Неділя, 29 листопада

На сайті Верховної Ради опублікували текст президентського законопроекту про Вищий антикорупційний суд. Зокрема у документах зазначається, що на посаду судді претендент обиратиметься за конкурсом, ним може бути призначений громадянин України у віці від 35 років зі стажем роботи на посаді судді не менш ніж 5 років. Також кандидат повинен мати науковий ступінь у сфері права чи пропрацювати в науковій галузі як мінімум 7 років, мати адвокатський досвід. Разом з тим призначатися суддями не можуть ті, хто 10 років працювали в силових структурах, обіймали політичні посади та були помічені у корупційних злочинах. Крім того, пропонується дозволити Вищому антикорупційному суду розглядати справи, збиток або предмет злочину яких перевищує 500 прожиткових мінімумів, а також забезпечити цілодобову охорону для обраних суддів.

На сторінці міжнародної громадської організації з боротьби з корупцією Transparency International було опубліковано повідомлення, в якому зазначається, що чимало положень президентського законопроекту не відповідають рекомендаціям Венеціанської комісії. З огляду на це представники організації пропонують Петру Порошенку відкликати законопроект № 7440 та замінити його доопрацьованим документом з урахуванням зазначених у повідомленні рекомендацій.

Артем Романюков, блогер та голова правління Громадського контролю, розповів, що в Україні фізично немає людей, котрі б могли задовільнити вимоги потенційного закону. Романюков впевнений, що закон був написаний таким чином, аби процедура відбору суддів тривала якомога довше, хоча б до 2020 року.

Леонід Маслов, юрист, блогер і громадський діяч, запропонував короткий огляд змісту закону про Вищий антикорупційний суд.

Народний депутат Єгор Соболєв заявив, що новий законопроект був створений з наміром обдурити суспільство та західних партнерів. На думку політика, українцям потрібен антикорупційний суд, який буде ув’язнювати, а не відпускати топ-корупціонерів, адже останнім такий державний орган взагалі не потрібний.

Ігор Луценко, громадський діяч та політик, переконаний, що вся ця метушня не має жодного стосунку до подолання корупції. Політик вважає, що так звану велику корупцію можна ліквідувати, тільки змінивши Конституцію, прибравши безкарність президента та його можливості втручатися у роботу різних гілок влади, іншими словами, створити класичну буржуазну демократію з незалежними гілками влади.

Блогер Вадим Фульмахт вважає, що новий суд зможе запрацювати не раніше нових виборів, а остання надія на порятунок має покладатися на Венеціанську комісію.

Екс-журналіст і нардеп Мустафа Найєм розповів про три важливі проблеми, котрі є у законопроекті про Вищий корупційний суд: роль міжнародників у відборі суддів, терміни початку роботи майбутнього суду та підсудність справ. Серед позитивного Найєм відзначив той факт, що за рік законопроект все ж змогли підготувати, а у процесі розробки документу брали участь європейські експерти.

Політичний експерт Олексій Мінаков впевнений, що президент хоче застосувати аналогічний сценарій-модель відбору суддів, як під час конкурсу до Верховного суду. Тому, якщо влада ухвалить законопроект у такому вигляді, це в кращому разі може згодитися для МВФ як виконання їхньої вимоги.

Залишити коментар