Вівторок, 24 листопада

Цієї середи, 28 лютого, Конституційний суд України ухвалив рішення у справі за поданням 57 нардепів щодо конституційності Закону «Про засади державної мовної політики». Таким чином скандальний закон «Ківалова-Колесніченка» було скасовано та визнано таким, що не відповідає Конституції. Про це повідомив лідер «Свободи» Олег Тягнибок. Нагадаємо, справу за відповідним поданням суд розглядав 13-14 грудня, а саме подання надійшло до КСУ ще в липні 2014 року.

Олег Тягнибок також наголосив, що доказова база щодо невідповідності закону «Ківалова-Колесніченка» українській Конституції була стовідсотковою, а ухвала суду є спільною багаторічною перемогою.

Письменниця Лариса Ніцой назвала цей день національним святом, розповівши, що Віктор Шишкін, екс-суддя КСУ, повідомив про необхідність ухвалення нового мовного закону. За інформацією Ніцой, у Верховній Раді знаходиться одразу три законопроекти про мову, які можна було б об’єднати в один, позбувшись усіх недоліків. Письменниця переконана: буде зроблено усе, аби ухвалили відверто слабкий закон про захист державної мови, оскільки нікому не потрібні сильні українці, якими не можна керувати.

Олександр Аронець, громадський і політичний діяч, зрадів рішенню суду, оскільки попри усі можливі «але» така ухвала є дуже позитивною для мовної ситуації у країні.

Нардеп Ігор Артюшенко пригадав, як влітку 2012 року він разом з однодумцями влаштовував акцію протесту в Запоріжжі з вимогою не приймати цей антидержавний закон. Тоді мерія зачинила двері, оголосивши про «архівний день», аби обмежити дії активістів. Тепер, на думку Артюшенка, необхідно прийняти закон 5670-д, поставивши жирну крапку в цьому питанні.

Андрій Іллєнко, політичний діяч, нагадав, що саме цей закон був одним з етапів підготовки російської агресії проти України. За словами Іллєнка, тепер потрібно зробити новий крок – ухвалити новий, державницький мовний закон.

Олексій Мінаков, політичний консультант, розповів, що ще в лютому 2014 року Верховна Рада проголосувала за скасування закону «Ківалова-Колесніченка», але тодішній в.о. президента Олександр Турчинов не підписав його. Тоді, на думку Мінакова, ситуація була вкрай нестабільна і подібне загострення дійсно не додало б конструктиву до збереження України як держави.

Антон Санченко, український письменник, перекладач і видавець, написав, що має таке відчуття, ніби ми все робимо із запізненням на чотири роки, натякнувши, що скасовувати скандальний закон треба було набагато раніше.

Андрій Смолій, голова Української Галицької партії, приєднався до думки про необхідність невідкладного прийняття Верховною Радою нового закону про мову.

Народний депутат і військовий Андрій Тетерук також зрадів новині, назвавши скасований документ законом «Кремля-Ківалова-Колесніченка».

Письменниця Роксана Харчук назвала новину лише початком, оскільки замість злочинного закону має бути прийнятий новий, про українську мову як єдину державну, в якому перший пункт не буде суперечити останньому.

Співкоординатор руху «Простір свободи» Тарас Шамайда також наголосив на необхідності прийняття закону 5670-д.

Ірина Фаріон, політична та громадська діячка, натомість виступила проти ухвалення закону, про який повідомив Тарас Шамайда та інші спікери, назвавши його дублікатом свого попередника.

Головний редактор радіо Holos.fm Дмитро Шевченко охрестив визнання закону «Ківалова-Колесніченка» неконституційним черговою перемогою української нації.

Залишити коментар