Середа, 30 вересня

Початок року для українського сегменту соціальної мережі Facebook ознаменувався скандалом зі священиком УПЦ Московського патріархату, який відмовився здійснити обряд відспівування дворічної дитини. Причиною відмови для священнослужителя став той факт, що хлопчик, який загинув за трагічних обставин унаслідок самогубства сусіда, був хрещений УПЦ Київського патріархату. Обурені користувачі мережі та знайомі родини розпочали флешмоб, у рамках якого необхідно принести дитячу іграшку до будь-якого з місцевих храмів УПЦ Московського патріархату.

Блогер Юрій Гудименко розповів, що на запитання журналістів щодо правомірності дій священиків архієпископ Запорізький відповів, що все було зроблено правильно. Блогер розповів, що давно знайомий із родиною, в якій сталася ця трагедія, та запропонував усіх долучитися до акції, принісши до найближчої церкві УПЦ Московського патріархату дитячу іграшку.

На сторінці Патріотичного братства прикордонників України зазначається, що об’єднання виступає проти Московського патріархату в Україні. Зокрема у дописі закликають ігнорувати церкви МП, в яких підтримується неповага до заповідей Христових, чим вноситься розкол у православну віру та злість до ближнього свого. На думку представників братства, промосковські попи вже давно погрязли в пихатості, зробили із православних святинь джерело матеріального здобутку та агітпункти російського ФСБ.

Дмитро Вовнянко, письменник, блогер та журналіст, повідомив, що загиблу дитину відспівував священик Київського патріархату, котрий відклав усі свої справи та примчався за першим проханням. Письменник переконаний, що потрібно уникати фізичної розправи з московськими попами, аби не дарувати їм нових святих і героїв. Натомість автор пропонує просто розказати цю історію знайомим, аби надалі ми замислювалися: до якої православної церкви йти.

Священик УПЦ КП Олександр Дедюхін зазначив, що у подібних випадках слід звертатися не до послуг похоронного бюро, а до храмів. Разом з тим священик переконаний, що дії попів Московського патріархату спричиняють хулу на Святого Духа, внаслідок чого згідно з канонами священики мають бути позбавлені сану.
Блогер Олексій Мосейко опублікував частину діалогу з Олександром Дедюхіним, у якому другий відповів, що священик Київського патріархату може відспівувати хрещених у МП.

Архієпископ Чернігівський і Ніжинський та речник УПЦ КП Євстратій Зоря повідомив, що для Московського патріархату звичайним явищем є відмова у церковних службах вірним Київського патріархату. Однак, на переконання архієпископа, немає жодного загального офіційного документу МП, який зобов’язував би так діяти, з конкретним посиланням на ті самі канони, про які казав митрополит Московського патріархату.

Муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» Саїд Ісмагілов на своїй сторінці заявив, що відмовитись провести молитву за померлу дворічну дитину – це занадто.

Військовослужбовець і громадський активіст Роман Кулик підкреслив, що подібні відмови священиків Московського патріархату є звичною практикою, яка рідко висвітлюється в ЗМІ. Кулик вважає, що найкращим розвитком цієї ситуації є добитись якомога більшого розголосу запорізької історії, бо такі жорсткі драматичні історії про дітей торкаються основних інстинктів і можуть пробитись до людини, змусити переглянути своє ставлення до цієї церкви та її проводу.

Журналіст і політичний консультант Ростислав Мартинюк розповів, чому з МП нічого не станеться після цього випадку, назвавши 5 головних причин, кожну з яких окремо аргументував. Також автор допису закликав не хрестити дітей у Київському патріархаті, якщо ви не збираєтеся робити наступний крок – боротися за правду та за Україну.

Пізніше Мартинюк написав, що знає не один випадок, коли московські попи відспівували навіть дорослих померлих парафіян КП, а декого навіть напрошувалися відспівувати, аби не впустити до населеного пункту «конкурента» із КП. Також журналіст додав, що священик, котрий відмовився відспівувати загиблу дитину, мав вибір, два інших варіанти дій, жодним з яких він не скористався.

Блогер та журналіст Олександр Міхельсон впевнений, що церква є політично-фінансовою організацією, конкретно християнська церква. Журналіст зізнався, що на місці нещасних батьків він би взагалі не заморочувався б з усіма цими відспівуваннями, адже горя і так достатньо.

Олександр Прилипко, журналіст та блогер, назвав ситуацію не тільки «середньовічними забобонами», але й відкритим політиканством попів.

Громадський активіст та екс-керівник Правого сектору в Одеській області Сергій Стерненко запевнив, що тут немає нічого дивного та незвичайного, а сама історія його не дивує, а лише закріплює твердість позиції проти цієї п’ятої колони під вивіскою «УПЦ МП».

Блогер Антон Ходза прокоментував ситуацію доволі саркастично, поцікавшись потенційним місцем працевлаштування працівників МП.

Священик Сергій Чудинович привітав братів з Московського патріархату з величним святом Різдва Христового та наголосив, що Ісус був, з погляду тогочасних любителів канонів, незаконно народженим. Чудинович закликав священиків до покаяння та закликав українців підтримати флешмоб з іграшками під храмом МП.

Залишити коментар