Неділя, 29 листопада

За результатами 2017 року можна впевнено стверджувати, що українська нафтогазова галузь вийшла з інертного поля немічності та операційної безпорадності. Звичайно, ще рано говорити про тріумф українського видобутку нафти й газу, але те, що минулий рік став переломним для галузі, є фактом, з яким складно сперечатись. Ця стаття не є спробою навернути читачів до «секти свідків всеосяжних перемог» чи, навпаки, радше намаганням донести просту ідею – «Від Шебелинки до Борислава» українські компанії намагаються збільшувати видобуток вуглеводнів. Хоча і не без проблем… але don’t panic.

Державний Upstream: природний газ

У 2017 році видобуток газу в Україні встановив рекорд останніх 20 років. Всього за підсумками року було видобуто 20,8 млрд куб. м, що на 620 млн куб. м або 3,1 % більше, ніж у 2016 році.

Флагман українського газовидобутку ПАТ «Укргазвидобування» (УГВ) видобуло 15,25 млрд куб. м газу (74,3 % від загального обсягу видобутку в Україні) і забезпечило близько 645 млн куб. м (зростання на 4,4 %) додаткового об’єму видобутку. Відзначимо, що цей результат вдалося досягнути при природному падінні в межах 1,4 млрд куб. м газу. Приріст був обумовлений великою кількістю операцій з інтенсифікації видобутку, зокрема реалізації 120 операцій з гідророзриву пластів (ГРП) та 800 операцій з ремонту свердловин. Крім того, внутрішній буровий підрядник УГВ, БУ «Укрбургаз» на 21 % збільшив обсяги буріння нових свердловин. Загалом було пробурено 58 свердловин, з яких 50 було введено в експлуатацію. Серед них свердловина-рекордсмен із початковим добовим дебітом 1 млн куб. м газу, що для всіх стало несподіванкою, бо такі об’єми востаннє фіксувалися лише за часів СРСР. Забігаючи наперед, зазначимо, що у 2018 році за обсягами видобутку компанія планує вийти на показник до 15,94 млрд куб. м газу. Також слід відзначити, що у 2017 році видобуток нафти та газового конденсату склав всього 468 тис. т (дані ExPro), що є найнижчим показником за всю історію «Укргазвидобування». Хоча великою мірою видобуток рідких вуглеводнів не є пріоритетним для компанії і перш за все знаходиться у зоні відповідальності ПАТ «Укрнафта».

На 2018 рік команда «Укргазвидобування» під керівництвом Олега Прохоренка планує продовжити реалізовувати обрану стратегію розвитку компанії, зокрема вже анонсовані сотні операцій з капітального ремонту свердловин, гідравлічного розриву пласта та буріння. Відзначимо, що питання буріння нових свердловин стоїть дуже гостро, бо план із залучення великої кількості зовнішніх і, зокрема, іноземних підрядників із сучасними буровими станками був фактично провалений. З іноземних компаній на родовищах УГВ як буровий підрядник почала працювати лише хорватська Crosco. А втім, у 2018 році очікується великий приплив на український ринок китайських буровиків, які виграли тендер на буріння 42 свердловин.

Слід відзначити, що, не зважаючи на зростаючі оберти операцій в УГВ, реалізація «Стратегії-2020» зі збільшення обсягів видобування газу до 20 млрд куб. м на рік у 2020 році, знаходиться, м’яко кажучи, під загрозою. Нагадаємо, що стратегія була запропонована у 2015 році (з приходом команди Олега Прохоренка) і підхоплена урядом, але за фактом повільності й бездіяльності бюрократичного державного апарату, недосконалості тендерних майданчиків, сирості та неефективності організації процесів в УГВ (як мінімум на початку діяльності нового менеджменту) призвело до переформатування «стратегії» в «ідею». Але, підкреслимо, в можливому провалі стратегії у визначених на початку термінах нічого поганого немає, бо головне – це не об’єми газу, а побудова ефективної корпорації на базі радянської УГВ і насамперед зміна регуляторного поля, яке в 2017 році на хвилі «2020» було вже змінено в бік побудови конкурентних умов для праці та розвитку. Зокрема, було знижено ренту на видобуток газу з нових свердловин, що має стимулювати інвестиції в буріння, найбільш затратний сегмент капвидатків. З 2018 року рента на видобуток газу для нових свердловин знижена до 12 % (свердловини глибиною до 5000 м) і до 6 % (для свердловин, глибших за 5000 м). Рента буде знижена на свердловини, буріння яких буде розпочато після 1 січня 2018 року.

А якщо говорити про омріяне «2020» не як «таран реформ», а конкретні мільярди кубометрів від УГВ, то фактично треба буде якось наростити видобуток на 4,75 млрд куб. м (це без врахування природної втрати). І тут є два фантастичні варіанти: або в Україну приїде 50 китайських сервісних компаній із сотнями ударників соціалістичної праці, які стахановськими темпами зроблять «п’ятирічку» за два роки, або держава Україна видасть дозволи і дуже швидко проведе погоджувальні процедури в реалізації плану УГВ із розвитку офшорних родовищ, що відкриє для України потужні експортні перспективи. Що перше, що друге є малореальним, а тому чекаємо на 2021-22 роки й отримуємо нашу газову незалежність у звичайному темпі. Головне, в компанії є можливість інвестувати у розвиток. Якщо вірити Володимиру Кістіону, то прибутковість компанії складає 250 %, і це дає можливість купувати нове обладнання, станки, спецтехніку тощо. А така ситуація на ринку, на жаль, не в усіх.

