Середа, 30 вересня

Минулого тижня до столиці привезли головну ялинку країни: святкове дерево завдовжки 28 м транспортували з Івано-Франківської області. І поки київська влада вже зробила свій вибір на користь живої прикраси, для багатьох українців питання вибору цьогорічної ялинки й досі залишається відкритим. Opinion дізнався, яке новорічне дерево коштуватиме дешевше, у чому полягає принципова різниця між штучним і живим товаром, як правильно утилізувати непотрібні дерева та яке придбання є безпечнішим.

Останніми роками асортимент новорічних дерев може задовольнити навіть найбільш вимогливих покупців. Живі ялинки, піхти та сосни, які ще вчора росли в українських лісах; штучні аналоги будь-яких розмірів та кольорів і навіть дерева у горщиках, які після свят нібито можна висадити у природнє середовище – це далеко не весь перелік варіантів, котрі очікують на нас цієї зими. Найчастішим аргументом покупців штучних ялинок є бажання зберегти дерева від масового вирубування, а їхні опоненти натомість вказують на небезпечність використання штучних прикрас. Що з цього є правдою, а що – черговим стереотипом, спробуємо дізнатись.

Живі ялинки: купувати не можна берегти

Дійсно, кількість дерев, котрі продаються напередодні зимових свят, здається безпідставно великою: у кожному місті можна відшукати хоча б декілька «точок» із новорічними красунями. Однак думка про те, що купівля живих дерев стимулює знищення українських лісів, є не зовсім коректною.

Ще у 2011 році Державне агентство лісових ресурсів України вирішило запровадити електронний облік дерев за допомогою бирок і штрих-кодів. Усередині таких етикеток міститься повна інформація про походження, сорт і якість хвойного насадження, що підтверджує законність його реалізації. Така процедура дозволила зменшити кількість незаконно зрублених дерев та взяти під контроль подальший продаж. Саме тому при купівлі живої ялинки перш за все зверніть увагу на наявність етикетки та відповідних документів у продавців.

Крім того, вирубка святкових дерев не відбувається хаотично, а, навпаки, суворо контролюється. Для наочної ілюстрації звертаємось до відкритих джерел Держлісагентства, котрому належать 73 % лісового фонду України. Аби задовольнити потреби українців у новорічних ялинках, не завдаючи при цьому шкоди для лісу, на площі близько 5 тис. га були створені спеціальні плантації хвойних насаджень різних порід загальною кількістю 18 млн одиниць. До того ж кількість дерев для продажу збільшується за рахунок вирубки частини загущеного молодняка: у такий спосіб українці отримують ще близько мільйона ялинок. Цього року заплановано реалізувати близько 550 тис. дерев.

Ураховуючи, що 27 % лісового фонду перебуває поза межами володіння держагентства, для стовідсоткової впевненості у купівлі «офіційного» дерева слід завчасно дізнатися про встановлені локації продажу. Ознайомитись із місцями реалізації ялинок у кожній з областей можна на офіційному сайті Державного агентства лісових ресурсів.

«Чиповані» дерева коштують набагато дорожче

Подібне ствердження – не більше, ніж маніпуляція, і, вочевидь, поширюється браконьєрами задля збільшення обсягів власного продажу. Для спростування цього стереотипу наведемо офіційні дані про вартість «чипування» новорічних дерев. Так, до 2014 року маркування хвойних проводилося за допомогою бирок, виготовлених із пластику. Вартість однієї одиниці становила 1,75 грн.

Останні три роки задля здешевлення процесу маркування на заміну пластику прийшли самоклейні етикетки вартістю 0,63 грн за штуку. До речі, на цих етикетках розміщується індивідуальний номер і відповідний штрих-код, перевірити справжність якого можна на спеціальному сайті. Як бачимо, можливість ідентифікації зрубленого за офіційним дозволом дерева коштує не так вже й багато.

Скільки коштуватиме жива ялинка цього року?

Представники Держлісагентства запевняють: цінова політика на хвойні цього сезону залишається приблизно на рівні минулого року. Так, середня ціна за погонний метр у лісгоспах становитиме близько 60 грн. Однак слід розуміти, що йдеться про ціну реалізації, себто ту суму, котру заплатять за кожне дерево потенційні продавці. Чи може звичайний українець придбати новорічну ялинку без зайвої націнки? Так, може.

Лісгоспи щороку організовують роздрібну торгівлю ялинками на торгових точках, майданчиках, ярмарках і ринках обласних, районних центрів та інших населених пунктів. Тому все доволі просто: знову переходимо на офіційний сайт Держлісагентства, обираємо свій регіон, за необхідністю телефонуємо та уточнюємо місця роздрібної торгівлі. Отже, на купівлі офіційно зрубаного новорічного деревця можна суттєво зекономити.

