Субота, 5 грудня

У п’ятницю, 2 березня, у видавчині Анетти Антоненко провели обшук представники Генеральної прокуратури. Про це власниця «Видавництва Анетти Антоненко» повідомила на своїй сторінці у соціальній мережі. Згідно зі словами Антоненко, вона проходить свідком у справі про змову видавців із Міністерством культури. Йдеться про конкурс поповнення бібліотечних фондів, який Міністерство провело в 2017 році, коли серед поданих заявок було обрано 138 назв книжок від 44 видавництв. У листопаді частина видавців надіслала лист Володимиру Гройсману, прем’єр-міністру України, з вимогою зупинити процедуру закупівлі, що, на їхню думку, відбувалася з порушеннями.

Представники прокуратури, за словами Анетти Антоненко, завітали до неї о восьмій ранку, перевернувши всю квартиру та фіксуючи свої дії на камеру. Видавчиня не мала змогу зателефонувати адвокату, оскільки неочікувані гості блокували доступ до мобільного.

Співробітники прокуратури вилучили особистий ноутбук Антоненко, попри те, що в ухвалі, яку видавчиня отримала з їхніх рук, зазначається, що суд відмовив слідчим у проханні вилучати електронні носії, дозволивши лише копіювати інформацію.

Анетта Антоненко зазначила, що всі документи щодо конкурсу вже неодноразово перевірялись, а подібні дії Генпрокуратура, ймовірно, вчиняє за чиїмось доносом. Головною жертвою ситуації, на погляд авторки допису, стали читачі.

Антоненко також опублікувала світлину з Юрієм Луценком як доказ того, що сам генпрокурор читає та рекомендує книжки її видавництва.

Пізніше у коментарях видавчиня додала, що також був вилучений рекомендаційний лист Мінкульту для участі в конкурсі в Посольстві Королівства Нідерландів.

У коментарях власниця «Видавництва Анетти Антоненко» підтвердила, що йдеться саме про закупівлі 2017 року.

Журналістка Галина Плачинда написала, що у такій країні «стає страшно жити», та підтримала Антоненко, на що та відповіла, що її не так просто зламати.

Більш стримано, але не менш емоційно відреагували на допис відомої української видавчині письменник і перекладач Андрій Любка та головна редакторка «Видавництва Старого Лева» Мар’яна Савка.

Письменниця Тетяна Савченко назвала ситуацію абсурдною, запитавши, яким чином може відбутись «злочинний спосіб поповнення бібліотечних фондів». Антоненко відповіла, що корупційні схеми за подібної процедури взагалі неможливі, а «травля» була організована «дурною, неосвіченою і малокультурною особою».

Наступного дня після публікації допису Анетта Антоненка повідомила, що кваліфікує дії Генпрокуратури як грабіж із розбоєм в особливо великих розмірах.

Також вона повідомила, що ухвалу суду підписав Віталій Писанець. Антоненко додала, що за всю кар’єру вона не видала жодної російськомовної книжки.

Юрій Винничук, письменник і редактор, обурився діям прокуратури, риторично запитавши, невже їм вдалося виловити всіх хабарників, що тепер прийшов час братися за видавців. Також Винничук поцікавився, чому з усіх переможців конкурсу завітали лише до Анетти Антоненко.

Гліб Вишлінський, виконавчий директор Центру економічної стратегії, вважає ситуацію можливістю пояснити, чому чесний бізнес не хоче працювати з державою.

Арт-критик Костянтин Дорошенко впевнений, що наявність у патріотичної та респектабельної людини маленького культурного бізнесу з бездоганною міжнародною репутацією не забезпечує їй жодного захисту від свавілля.

Журналістка Альона Захарова назвала «Видавництво Анетти Антоненко» одним із тих, що буквально підняло галузь до сьогоднішнього рівня, та додала, що держава спочатку передбачає неймовірні фінансові допомоги, а потім не дає чесно тримати бодай щось.

Співвласник видавництва «Нора-Друк» Микола Кравченко запитав, чи не збираються працівники прокуратури відвідувати видавців за абеткою, оскільки у літери «А» обшук вже провели.

Олеся Островська, арт-менеджерка та кураторка сучасного мистецтва, переконана, що обшук у Анетти Антоненко є сигналом, що співпрацювати з державою небезпечно. Можна скільки завгодно добиватися цивілізованих грантових програм та нових поколінь держслужбовців, але один такий випадок, на переконання Островської, трощить на друзки будь-які паростки довіри.

Співзасновник видавництва «Видавництво» Ілля Стронґовський навів повний імовірний перелік видавництв, що зверталися до Володимира Гройсмана щодо результатів закупівлі 2017 року.

Залишити коментар