Середа, 23 вересня

П’ять вражень про Ізраїль

У ці дні, коли євреї святкують Хануку, хочу поділитися з вами враженнями від нещодавніх відвідин Ізраїлю. Об’їздивши майже всю країну, скупавшись у двох тамтешніх морях, побувавши в столиці й провінції, побачивши древній Єрусалим і навідавшись у гіпстерські квартали міста, що ніколи не спить – Тель-Авіву, посмакувавши витонченими єврейськими стравами й прокайфувавши від фаст-фудів з фалафелем і гумусом, зазирнувши і на Західний берег ріки Йордан (Палестину), я виділив для себе 5 основних вражень від цієї неймовірної країни:

  1. Безпечно! Либонь, більше ніде у світі ви не побачите стількох озброєних людей, що просто ходять вулицями, стоять у черзі в магазинах, дрімають у міжміських автобусах, тримаючи в руках автомати. Та і певна річ, що ви неодноразово чули в новинах про сутички, конфлікти, перестрілки (зокрема і ракетні!) й теракти в Ізраїлі, тому напередодні приїзду стає трохи тривожно. Але насправді це абсолютно безпечна країна, за першу годину ви звикаєте до повсюдної зброї в руках і почуваєтеся захищеними, навіть не відволікаючись на думки про можливі трабли. Безпечно як у центрі, так і на околицях, в єврейських і арабських кварталах, громадському транспорті й на базарах, більше того – навіть на території Палестини абсолютно безпечно, а тамтешні араби приязні й гостинні (хоча на в’їзді на територію Західного берегу Йордану Ізраїль величезними червоними бордами попереджає про смертельну небезпеку).
  2. Дорого! Дуже дорого, кусюче дорого – дорожче, ніж у Нью-Йорку чи Римі. Чесно кажучи, ціни в Ізраїлі шокують, тому приготуйтеся до того, що в перший день вам буде непереливки – у голові ввімкнеться валютний калькулятор і перераховуватиме місцеві ціни в гривню. Громадський транспорт, вода в супермаркеті, їжа (у фастфуді, не кажучи вже про ресторани), оренда апартаментів – ціни скрізь скажені. І це не означає, що за грубі гроші ви отримаєте винятковий сервіс, він всюди посередній, а якщо ви висловите свій подив, ізраїльтяни лише байдуже стиснуть плечима: мовляв, а вас хтось сюди тягнув?
  3. Тепло і смачно! Якщо йдеться про зиму, то клімат в Ізраїлі чудовий – погода тепла й приємна. Зрештою, пори року як такі там і не розрізняють, говорять радше про сухий сезон і сезон дощів (це і є зима). Але навіть у сезон дощів є вдосталь сонячних днів, і в грудні цілком можливо купатися в морі (хоча самі ізраїльтяни здивовано кривляться, коли кажеш їм, що температура води приємна – вони люблять тільки гарячу). Такий клімат створює кулінарне щастя, а місцеві базари нагадують рай: безмежний вибір смачних, соковитих і пахучих овочів та фруктів. Та й близькосхідна кухня з усіма її прянощами, свіжими гумусами й фалафелями – це справжня насолода.
  4. Брудно! Чесно кажучи, навіть дуже брудно. Якщо ви нарікаєте на чистоту в Ужгороді, Одесі чи Києві – вам треба з’їздити в Ізраїль неодмінно, звідти ви повернетеся з букетом квітів для комунальних служб вашого міста. Бо в Ізраїлі брудно на вулицях, у парках, у дворах перед будинками, на вокзалах і дитячих майданчиках. Сміття валяється просто під ногами, тротуари запльовані й укриті шаром лушпиння соняшника, між фешенебельними віллами височать терикони будівельного мотлоху, на узбіччях міжміських доріг – завали, які бачили ще Ісуса. Самі ізраїльтяни в засміченості звинувачують арабів, але вони у всьому звинувачують арабів, тому абсолютно їм вірити не варто. Просто це Близький Схід, такий уже там менталітет, сміття нікому не заважає, і поки їх про це не запитаєш, вони навіть уваги на нього не звертають.
  5. Чудо! Подорожуючи Ізраїлем, тебе не полишає враження, що бачиш диво. Ізраїльтянам вдалося збудувати успішну, процвітаючу, розвинену й безпечну державу в, здавалось би, абсолютно непридатних для цього умовах. Навколо – держави-вороги, які на офіційному рівні десятиліттями заявляють, що докладатимуть зусиль для знищення Ізраїлю; всередині – проблема з місцевими арабами, з невизначеним статусом Палестини й щоденна небезпека обстрілів з Сектору Газа; території мало, а ще й значну частину її займає пустеля, ґрунти кам’янисті, клімат для сільського господарства занадто посушливий, чистої прісної води – катма, і при цьому Ізраїль не лише забезпечує себе, а й експортує овочі та фрукти! Це диво настільки вражає, що додому повертаєшся замисленим: чому в природно багатющій Україні ми живемо так бідно?

 

Залишити коментар