Однак середня ціна у 60 грн за погонний метр у деталізації виглядає дещо нерівномірною. Так, наприклад, вартість дерева у лісгоспів для мешканців Одеської області складатиме від 50 грн за ялинку до 1 м. На Полтавщині за зелену красуню до 1 м потрібно буде сплатити 36 грн, двометрова красуня у представників лісгоспів коштуватиме 42 грн. У Львівській області ціни за дерева 1-4 м коливатимуться у діапазоні від 50 до 150 грн. Житомирці можуть розраховувати на ціну в 40 грн за погонний метр.

Жива vs Штучна: яке дерево безпечніше?

Питання безпеки також не є цілком однозначним, і у деяких випадках штучне дерево може виявитися справжнім порятунком для українців. Насамперед вибір проти живого дерева мають робити алергіки. До того ж лікарі рекомендують купувати живі ялинки тільки у разі стовідсоткової впевненості в минулому дерева та умовах його зростання.

«Звісно, живе новорічне дерево може радувати своїх власників не лише приємним ароматом, але й додатковим захистом. Наприклад, ялинки та сосни завдяки фітонцидам очищують повітря від інфекцій», – розповідає Opinion лікар Ірина Корпусова.

Щодо штучних ялинок – перейматися шкідливістю матеріалів, з яких вони виготовлені, слід не завжди. Якщо обирати штучний аналог у сертифікованих магазинах, котрі зможуть надати відповідну документацію та дозвіл, можна цілком легко уникнути неприємностей на кшталт шкоди для родинного здоров’я, їдкого запаху пластмаси в будинку, легкозаймистих матеріалів тощо.

Однак, розмірковуючи над безпечністю, потрібно також знати, що близько 80 % пластикових дерев виробляється в Китаї, де більшість електроенергії зазвичай отримується шляхом спалювання вугілля – одного з найбільш брудних видів палива. Загрожувати екологічній безпеці може і транспортування штучних ялинок. Наприклад, у разі перевезення кораблями на дизельному паливі у повітря викидається чимало парникових газів. На думку екологів, це може сприяти глобальному потеплінню.

Тому констатуємо: у разі купівлі новорічного дерева в офіційного продавця, котрий за першою вимогою може продемонструвати всю необхідну документацію, будь-яка з ялинок може стати безпечним і надійним гостем ваших зимових свят. Водночас обидва види новорічних дерев можуть мати в собі певну небезпеку. Тому придбання подібних товарів вимагає не лише наявності сертифікатів у продавця, але й нашої особистої уваги.

Штучне дерево: як і скільки?

Ціна за штучну ялинку на українських сайтах стартує від 50 грн за півметра та закінчується 41 тис. грн за чотириметрову красуню. Фактично початкова ціна є приблизно вдвічі дорожчою, аніж живе дерево з лісгоспу. Однак слід пам’ятати: далеко не всі продавці штучних аналогів можуть запропонувати вам дійсно безпечний та сертифікований товар. Штучні дерева відрізняються і за характером лиття, стилем, кольором, розмірами тощо. Таке різноманіття варіантів може легко відвернути увагу від головних характеристик, котрі треба враховувати.

Перш ніж придбати штучне дерево, обов’язково зверніть увагу на матеріал, з якого воно виготовлене. Від його якості залежить і термін експлуатації. Найдорожчими на українському ринку будуть штучні ялинки, в яких усі деталі виготовляються суцільно. Це підвищує рівень імітації та обумовлює високу ціну. Якісна прикраса такого типу та належної якості може зустріти з вами не один десяток новорічних свят.

Значно дешевшими є аналоги, вироблені з полівінілхлориду. Ззовні таке дерево вже менше схоже на живу ялинку і зблизька може виглядати зовсім ненатурально через меншу деталізацію, однак додаткові новорічні прикраси можуть приховати усі недоліки. Коштує така ялинка зазвичай вдвічі дешевше, аніж варіант із суцільним виготовленням деталей. Таке дерево також буде цілком безпечним для вашої кімнати.

Безпечною, але менш зносостійкою буде ялинка, виготовлена з волосіння. Такі дерева можуть здаватися більш пухнастими, однак за рахунок невеликої товщини штучних голок та інших деталей їхній товарний вигляд може зіпсуватися вже за кілька сезонів. Таке дерево також є цілком безпечним та, як і всі попередники, не піддається вогню.

Що робити з ялинками після використання?

