Неділя, 27 вересня

Чимало українців з острахом заглядають у 2018-й: чи не буде він гіршим за рік, що минає? Неоголошена війна, корупція, непевні реформи… Який ще «сюрприз» приготує нам Путін, його ж у наступному році переобиратимуть? І чи тільки в Росії пройдуть вибори? Можливо, і в нас відбудуться дочасні перегони. Такий сценарій може запропонувати вулиця. Немає сумнівів, що незадоволені тиснутимуть на владу, утім, фахівці стверджують, що тиск цей навряд чи буде достатнім для докорінних змін владної верхівки. Політичні експерти й народні депутати, які нещодавно підсумували для Opinion 2017 рік, дають свої прогнози на рік прийдешній.

  1. Чи вплинуть на події в Україні вибори президента РФ?
  2. Чи відбудуться дострокові парламентські або президентські вибори?
  3. Чи наростатиме ситуація із протестами?

 Ірина Верещук, президент Міжнародного центру Балтійсько-Чорноморських досліджень:

1. «Ніхто не може спрогнозувати, як вибори президента Російської Федерації вплинуть на політичну мапу України. Нам потрібно зробити все можливе, щоб вони вплинули якнайменше. У нас має бути консолідована, чітка і зрозуміла позиція щодо сходу України і Криму».

2. «Скоріше за все, відбудуться парламентські. Якщо внутрішня ситуація залишатиметься нестабільною, нам буде важко її утримувати. Іншими словами, щось має стати виходом із ситуації. Перезавантаження парламенту дало б таку можливість, але зі зміною виборчого законодавства. Якщо ж будуть ті самі лекала, то жодні вибори не допоможуть. Не підтримую ідею народного імпічменту і негайних перевиборів парламенту і президента. Бо немає запропонованої чіткої моделі, тієї сили і людини, яка взяла б на себе відповідальність. Охочих багато, але вони не винесуть цієї ноші. А ще один майдан економіка не витримає».

3. «Якщо влада зберігатиме ті динаміку і глухість, які вона демонструє щодо суспільних настроїв, заспокоюватиме себе через своїх спікерів у парламенті та на медійних майданчиках, що насправді 144 реформи ефективні, то можемо говорити, що протестні настрої наростатимуть. Позаяк не бачимо ефективності реформ. У запевнення, що виросте добробут громадян, не вірю, бо бачимо, що робиться з доларом. І ніхто не знає, що буде далі. Ми втрачаємо ринок Росії, не отримали достатній ринок у Європі. Сподіватися на різкий скачок, економічне диво не слід».

Валерій Карпунцов, народний депутат України:

1. «Вплинуть. На нещодавній прес-конференції Путін за Україну згадував, і риторика була не войовнича. Рейтинг його знизився. Якщо у нас загиблим героям співгромадяни віддають почесті, то в Росії тих, хто загинув на війні з нами, ховають тихенько, іноді за парканом. А це вже десятки тисяч убитих. Ідеться про сім’ї. Шила в мішку не сховаєш. Зіграв негативний чинник проти Путіна. Він це зрозумів. І, скоріш за все, його політика буде направлена на примирення».

2. «Підстав не бачу ні юридичних, ні фактичних. Щодо процедури дострокового усунення президента, то навряд чи це вдасться – ні закону, ні підстав для імпічменту немає. Думаю, будуть планові вибори – і парламентські, і президентські».

3. «Не наростатиме. Якщо ж влада утне щось таке, що на голову не налізе, то можуть збуритися настрої. Але за умови нормальної адекватної роботи уряду і всіх інституцій – ні. Українці – народ терплячий, але якщо вилізе якась несправедливість, то вона може спровокувати масові обурення і, відповідно, бажання змінити владу».

Євген Магда, директор Інституту світової політики:

1. «Думаю, Путін не піде на поступки до виборів 2018 року. Тут не може бути жодних сумнівів, але те, що він намагатиметься і надалі впливати на Україну з огляду на внутрішньополітичні розклади, – теж реалії. Україні в наступному році треба продовжувати залишатися в тренді, центрі уваги світу».

2. «Не бачу такого варіанту – ані критичного обсягу виступів на цю тему, ані великої зацікавленості ключових політичних гравців. Їм більш вигідно готуватися до виборів 2019 року».

3. «Ситуація з протестами класично з’являється на 9 березня – перша більш-менш помітна хвиля. Але я б не поспішав про це говорити, хоча розумію, що весь наступний рік триватиме під знаком президентських виборів, голосування за які пройде в 2019 році».

Віталій Бала, директор Агентства моделювання ситуацій:

1. «Вони можуть вплинути тільки в контексті того, як Путін вирішить –  потрібна їм ескалація чи ні. Ми маємо спостерігати, але не залежати від виборів у Росії. Росія для нас – ворог, і це очевидно».

2. «Тільки за бажання політиків і президента. Поки що об’єктивних підстав для того, щоб це питання було порушено юридично, немає».

3. «Мусить наростати для тих, хто це затіяв. Інакше вони не доб’ються своєї мети, починаючи з присутності в наступному парламенті і закінчуючи тим, щоб змусити нинішніх політиків не тільки ухвалити закон про антикорупційний суд, а й виборчий кодекс».

Тарас Кремінь, народний депутат України:

1. «Вони вже впливають. Власне, це геополітичні процеси, без яких складно уявити глибинність того, що відбувається в Україні, Європі та інших країнах. Боротьба попереду. І нам треба докласти максимум зусиль для того, щоб суспільство було консолідованим».

2. «Імовірність є, але невисока».

3. «Прогнозувати складно, але присутність протестів є виявом демократії, ознакою розвитку цивілізованого суспільства. Питання в іншому – щоб протести не переходили межу українського закону».

Текст: Віктор Цвіліховський

Залишити коментар