Четвер, 24 вересня

3382 захворілих на кір у 2017 році – це в 70 разів більше, ніж за попередній рік. При цьому більшу половину хворих становили діти віком від одного року до восьми. Спалах смертельної хвороби спричинив справжню битву медиків та противників щеплення в Україні. Лікарі підкреслюють, що єдиний правильний спосіб захиститися від кору (як для дітей, так і для дорослих) – вакцинація. Однак з цією версією є чимало незгодних. Opinion дізнався, чи мають рацію батьки, які відмовляються від процедури через імовірні ускладнення та чому чиновники кількох регіонів підклали дров до багаття, заборонивши пускати до школи дітей без щеплення.

Початок війни: хто опинився в зоні ризику?

У листопаді 2016 року Всесвітня організація охорони здоров’я попереджала про можливу епідемію кору в Україні через низький рівень вакцинації дітей – всього 30 % дітей мають всі необхідні щеплення. Прогнозований епідемічний підйом розпочався у квітні минулого року і не спадає досі. Щомісяця хворобу лабораторно підтверджували у кількох сотень українців. З’явилася й сумна статистка: в Одеській області від кору померло п’ятеро людей – двоє дітей і троє дорослих. Однак, попри спалах МОЗ майже не долучався до популяризації щеплень. Можливі наслідки таких дій прокоментував Андрій Волянський, харківський лікар-імунолог, доктор медичних наук.

«Країни, де 2 дози отримали менше 85 % населення (Румунія, Італія, Франція) дали серйозний підйом захворюваності в 2016-2017 роках. В Україні охоплення можна оцінити тільки приблизно — близько 50 % серед дітей до 10 років. Тобто 2 млн дітей в зоні ризику», – пояснив лікар.
«Слід зазначити, що закупівлею вакцини від кору займається ЮНІСЕФ, який спеціалізується на постачанні ліків до країн третього світу. Досвіду планового надходження до великої країни немає. Ми зараз настільки низько впали, що навіть негайне й повне забезпечення потреби у вакцинах для новонароджених і раніше нещеплених буде мало. Потрібно проводити масову грамотну роз’яснювальну роботу. Все, чого добився МОЗ на сьогодні, – неприйняття суспільством державних програм вакцинації. Армія тих, хто не хотів прищеплювати свою дитину, отримала серйозне поповнення. А з кором все ще попереду. Для кору властива циклічність із періодом 5-6 років. З кінця 2011 по 2014 роки в Україні був розмитий спалах кору. Сумарно – понад 10 тис. хворих за три роки. У 2015 та 2016 роках відзначався різкий спад захворюваності, всього кількасот випадків. Пік спалаху кору буде, ймовірно, в 2018-2019 роках», – розповів Андрій Волянський.

Важка артилерія: чому раніше Україна була без вакцин?

Через фактичну відсутність вакцин чимало дітей залишилися без щеплення. На думку в. о. Міністра охорони здоров’я Уляни Супрун, саме через це, а не через побоювання наслідків, лише 10 % дітей у період 2014-2015 роках зробили необхідні профілактичні процедури.

«Ми показуємо вакцинацію, що вона є безпечна. Ми передаємо інформацію, лікарі передають інформацію батькам, але ми мусимо зрозуміти, що доказова медицина показує, що вакцини працюють. Чому в світі немає поліомієліту? Бо є вакцини, а не навпаки. 80 % опитування показали, що українці вірять у вакцини, і вони вакцинують своїх дітей. Я думаю, що по соціальних мережах або, можливо, навіть і в пресі трохи перебільшують цей страх. Але це не через страх, роками не було вакцин в Україні, і не було доступності до вакцин, треба було заплатити за них, держава не закуповувала їх. Тепер держава закуповує вакцини через міжнародні організації, і вони є якісні, і батьки вакцинують своїх дітей», – розповіла Уляна Супрун.

Контрнаступ чиновників: як щеплення роблять обов’язковим?

Через велику кількість хворих одеські лікарні переладнали звичайні палати на інфекційні відділення, а чиновники наважилися на радикальні міри: з нового року всім дітям без щеплення заборонено відвідувати школи. Аналогічні рішення планують прийняти й в Івано-Франківській, і в Закарпатській областях, де вже зафіксовано половину від всіх випадків зараження кором. Жоден із директорів шкіл не виступив публічно проти рішення міської влади. Позицію одеської влади висловила для Opinion директор департаменту освіти і науки Олена Буйневич.