Державний Upstream: нафта і конденсат

Найбільша нафтовидобувна компанія України ПАТ «Укрнафта» у 2017 році показала зменшення видобутку вуглеводнів. Видобуток нафти з конденсатом в 2017 році сягнув 1,4 млн т, що на 9,2 % менше, ніж у 2016 році. Видобуток газу в 2017 році сягнув 1,1 млрд куб. м, що на 14,8 % менше минулого року. Окрім природного падіння видобутку (15 %), ключовою причиною скорочення стало блокування процесу продовження спецдозволів компанії з боку держави. Через вимушену зупинку виробництва на 6 продуктивних родовищах «Укрнафта» втратила понад 92 тис. т нафти й конденсату та 76 млн куб. м газу. У 2018 році компанія може очікувати продовження блокування процесу продовження ліцензій, хоча цього року ставки вищі – мають бути продовжені 27 спецдозволів, термін дії яких закінчується впродовж 2018 року та на які припадає 24 % річного видобутку нафти та конденсату й 18 % річного видобутку газу в компанії. У кулуарах стверджують, що цього року ситуація буде дзеркальною до 2017 року, тобто розблокування ліцензій з боку Держгеонадр буде можливе лише через суд.

4 кв. 2017 4 кв. 2016 2017 2016 Різниця, %
Видобуток нафти з конденсатом, тис. т 337 374 1 379 1 518 (9,2) %
Видобуток газу, млн куб. м 251 323 1 108 1 301 (14,8) %

 

Капітальні інвестиції у розвиток «Укрнафти» у 2017 році склали 614 млн грн, що є дуже мало. Для прикладу, за словами Володимира Кістіона, інвестиційний план УГВ у 2017 році був на рівні 30 млрд грн, з яких витрачено лише 9 млрд. Відчуйте різницю, як кажуть.

Дані ПАТ «Укрнафта»

За словами голови правління компанії Марка Роллінса, «Укрнафта» має потенціал збільшити вдвічі видобуток нафти і газу протягом наступних 4 років до 2 млн т нафти і 2 млрд куб. м газу за умови належного рівня інвестицій. У 2018 році планується збільшення внутрішніх інвестицій до 3,1 млрд грн. Остаточний обсяг буде багато в чому залежати від ринкової кон’юнктури ціни на нафту.

На 2018 рік у сегменті Upstream компанія буде продовжувати робити ставку на внутрішньосвердловинні роботи, зокрема операції з інтенсифікації, серед яких ГРП і роботи з флотом ГНКТ. Також компанія продовжить реалізовувати програму з оснащення свердловин новими установками електровідцентрових насосів (УЕВН).

У 2017 році 22 свердловини, що обслуговуються НГВУ «Долинанафтогаз», були оснащені новими УЕВН у рамках пілотного проекту з оптимізації роботи свердловин у західному регіоні. Добовий видобуток нафти на цих свердловинах збільшився на 80 т – до 140 т. В результаті компанія отримала додатково 27,1 тис. т нафти і 7,4 млн куб. м природного газу. Подібний проект з оптимізації видобутку також реалізується в східному регіоні на 10 родовищах у Сумській і Чернігівській областях. У 2018 році планується оснастити новими УЕВН ще 53 свердловини, що дозволить видобувати додатково близько 210 т на добу.

Також у 2018 році підрозділами компанії було проведено 4 операції з гідророзриву пласта. На 2018 рік планується провести 18 ГРП на різних родовищах, а потім і вийти на рівень 30-40 операцій на рік. Цей напрямок є надзвичайно перспективним способом інтенсифікації видобутку, адже, наприклад, внаслідок першої операції на свердловині 820-Долинська (була проведена вперше з 2013 року), яка до цього не працювала, компанія почала отримувати близько 11-12 т нафти на добу. А враховуючи, що подібних свердловин сотні, то на виході можна отримати непоганий результат.

Всі ці невеликі, але перемоги, в будь-який момент можуть бути нівельовані діями або бездіяльністю державних органів. І це стосується як «Укрнафти», так і «Укргазвидобування». Десь Держгеонадра не продовжать ліцензію, десь прийдуть з обшуком працівники СБУ, ГПУ, ДФС тощо. І так весь рік. З іншого боку, ніхто не казав, що буде просто, а особливо у взаємодії з державним сектором, з нереформованим державним сектором.

Приватний сектор

За даними консалтингової компанії ExPro приватними компаніями за минулий рік було видобуто 4,5 млрд куб. м газу, що на 400 млн куб. м або 10 % більше, ніж у 2016 році. Більше половини всього видобутку газу припадає на дві компанії: «Нафтогазвидобування» та Burisma.

