П'ятниця, 25 вересня

Польський сейм вніс зміни до закону про Інститут національної пам’яті, які забороняють пропаганду «бандерівських націоналістів». Повідомляється, що за схвалення цих змін проголосували 279 із 413 присутніх депутатів. У тексті законопроекту пояснюється, що йдеться про злочини «бандерівських націоналістів» у 1925-1950 роках, які полягали у застосуванні насилля, терору або інших форм порушення прав людини. Порушників оновленого закону каратимуть грошовими штрафами або позбавленням волі до трьох років. Зазначаємо, що схвалений сеймом закон для остаточного прийняття має бути затверджений сенатом та підписаний президентом.

На сторінці Міністерства закордонних справ України зазначають, що категорично не сприймають чергову спробу нав’язати однобічне трактування історичних подій. У МЗС нагадують, що українці, як і поляки, зазнали надзвичайно великих страждань від тоталітарних режимів в роки Другої світової війни, а також самовіддано боролися за свободу своєї Батьківщини. У цьому контексті надзвичайну стурбованість викликає намір зобразити українців «злочинними націоналістами» та «колаборантами третього рейху».

Народний депутат Ігор Мосійчук назвав ухвалений сеймом законопроект проявом крайньої неповаги до мільйонів українців, які «під стягом Бандери і з ім’ям Бандери на вустах ціною власного життя захищають Європу і насамперед Польшу від новітньої кремлівської тиранії». В ухваленні законопроекту Мосійчук звинуватив не лише шовіністичну політику Польщі, а й недолугість української міжнародної політики нинішньої влади.

Політолог і засновник Українського інституту майбутнього Юрій Романенко іронічно порадив якнайшвидше перейменувати половину Києва на честь ключових фігур УПА, а замість Клімкіна головою МЗС призначити В’ятровича.

Голова Івано-Франківської обласної ради Олександр Сич припустив, що у разі затвердження сенатом закону та його підписання президентом позбавлення волі загрожує кожному полякові, який вітанням «Слава Україні!» підтримував українців на київському Майдані під час Революції гідності та протягом чотирьох років російської агресії. Сич додав, що під покарання може потрапити і кожен з тих європейських дипломатів і лідерів держав, які вживали це вітання під час своїх візитів до України.

Олег Тягнибок, політик та лідер «Свободи», назвав ухвалений сеймом законопроект цілковитим політичним, історичним і правовим безглуздям. На переконання Тягнибока, на такі дії поляків має бути негайна рішуча реакція президента, парламенту і зовнішньополітичного відомства України.

Політолог Віктор Уколов заявив, що поляки ухвалюють закони про сусідні країни, ігноруючи проблеми у себе вдома.

Ірина Фаріон, політична та громадська діячка, передала полум’яний привіт усім ворогам Степана Бандери, заявивши, що вони надихають на самовдосконалення, красу та боротьбу. Фаріон закликала не забувати, що величні істини викликають страшну ненависть у тих, хто не є їхніми носіями.

Блогер Антон Ходза зазначив, що це не перша ситуація, коли польська влада поводить себе некоректно. На переконання автора допису, ще після Першої світової війни поляки своїми претензіями зіпсували відносини не лише з Німеччиною, але й з Литвою та Чехією.

Громадський діяч Богдан Червак переконаний, що єдина столиця, яка аплодує такому рішенню – це Москва. Насправді, на думку Червака, цей закон ні на що не вплине, це має зробити нас лише сильнішими, а український націоналізм неодмінно переможе польський шовінізм.

Активіст, блогер та художник Олександр Володарський наголосив, що найбільшої уваги в цьому законі потребує заборона тверджень про причетність поляків до Голокосту. На думку Володарського, акцентувати увагу слід було не на Бандері, а на спробі «реабілітувати польських антисемітів та помічників нацистів».

Директор Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович назвав ухвалений законопроект серйозним кроком до згортання свободи слова і запровадження партійної цензури в Польщі. Історик наголосив, що без свободи слова неможлива демократія, і досвід нашого східного сусіда це довів.

Політик Андрій Іллєнко розповів, що польський сейм вміє приймати фатальні рішення, про що свідчить нереалізація Гадяцької угоди, яку врешті переписали та знівелювали. Іллєнко переконаний, що українська держава буде сильною, єдиною, патріотичною та бандерівською, подобається це комусь чи ні.

Журналіст Сергій Костеж вважає, що антибандерівські настрої в Польщі можуть призвести до погіршення стосунків із нашою країною, внаслідок чого Україна отримає недружніх сусідів не лише на сході, а й на заході.

Залишити коментар