Середа, 23 вересня

Національний банк України повідомив, що поступово замінюватиме банкноти номіналами 1, 2, 5 і 10 грн на відповідні за номіналом монети. Цієї середи, 14 березня, відбулася презентація нових монет. Наголошується, що українці матимуть змогу розраховуватися водночас і «старими» банкнотами, і оновленими грошима. Оновлення номінального ряду є плановим і почалося з банкноти у 100 грн зразка 2014 року, запровадженої в обіг у березні 2015 року.

На офіційній сторінці Національного банку України в соціальній мережі зазначається, що вводитися в обіг нові монети будуть поетапно. Так, монети номінальною вартістю 1 та 2 грн зможуть поповнити гаманці українців уже з 27 квітня 2018 року, а 5 та 10 грн орієнтовно ввійдуть у масовий обіг у 2019-2020 роках.

Журналіст Роман Скрипін різко розкритикував дизайн, представлений Нацбанком, назвавши його «шароварщиною» та заявивши, що ми карбували й карбуємо естетичну ганьбу.

Дизайнер Юрій Тернікі запевнив, що робити монети замість дрібних банкнот є цілком нормальною ідеєю, оскільки метал зношується набагато довше за папір. А постійний передрук паперових банкнот не є дешевим задоволенням. Водночас у новому дизайні монет автор допису побачив одразу дві глобальні проблеми: однакове забарвлення, що одразу додасть проблем у вирахуванні точної суми нашвидкуруч, та формфактор, оскільки відрізнити монети на дотик буде практично неможливо.

Святослав Хоменко, журналіст ВВС Україна, розповів, що став противником банкнот малих номіналів у Білорусі, коли один із місцевих мешканців використав гроші не за прямим призначенням. Дизайн нових українських монет журналіст назвав «жлобськуватим».

Репортер Андрій Прокопенко звернув увагу, що Україна вирішила увести до обігу нові монети у період, коли прогресивні країни світу переходять на безготівковий розрахунок, а криптовалюти доволі швидко стають частиною сучасного світу.

Художниця та журналістка Олена Павлова припустила, що долю нових монет вирішували ті, хто ніколи не тримав і не триматиме їх в руках. Також художниця наголосила, що дизайн – це не просто намальована квіточка в стилі петриківського розпису, а насамперед функціональність.

Журналіст Віталій Мілевич розповів, що в контексті валюти Україну можна порівнювати з Чехією, де також дрібні гроші вже доволі давно випускають лише у вигляді монет. Однак Мілевич наголосив, що це сталося, зважаючи на те, що на момент уведення чеських монет в обіг там ще не існувало сучасних терміналів, а сьогодні змінювати все було б надто дорого. Натомість Україна починає випуск монет саме тоді, коли всі термінали розроблені виключно під прийом паперових грошей.

Володимир Кацман, журналіст, назвав нові монети «ягідками інфляції».

Журналіст Сергій Єременко пожартував, що відтепер за заробітною платою потрібно буде ходити з відром.

Залишити коментар