«Рішенням штабу з надзвичайних ситуацій всім школам міста рекомендовано продовжити канікули на тиждень для зменшення контактів між дітьми в можливий інкубаційний період кору і надання можливості прищепити дитину. Діти, які не зможуть певний час відвідувати заняття в школах, будуть навчатися за індивідуальним планом, з яким ознайомлять батьків. Оцінювати дітей також будуть індивідуально, тому відпрацьовувати пропуски і приносити довідки через відсутність не доведеться. Ст. 53 Конституції дійсно гарантує право на повну загальну середню освіту. І йдеться саме про освіту, а не про відвідування школи. Навчальний заклад може обирати будь-яку форму навчання на свій розсуд і наявність матеріально-технічної бази. При цьому стаття Конституції називає здоров’я і життя громадян найвищою соціальною цінністю. Це пріоритет для нас», – зазначила Олена Буйневич.

Гамбіт від противників щеплень: які аргументи?

Така різка активізація всіх прошарків влади щодо щеплень не могла не викликати підозру в чималої кількості українців. Один із противників агресивного підходу до вакцинацій Сергій Дібров закликає не вестися на «масову істерію» навколо кору.

«Від кору календарна вакцинація запланована в рік і в шість років. Вона не може забезпечити достатній рівень антитіл у фертильному віці. При цьому хвороба залишає набагато більш напружений і тривалий імунітет. Ті, хто зробив щеплення у дитинстві у віці 16 років і старше, хворіють десятками тисяч, випадки повторного кору – дуже рідкісні, поодинокі. Однак для 90 % цих людей небезпеки немає, і хвилюватися їм немає про що. Під загрозою – тільки кожен десятий. З’ясувати, чи перебуваєте ви в групі ризику, можна, якщо здати аналізи на антитіла до кору. Якщо антитіл недостатньо – це може стати приводом для візиту лікаря. При цьому третє щеплення пов’язане з неприпустимими ризиками для життя пацієнта. В 2008 році третю вакцинацію намагалися випробувати на 8 млн українських громадян 16-29 років. Випробування зупинили після першої смерті. Безсумнівно, після початку масової вакцинації проти кору загальна кількість випадків хвороби зменшилася. Крім кількісних, відбулися і якісні зміни: змінилася циклічність, піки стали більш виражені, стали хворіти нові вікові групи. Я можу назвати точну кількість померлих від кору в Україні з початку століття — 28 осіб та, на жаль, я не можу назвати точну цифру померлих з початку століття від іншої інфекційної хвороби — грипу. У будь-якому разі йдеться про десятки тисяч. Так, лише в 2010-2011 роках загинуло 3054 людини. Від нього вмирають у тисячі разів більше, аніж від кору», – пояснив Сергій Дібров.

Білі халати починають та виграють: як виглядає ситуація сьогодні?

Радикальні дії одеської міської влади спрацювали. Щоденно на вакцинацію приходять тисячі батьків. Полікліникам довелося долучати додатковий персонал, аби зробити щеплення усім охочим. Про це Opinion розповіла шкільний лікар Ірина Метльова.

«У нас ситуація, як у прислів’ї «доки грім не вдарить, мужик не перехреститься». Півроку тому в школах 10 % дітей були взагалі без щеплень і близько половині учнів – без повного набору необхідних. Усі приносили довідки про відмову. Хоча тисячі дітей, яким я особисто зробила щеплення у школах, не мали жодних негативних наслідків. А зараз у районній дитячій полікліниці вже другий день аншлаг. Усе відділення переповнено батьками із малечею, які хочуть зробити щеплення. Це рішення про недопуск подіяло, і вже ніхто не боїться міфичних ускладнень у здорової дитини. Тож зараз ми робимо щеплення по 8 годин на день без перерви. На допомогу залучили й шкільних лікарів-педіатрів, бо черги надто великі», – поділилася Ірина Метльова.

Посилені заходи з вакцинації проти кору МОЗ продовжить до кінця січня. Якщо ж батьки свідомо відмовляються від щеплення, то мають розуміти, що це основний спосіб профілактики. Гігієна, прибирання, прогулянки на свіжому повітрі та уникнення скупчень людей – лише додатковий захист. Якщо ж дитина чи доросла людина захворіла, хворого обов’язково ізолюють, а також роблять дезінфекцію приміщення. Якщо дитина хворіє без ускладнення, лікування може проходити вдома, дорослих же зазвичай госпіталізують.

Текст: Костянтин Руль

Залишити коментар