П'ятниця, 25 вересня

Наприкінці минулого року в Україні стартувала кампанія з популяризації ідеї соціального підприємництва серед ветеранів АТО: у Києві, Одесі, Дніпрі, Львові та інших містах з’являються білборди з відповідним меседжем, в інтернеті – поширюють відеоролики. І вже складно повірити в те, що ветеранський бізнес почався лише два роки тому…

На початку грудня 2015 року київські журналісти й волонтери передавали один одному інформацію – мовляв, в одному з торговельних центрів у середмісті боєць-ветеран АТО відкрив піцерію, в якій працюють такі ж ветерани, як і він. Незабаром я вже наминала смачну піцу та смакувала кавою в невеличкій Pizza Veterano, а скоро познайомилась і з її співзасновником Леонідом Остальцевим, який боронив Україну у складі 30-ї окремої механізованої бригади. Тепер Остальцев – не лише успішний бізнесмен, а ще й волонтер (возить смаколики разом із піцами пораненим бійцям до шпиталю та побратимам із «тридцятки»), ініціатор створення Асоціації підприємців-ветеранів АТО та консультант для ветеранів бойових дій на сході України, які хочуть «запустити» власний бізнес. І хоча не всі з тих, кого консультує Леонід, справді починають власну справу, але охочих вистачає. І девіз «Роби, що любиш, допомагай іншим» стосується всіх ветеранів-бізнесменів, які працюють у різних містах країни.

«Завдання Асоціації, завдання наших ветеранів-бізнесменів – не лише навчити їх розбудовувати власну справу або працевлаштовувати в уже наявному ветеранському бізнесі, а й сформувати образ успішного підприємця, який працює чесно і прозоро, який займається улюбленою справою і при цьому підтримує соціальні проекти – чи то допомагає родинам загиблих побратимів, чи інвестує у дитячий спорт або патріотичне виховання», – пояснює Леонід Остальцев. Нині піцерії, які відкрили бійці-ветерани, працюють у Києві, Дніпрі, на Львівщині. Щодо власної справи Леонід каже: «Я став підприємцем, щоб допомагати. Спершу – допомога ветеранам, а вже потім – заробляння грошей. У нашій країні не всі розуміють, що зміни – це процес, це те, що триває упродовж певного часу, це величезна робота, щоб через енну кількість років ти сам або твої нащадки відчули цю зміну».

Леонід Остальцев, засновник Pizza Veterano

Фактично цим керуються усі члени Асоціації підприємців-ветеранів. Як наголошує співзасновник бізнесу з пошиву нижньої білизни для чоловіків, учасник АТО Олександр Матяш, на сьогодні одне з важливих завдань асоціації – це поширення інформації про бійців, котрі, повернувшись додому, відкрили власну справу. Це дозволяє «підставити плече» побратиму і залучити ветеранів, які готові брати на себе відповідальність, до реформ у країні. «Ми допомагаємо нашим побратимам “вбудуватися” в українську економіку. Я разом із товаришем пройшов складний шлях, коли ми відкривали свою фірму, але ми цей шлях здолали і тепер потрохи розвиваємось. А з іншого боку, є бажання підтримати таких, як ми, – хлопців, які після демобілізації хочуть відкрити свою власну справу», – пояснив Матяш.

Київський ветеранський бізнес розвивається

У Києві, окрім Pizza Veterano, працює мережа кав’ярень Kava Veterano: як розповів один із власників кількох «точок» із мережі Володимир Шевченко, учасники цієї війни мають великий потенціал стресостійкості й великий внутрішній ресурс. «Страшніше, ніж було на війні, у цивільному житті, у бізнесі точно не буде. Наші бійці, які пройшли війну на Донбасі, є потужною силою, здатною зрушити країну. Ми не просто підтримуємо реформи – ми їх із себе почали, працюючи чесно, свідомо відмовившись від участі у будь-яких корупційних схемах тощо». На думку Шевченка, заняття бізнесом, поява власної справи – це соціальна та психологічна реабілітація для воїнів, оскільки «реабілітація ветерана – це усвідомлення того, що його досвід є ресурсом».

Володимир Шевченко, один із власників Kava Veterano

У столиці України також працює служба побутових послуг «АТОшка» та масажний кабінет, який відкрив колишній боєць 95-ї десантно-штурмової бригади, учасник уже легендарного рейду по тилах супротивника у серпні-вересні 2014 року Дмитро Крикун. «Я був поранений на передовій, кілька місяців лікувався і проходив реабілітацію, тоді й почав міркувати над тим, що мені робити далі. Вирішив стати масажистом. Отримую задоволення від своєї роботи, а назва масажного кабінету “Кіборг-масаж” говорить сама за себе». Перш ніж розпочати власний бізнес, Дмитро звернувся до соціального проекту «Воїну – гідна праця», де пройшов курс навчання на масажиста.

