление, что это троли пишут такие коменты для того, чтобы спровоцировать публику на, извините за слово, срач…цель такая, как можно больше поссорить людей, наверное, так анализируют моральное состояние народа)))…похоже на бред, но, как версия)))

  • Татуся Бо on

   Коли я писала цей текст, то побачила комент однієї пані, вона працювала соцпедагогом в репродуктивному центрі Одеси. Вона й написала те що викраденому хлопчику було б краще у ромів. І вона не троль, це її така думка.

Залишити коментар