Неділя, 27 вересня

Наприкінці січня у Києві з’явились оголошення про зникнення студентки Національного медичного університету імені Богомольця, громадянки Туркменістану Мукаддас Насирлаєвої. Однак у суботу, 17 лютого, з’явилась інформація про те, що дівчина покінчила життя самогубством, стрибнувши з моста Патона, що було зафіксовано камерами відеоспотереження. Представник батьків наголошує, що трагічну загибель студентки потрібно кваліфікувати не як «навмисне вбивство», а «доведення до самогубства», адже в діаспорі переконані, що провина лежить на деканаті навчального закладу. 

Про самогубство Мукаддас повідомив глава діаспори туркменського народу та представник батьків загиблої Ровшанбек Розметов. За його словами, працівники деканату з роботи з іноземними студентами вчасно не надали документи студентки до міграційної служби, аби та отримала посвідку на постійне проживання. Коли у посольстві Туркменістану попросили дівчину принести завізовану деканатом заяву про сприяння вирішенню цієї проблеми, співробітниця університету Тетяна Олександрівна Тімохіна, за словами Розметова, відмовилася підписувати документ, розірвавши його на очах у Мукаддас. Представник батьків впевнений: Тімохіна очікувала на матеріальну винагороду.

Батьки загиблої знали про проблеми доньки та пропонували їй виїхати за межі України та одразу ж повернутися, аби отримати нову візу, однак у посольстві запевнили, що це питання можна вирішити, отримавши у деканаті лист про сплату штрафу за порушення режиму перебування в країні. Однак в університеті від цієї ідеї відмовились. Зникла Мукаддас 30 січня, після того, як їй була призначена чергова зустріч із Тімохіною. Після розмови із заступником декана студентка вимкнула телефон та замість дороги додому поїхала до станції Дніпро, де й скоїла самогубство.

Доступ до відеозаписів Ровшанбек Розметов отримав завдяки допомозі друзів. Представник туркменської діаспори впевнений, що поведінка співробітників деканату медичного університету контролюватиметься органом досудового розслідування. Про це Розметов запевнив як адвокат родини Насирлаєвих.

На офіційному сайті університету опублікували заяву, відповідно до якої працівники закладу не знають, що сталося з Мукаддас, та готові сприяти правоохоронним органам у розслідуванні зникнення студентки. Також зазначається, що загибла була відрахована через порушення міграційного законодавства після того, як деканат двічі попередив про необхідність оформлення посвідки.

Ровшанбек Розметов заперечив заяву університету, пояснивши, що Мукаддас відрахували «заднім числом» у «кращих» традиціях радянського союзу.

Пізніше в університеті повідомили про відсторонення від виконання обов’язків Тетяни Тімохіної, заступниці декана з роботи з іноземними студентами на час розслідування ситуації зі зниклою студенткою.

Адвокат родини обурився, що декан Володимир Сулим залишився працювати й далі.

У київській прокуратурі повідомили про процесуальне керівництво у кримінальному провадженні за фактом доведення громадянки Туркменістану до самогубства. У прокуратурі врахували оприлюднену в ЗМІ інформацію про можливу причетність до смерті керівництва навчального закладу. Нині триває розслідування та проводяться необхідні слідчі дії.

Сімейний лікар і секретар Громадської ради при МОЗ Євгеній Гончар переконаний, що трагічна загибель сталася через відмову студентки давати хабар заступниці декана. Також Гончар розповів, що студенти-іноземці сплачують одразу «два контракти»: один офіційний, інший – за «вирішення» питань.

Пізніше Гончар додав, що справжньою причиною трагедії, що сталася з Мукаддас, є «моральна деградація медичної освіти».

Прес-офіцер Головного управління розвитку та супроводження матеріального забезпечення ЗСУ Сергій Місюра також підтримав думку про те, що дівчині відмовили допомогти у вирішенні проблем із візою через небажання загиблої брати участь у корупційних схемах.

Журналіст Андрій Олійник розкритикував медичний університет, запитавши, чи залишилось у його працівників хоча б щось людське.

Проект-менеджерка Львівського медіафоруму Меланія Подоляк впевнена, що університет не виконав свої прямі обов’язки та не виробив необхідні документи. Єдиним виходом, схоже, залишається приватна вища освіта в Україні, де, на думку авторки допису, принаймні існує поняття «відповідальність».

Блогер Антон Ходза назвав історію дикою та зазначив, що сподівається на зрушення моноліту корумпованих медичних вищих навчальних закладів.

Тетяна Юрович, власниця гастрономічного проекту «Кіфлик», наголосила, що у більшості університетів іноземні студенти змушені переплачувати, натомість в університеті Богомольця «доять» усіх, а найбільше – негромадян України. За словами Юрович, іноземці сплачують за вступ, навчання, сесію та проживання, і всі ці суми є значно більшими, ніж для студентів-українців. Авторка допису додала, що їй шкода, що країна не змогла вберегти чужу дитину. Однак це не є проблемою окремої дитини, це проблема усієї системи, з якою Юрович має намір боротися.

Нещодавно Тетяна Юрович також повідомила, що ректора університету відсторонили від роботи. За словами власниці «Кіфлику», це тільки початок.

Залишити коментар