П'ятниця, 25 вересня

У вівторок, 16 січня, президент України Петро Порошенко підписав закон, який передбачає виключення із законодавства та вжитку терміну «інвалід». «Цим документом вносяться зміни до 37 законів України, в положеннях яких слова “інвалід”, “дитина-інвалід” та “інвалід війни” замінено відповідно словами “особа з інвалідністю”, “дитина з інвалідністю” та “особа з інвалідністю внаслідок війни”», – повідомляють у прес-службі президента. Нагадаємо, 19 грудня минулого року Верховна рада підтримала законопроект про внесення змін до законодавчих актів щодо соціального захисту осіб з інвалідністю.

На своїй офіційній сторінці український президент зазначив, що в українському лексиконі не повинно залишатися слова «інвалід». Запроваджуючи у вжиток термін «особа з інвалідністю», акцент робиться не на інвалідності, а на самій людині.

Напередодні прийняття закону виконувачка обов’язків міністра охорони здоров’я Уляна Супрун зазначила, що найкраще взагалі обходитися лише одним словом – людина, а краще ім’ям. Але у випадках, коли потрібно зазначати фізичний стан людини, потрібен цивілізований підхід, який українці нарешті отримають.

Після ухвали законопроекту в грудні телеведуча та журналістка Соломія Вітвіцька виразила сподівання, що разом із прийняттям закону в Україні усюди з’являться пандуси й ліфти, аби кожне місто було справді доступним для людей з інвалідністю.

Керівник фонду «Українська політика» Костянтин Бондаренко іронічно вказав на можливі проблеми. Як-то, наприклад, паризький Будинок інвалідів, який у текстах українських засобів масової інформації може змінити свою назву відповідно до нового закону.

Журналістка Олена Гончарова розповіла, чому день підписання цього закону є дуже важливим для неї. Гончарова впевнена, що таким чином підвищується рівень гідності й поваги до людей зі слабким здоров’ям.

Користувач Микола Іванов переконаний, що термін можна удосконалити ще краще: достатньо змінити його на «людину з обмеженими можливостями», оскільки на інвалідності увага не має акцентуватися взагалі.

Журналіст і політолог Дмитро Корнейчук відреагував доволі скептично, пожартувавши, що своїм підписом Порошенко дав привід для святкування половині Верховної Ради.

Андрій Ночкін, співробітник Українського центру оцінювання якості освіти, похизувався, що на його місці роботи вимоги закону були виконані ще задовго до його підписання.

Бізнесмен і політик Лев Парцхаладзе висловив сподівання, що слово «інвалід» найближчим часом взагалі зникне з ужитку й українське суспільство стане дійсно толерантним.

Журналіст, волонтер і громадський діяч Назар Приходько запропонував все ж залишити в ужитку слово «інвалід», однак використовувати його щодо тих, хто, будучи абсолютно здоровим, поводить себе як «клінічний імбецил».

Журналістка Маргарита Тулуп напередодні підписання закону познайомила читачів із порадами про те, як писати правильно та не помилятися у термінології. Поради, за словами Тулуп, засновані на Конвенції ООН про права людей з інвалідністю та недискримінаційному глузді.

Святослав Хоменко, журналіст ВВС Україна, вказав на те, що Конвенція ООН, на яку посилається президент, на сайті Верховної Ради має назву «Конвенції про права інвалідів». Також журналіст додав, що український параолімпійський комітет уже багато років містить у своїй повній назві слово «інвалід».

1 комментарий

  1. Пропоную перейменувати мене в «особу, що досягла пенсійного віку та отримує пенсію». А то якось нецікаво: «пенсіонер»

Залишити коментар