Четвер, 1 жовтня

Ситуація з курсом гривні нагадує сюжет шедевру британського режисера Стенлі Кубрика: спочатку ми створюємо собі проблеми, а потім героїчно з ними боремося. Однак чорна комедія смішна лише у кіно, а в реальному житті нам доводиться змиритися із шокуючим «долар по 28».

У класичній комедії 1964 року «Доктор Стрейнджлав, або Як я перестав хвилюватись і полюбив бомбу» сюжет розгортається навколо божевільного генерала ВПС США, який організовує ядерну атаку на Радянський Союз, та американського президента з командою союзників, які намагаються уникнути ядерного апокаліпсису.

Сюжетно Україна знаходиться десь у середині фільму, коли божевільний генерал (у нас – екс-президент Янукович) здійснює самогубство (у нас – тікає до Ростова), і команда лишається сам на сам із божевільним піке української валюти.

Історичний мінімум курсу української гривні до долара США було зафіксовано в лютому 2015 року, і становив він 30,01 грн / долар. Відтоді через низку економічних реформ та продажу доларів із резервів вдалося стабілізувати гривню. Однак восени 2017 року курс почав зростати і вже становить близько 28 грн за долар.

Падіння на 3 пункти за півроку НБУ пояснює «сезонними коливаннями». На думку держфінансистів, фундаментальні фактори залишаються сприятливими: прискорення економічного зростання в країнах, що є основними торговельними партнерами України, підтримує зовнішній попит на вітчизняний експорт.

«З 20-х чисел листопада посилився тиск на курс гривні під дією тимчасових, зокрема сезонних, чинників. Так, на пропозицію валюти впливає сезонне зменшення ділової активності. Одночасно в кінці року традиційно посилюється тиск на валюту, також тиснуть психологічні чинники: несприятливі очікування щодо майбутньої динаміки курсу гривні», пояснив в. о. керівника НБУ Яків Смолій.

У фільмі Кубрика головні герої також намагалися добрим словом «заговорити» протагоніста – радянського посла Олексія Десадецького. Проте, як з’ясовується, перемовинами ядерну війну не зупиниш – у СРСР працює комплекс «Судного дня», який автоматично підірве планету через ядерну атаку на комуністів. В Україні також, не зважаючи на оптимізм НБУ, курс зростає щотижня. Тож настав час для прямої дії. Національний банк наважився на продаж 175 млн доларів США із власних резервів, аби стабілізувати гривню.

«175 млн доларів продав Нацбанк, щоб стабілізувати ринок. Нацбанк не відходить від своєї стратегії валютних інтервенцій, яка передбачає згладжування таких коливань, і ми їх згладжуватимемо: резерви це дозволяють», – сказав заступник глави Нацбанку Дмитро Сологуб.

У «Стрейнджлаві» активними діями союзниками вдалося збити літаки з ядерною зброєю. Крім однієї. Невеликої ракети вистачило, аби уразити крайню північ Росії. Піднімається хмара ядерного вибуху. Чимало економістів України також мають сумніви, що продаж валюти надовго стабілізує гривню.

«Потрібно розуміти, що девальвація гривні вигідна насамперед Кабміну й великим експортерам. Уряд отримує більше коштів до держбюджету, а експортери – валюти за свої товари. Втім, економіка загалом потребує стабільного курсу. Ідеальний варіант, якщо коливання курсу гривні не перевищують 5 % на рік (2,5 % вгору і вниз). У цьому разі експортери та імпортери отримують свій додатковий дохід. Населення не панікує і не скуповує валюту. Банки не ризикують валютними депозитами. Усі інші чинники, при яких курс гривні знижується, завжди створюють проблеми. Населення скуповує долари, ростуть ціни, банки відчувають проблеми з погашенням кредитів», – говорить президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

Очікується, що гривня закріпиться на рівні 28 за долар. Такий курс протримається щонайменше до середини весни, коли «сезонний фактор» припинить впливати на нашу економіку. У фільмі доктор Стрейнджлав з ентузіазмом рекомендує президенту перечекати ядерну зиму та заснувати нову популяцію людства. Однак реальне життя тим і відрізняється від кінематографу, що тут не можна з нуля заснувати нову популяцію (у нас – економіку).

«На нас чекає період відносної стабілізації з декількома курсовими піками і корекціями (танці “з бубном” навколо позначки 28). Навесні-влітку 2018 року можливе зміцнення курсу до позначки 26,5-27, а потім новий цикл осінньої девальвації в інтервалі 29-29,5 (в кінці 2018–початку 2019 року). Це базовий курсовий сценарій. Існує ризик того, що для отримання необхідної динаміки зростання бюджетних надходжень у наступному році, можливо, запустять саме негативний сценарій і гривню “стусанами” заженуть за позначку 30, звідки її вже не випустять», – пояснює економіст Олексій Кущ.

Негативний сценарій, на думку експертів, ґрунтується суто на політичних мотивах: дестабілізуючим фактором для курсу нацвалюти може стати підготовка до передвиборчих перегонів-2019. Економіку будуть «накачувати» грошима, спрямованими на виконання електоральних обіцянок. У Кабміні вже передбачили таку ситуацію та спрогнозували у проекті держбюджету курс 29,3 грн за долар у 2018 році з підвищенням до 30 грн наступної зими.

Пересічний українець навряд чи зможе вплинути на курс гривні. Тож йому лишається, як і доктору Стрейнджлаву, спостерігати за ядерними вибухами-коливаннями гривні на міжбанку. І купувати долари влітку.

Текст: Костянтин Руль

Залишити коментар