Після того як святкове дерево виконало свою головну функцію та почало осипатися, доволі часто українці залишають його у сміттєвих баках, не замислюючись над питанням подальшої утилізації. Насправді існує безліч варіантів. Наприклад, можна укласти відповідний договір із компаніями, що спеціалізуються на вивезенні та утилізації сміття. Вони можуть забирати ялинки на спеціальні локації, де через декілька років з них утвориться перегній.

Також такі компанії за умови наявності спеціальних машин можуть перероблювати використані дерева на тирсу, котра надалі використовується як добриво. Серед інших варіантів – використання новорічних прикрас у спеціальних котельнях як паливо. Не відмовляться від живих ялинок і зоопарки: дерева можуть стати чудовим кормом для окремих видів тварин та птахів.

Якщо вам не хочеться перейматися проблемами з утилізацією живого дерева, ялинку можна залишити поряд із сміттєвим контейнером, головне – не кидати її усередину, бо новорічні дерева вважаються великогабаритними відходами. Залишаючи новорічний символ біля сміттєвих баків, ви так само допоможете подальшій утилізації: перевізники сміття самостійно вирішують, куди вивозити ялинки. У більшості випадків їх заберуть на розпал у котельні.

Значно складнішою є ситуація з утилізацією штучних дерев. Як правило, матеріал, з якого вони виготовляються, не має чіткого терміну утилізації. Тому залишати такі дерева усередині сміттєвого контейнеру так само, як і живу ялинку, не рекомендуємо. У такій ситуації варто шукати пункти прийому пластику на переробку і дізнаватися, чи приймають вони штучні ялинки.

Чи існують аналоги?

Усе частіше у пошуках новорічного дерева можна зустріти ялинки, котрі продаються у спеціальних горщиках-контейнерах, звідки їх нібито можна пересадити у природнє середовище. Найчастіше такі інновації також є звичайною спекуляцією. Як правило, коренева система маленького дерева може сягати таких розмірів, що навряд вміститься у компактний контейнер. До того ж ґрунт у горщиках з ялинкою має відповідати певним стандартам і потребам рослини, у разі недотримання яких після пересадки дерево може просто загинути.

Безпечним аналогом зрубленим і штучним деревам є прокат ялинок. Дерева у такому разі надають спеціальні розсадники, котрі слідкують за зростанням новорічного символу відповідно до усіх вимог. Після святкування в обумовлений завчасно день ялинку повертають назад, де за нею далі спостерігають спеціалісти.

Ті ж, хто не хочуть обирати між живими та штучними ялинками, можуть звернутися до власної фантазії та виготовити саморобне святкове дерево. Останніми роками така практика набирає стрімких обертів: хвойні насадження змінюються гірляндами, книжками, будь-якими підручними засобами, перетворюючись у вмілих руках на чудову альтернативу ялинці. До того ж, як правило, такий варіант є найбільш економним та доступним для кожного, а такої ж ялинки точно не буде ні в кого.

І що ж у результаті?

Вибір між штучним і живим деревом останніми роками супроводжується пластом стереотипів, котрі доволі часто заважають прийняти правильне рішення. Насправді ж як штучна, так і справжня ялинка може мати свої переваги та недоліки. Обираючи новорічне дерево, насамперед слід орієнтуватися на суму коштів, котрі ви готові витратити на святковий символ. Якщо у вашій родині немає алергіків, а після свят ви готові хоча б мінімально посприяти правильній утилізації дерева, жива красуня стане цілком виправданим придбанням. Однак необхідно пам’ятати, що «офіційні» дерева постачаються Державним агентством лісових ресурсів. Купівля ялинки в представників лісгоспів не тільки підтримає практику завчасного вирощування дерев до новорічних свят, але й вийде вам значно дешевше, аніж у тих, хто займається перекуповуванням або незаконною вирубкою.

Штучні дерева також можуть прикрасити вашу оселю і зроблять це безпечно, якщо купувати дерево в надійних продавців, які можуть надати всі необхідні сертифікати. Різноманіття штучних ялинок безмежне, однак не слід брати найдешевші варіанти. Як правило, такі дерева виробляються у Китаї та не відповідають стандартам безпеки. Якісна штучне ялинка дорожча за живий відповідник мінімум у два-три рази. Разом з тим зауважте, що у разі такої покупки процес утилізації є значно складнішим.

Якщо вам не хочеться обирати між штучними та колись живими рослинами, існує низка аналогів, найоптимальнішим з яких є прокат ялинок та повернення їх під нагляд спеціалістів. Ринок новорічних дерев вже незабаром переповниться різноманіттям варіантів, тому радимо вам завчасно вирішити, яка ялинка зустріне з вами новий рік, та бажаємо вам вдалих і приємних приготувань до зимових свят.

Текст: Дмитро Журавель

Залишити коментар