Четвер, 1 жовтня

Президенти України та Польщі Петро Порошенко та Анджей Дуда провели зустріч у Харкові. Під час спільної прес-конференції український президент повідомив, що лідери країн досягли домовленості щодо підвищення рівню двосторонньої комісії з історичних питань. Також Порошенко назвав невипадковим те, що зустріч із Дудою була присвячена питанням політики безпеки й оборони, координації дій щодо захисту від російської агресії.

На своїй офіційній сторінці Петро Порошенко зазначив, що під час зустрічі з польським президентом отримав чітке запевнення у незмінній підтримці Польщею нашої держави у проведенні реформ та відсічі російської агресії.

Президент України переконаний, що від історичних конфліктів між Україною та Польщею може виграти лише одна сторона. І це Росія.

Володимир В’ятрович, голова Українського інституту національної пам’яті, повідомив, що тепер на президентському рівні закріплено тезу, яку він намагався довести польським колегам. В’ятрович впевнений: питання пошуку, ексгумації та вшанування земляків, похованих на теренах обох країн, треба деполітизувати і вирішувати спеціально уповноваженим для цього структурам.

Історик і політичний експерт Євген Магда розповів, що вибір Харкова для місця зустрічі лідерів країн видається доволі невипадковим. Разом з тим Магда заявив, що Дуда має шанс продемонструвати власний, більш прагматичний підхід до польсько-українських взаємин, ніж демонструє польський уряд протягом останнього часу.

Правозахисник і громадський діяч Роман Матис прокоментував домовленість президентів про запровадження спільного митного контролю задля ефективної боротьби з корупцією та контрабандою. На думку Матиса, цей інструмент має логічно доповнити зміни до митного законодавства і створить небачені досі перешкоди для контрабандистів.

Політичний експерт Олексій Мінаков переконаний, що, враховуючи політичну обстановку в самій Польщі, тема історичного минулого буде регулярно підійматися на найвищому рівні. Для України у цьому разі головне – не реагувати надто різко та за можливістю взагалі не брати участь у подібних дискусіях.

Політолог Микола Спірідонов натомість написав, що проблеми у відносинах між Україною та Польщею нині є настільки великими, що вирішити їх найближчими роками не вийде. Тому нормалізація польсько-українських відносин, на думку політолога, буде тривалим та складним процесом.

Екс-радник прем’єр-міністра Володимир Цибулько закцентував увагу на домовленості про запровадження спільного митного контролю та запевнив, що спільний контроль не лише спростить людям подолання кордону, а ще й зміцнить довіру між сторонами.

Політолог і журналістка Олеся Яхно-Белковська розповіла, що на зустрічі з Петром Порошенком польський президент Анджей Дуда заявив, що Польща як член Ради безпеки ООН буде підтримувати ініціативу про введення миротворчих місій на всю територію окупованого Донбасу.

Залишити коментар