Бізнес ветеранів: від Львівщини до Дніпра і далі

У Львові уже понад півроку працює ресторація «Патріот», серед її засновників і працівників є ветерани АТО. Співзасновниця закладу, яка боронила Україну в складі Добровольчого українського корпусу (Правий сектор), Інна Грищенко, розповідає: «Я раніше працювала у пенітенціарній системі, потім був Майдан, після Майдану я разом із чоловіком вирушила на Схід у складі ДУК, тому що була впевнена: маю бути на передовій. Після повернення додому сказала собі: мушу займатися справою, яка мені, новій, повоєнній, найбільше до душі. Пройшла “курс молодого бійця” у піцерії Леоніда Остальцева, і коли з’явилася можливість зайнятись ресторанним бізнесом, зайнялась ним». Нині ресторацію «Патріот» у Львові знають не лише як хороший заклад харчування, а і як місце, де збираються цікаві люди, де відбуваються музичні вечірки й літературні презентації.

З рідного Луганська до Стебника, що на Львівщині, був змушений переїхати бізнесмен Микола Новиков. Кілька років тому в рідному місті він відкрив майстерню з ремонту комп’ютерів. Але влітку 2014 року був змушений виїхати з Луганська і починати життя «з нуля». Миколі довелось мандрувати: спершу пожив в Одесі, потім у Києві. Звідти за мобілізацією відслужив у 1-й танковій бригаді санінструктором. Після демобілізації поїхав на Галичину, бо там познайомився з дівчиною, взяв шлюб і тепер виховує сина та займається маленьким приватним бізнесом під брендом Pizza Veterano. «Я продав машину, на якій ще з Луганська виїхав. І у 2016 році зайнявся доставкою піци по Трускавцю та сусідніх містах. Від однополчанина почув про Леоніда Остальцева, дружина знайшла про нього інформацію в інтернеті та порадила їхати до Леоніда. З Остальцевим швидко порозумілись, і моя справа почала потроху розвиватись», – згадує Новиков.

Микола Новиков, власник бізнесу під брендом Pizza Veterano

Ветеранська піцерія у Дніпрі вже стала знаменитою: її відвідував президент Петро Порошенко і зробив це перед тим, як зайти до «материнської» піцерії у Києві. На сьогодні київська та дніпровська піцерії – не лише місця зустрічі ветеранів і бійців, волонтерів і журналістів, дипломатів і політиків, а і своєрідний мистецький і громадський простір для презентацій і дискусій.

Коментарі експертів

Як зазначають психологи, людині, яка на війні бачить лише біле і чорне, буває складно повернутись у різнобарвне життя: для такої людини наявність справи, якій віддаєш знання і час, за яку відповідаєш, є певною суспільною та соціальною адаптацією. «Це добре, коли людина, травмована війною, займається своєю справою, вкладаючи сили та енергію не в алкоголь чи сімейні розборки, а у розвиток справи, а отже, у підтримку родини, у підтримку побратимів», – вважає психологиня, одна з координаторок Психологічної кризової служби України Катерина Проноза.

Заступник голови Урядової служби у справах ветеранів війни та АТО В’ячеслав Марченко на брифінгу в Києві повідомив журналістам, що уряд підтримує ініціативи із залучення ветеранів АТО до підприємництва. «На мою думку, головне, що може зробити держава для ветерана, – не підкидати йому якісь копійки, а допомогти встати на ноги, бути самозайнятим. Адже в цьому разі ми забезпечуємо не лише ветерана, а і його родину. Часто і його побратимів. Тобто робимо “острівець” успішності».

Запропонована ветеранами концепція взаємодопомоги – коли ветерани самі собі дають раду, ще й побратимів навчають і підтримують – в українських реаліях є абсолютно життєздатною. У цьому упевнений адвокат-«айдарівець», засновник Товариства ветеранів АТО у Києві Кирило Сергеєв. На його думку, відкриття приватного бізнесу є гарним способом соціалізації ветерана: «Щодня підприємцеві доводиться розв’язувати стільки питань і проблем, що колишній боєць забуває про свої нещодавні страждання! Він починає розуміти свої мету й завдання, іти до них, при цьому заробляючи гроші й вибираючись із злиднів».

Текст: Богдана Костюк

Фото з особистого архіву підприємців

Залишити коментар