Найбільша приватна газовидобувна компанія «Нафтогазвидобування» (ДТЕК) збільшила видобуток на 1,5 % до 1,65 млрд куб. м. При цьому в 4-му кварталі відбувся спад видобутку газу. Видобуток конденсату минулого року склав 54 тис. т, падіння 2 % проти 2016 року. Компанія пробурила одну свердловину № 34 на Семиренківському родовищі (глибиною 5 600 м, дебітом 400 тис. куб. м на добу). Крім того, було підписано договір з «Бєлоруснєфть» на буріння 4 свердловин (глибина 5 700-7 200 м). Відзначимо, що буріння в Україні надглибоких свердловин до 7 200 метрів стане рекордним для РУП ВО «Белоруснефть», оскільки в самій Білорусі максимальна глибина пробуреної свердловини становить 6 700 метрів.

Друга за обсягами видобутку газу Burisma Group в 2017 році зменшила показники видобутку на 10 % до 930 млн куб. м. Разом з тим на половину наростила видобуток конденсату до 44 тис. т. Минулого року було пробурено 16 нових свердловин. На поточний рік плануються значні обсяги сейсморозвідки, а також буріння 16 глибоких свердловин.

Приватна компанія «Укрнафтобуріння» за підсумками року збільшила видобуток в півтора рази до 390 млн куб. м. Найбільш успішним проектом минулого року стало буріння свердловини № 38 глибиною 5 344 м на Сахалінському родовищі дебетом 400 тис. куб. м газу. На кінець 2017 року компанія одночасно бурила три свердловини.

Четверта в групі приватних газовидобувників – Geo Alliance (об’єднує «Природні ресурси» та «Східний геологічний союз»), у 2017 році видобула 240 млн куб. м, що відповідає показникам 2016 року. Було пробурено глибоку свердловину № 35 на Макарцівському родовищі. Також ведеться буріння свердловини на Луценківському родовищі. В планах на найближчий рік подальше буріння на Макарцівському та Луценківському родовищах, а також початок буріння на Косачівській площі в Івано-Франківській області. Компанія планує продовжити сейсмічні дослідження на своїх ліцензійних ділянках.

Доволі турбулентним виявився рік для групи Smart Energy, в структуру якої входять три видобувні компанії: Regal Petroleum, «Укргазвидобуток» та «Пром-Енерго Продукт». Весь минулий рік Smart Energy була об’єктом підвищеної уваги з боку силових органів і судів. Неодноразово проводилися обшуки в офісах компаній, а проти керівника «Укргазвидобутку» Вадима Мохова порушене кримінальне провадження. Проте виробничі результати для Smart Energy були доволі вдалими. Компанія змогла збільшити видобуток газу на 13 % до 227 млн куб. м. Основний приріст видобутку прийшовся на Regal Petroleum. Зокрема, було пробурено свердловину № 109, глибиною 4 850 м на Мехедівсько-Голотовщинському родовищі в Полтавській області.

Значні зміни відбулися у СП «Полтавська газонафтова компанія» (ПГНК) – «дочка» британської JKX Oil & Gas Plc. У травні-червні компанія провела доволі ризиковану програму з інтенсифікації на 4 законсервованих та ліквідованих свердловинах Руденківського родовища в Полтавській області. Загалом результати ГРП не виправдали сподівань і стали причиною кадрових змін у керівництві та змін планів розробки родовищ. План на 2018 рік передбачає активну діяльність, спрямовану на збільшення видобутку на основних родовищах, а також проведення оцінки родовищ із низьким рівнем ризику. Новий план передбачає проведення 12 операцій КРС, буріння 4 бокових стволів і однієї нової свердловини. Новий план також передбачає проведення більш скромної, але реалістичнішої стратегії розробки та виробничі завдання для Руденківського родовища, починаючи з 2019 року, на основі перевірених технологій. Компанія очікує, що зможе фінансувати програму з грошових надходжень на момент початку буріння в 2019 році. Нові плани з розробки родовищ частково підкріплені значним зниженням ставок ренти для нових газових свердловин, запровадженим нещодавно урядом України для досягнення стратегічної мети енергетичної незалежності.

Дані ExPro

Дані ExPro

Усе йде до того, що піком буріння нових свердловин стануть 2019-2020 роки. Поточний рік є підготовчим як з точки зору накопичення ресурсів, так і підготовки і пошуку / контрактування необхідного обладнання, якого завдяки активним діям «Укргазвидобування» дефіцит. Це стосується і державних, і приватних компаній. Невирішеним є питання отримання нових ліцензій на промислову розробку родовищ, а також впорядкування проблеми так званих «сплячих ліцензій» (компанія тримає ліцензію, але не веде розробку), яких видано в різні часи понад 150 одиниць. Також на рівні парламенту необхідна максимальна дерегуляція і виведення України на кращі європейські стандарти регулювання видобувної галузі та, зокрема, прийняття законопроекту № 3096д.

Текст: Володимир Дольник

Залишити коментар