П'ятниця, 25 вересня

Верховна Рада України звільнила Валерію Гонтареву з посади голови Національного банку. Це рішення підтримали одразу 342 народні обранці. Перед цим теперішня екс-голова Нацбанку відзвітувала про свою роботу, додавши до переліку своїх здобутків макрофінансову стабільність, перехід на гнучкий валютний курс і започаткування нової монетарної політики інфляційного таргетування. Окрім того, за словами Гонтаревої, у період її роботи вдалось очистити банківську систему від неплатоспроможних банків та посилити її стійкість на майбутнє. Новим головою НБУ було обрано Якова Смолія.

Народний депутат і лідер Радикальної партії Олег Ляшко запевнив, що з самого початку було зрозуміло, що користі з Гонтаревої не буде. За словами Ляшка, через 10 місяців у відпустці Гонтарева нарешті прийшла до парламенту звітувати й показала, як гарно виглядає, на відміну від гривні. За часи її перебування на посаді, на думку нардепа, заощадження українців знецінились у чотири рази.

Громадський діяч, політик і засновник Інвестиційної групи «УНIВЕР» Тарас Козак натомість перерахував здобутки Валерії Гонтаревої, запевнивши, що за роки своєї роботи екс-голова Нацбанку отримала сильне напруження, травлю з усіх олігархічних ЗМІ та вщент зіпсовану репутацію серед пересічних українців. Однак натомість, на переконання Козака, Гонтарева здобула повагу експертів, вдячність розуміючих громадян і авторитет міжнародної спільноти.

Євген Магда, директор Інституту світової політики, пожартував, що звільнення Валерії Гонтаревої посилило гендерний дисбаланс у владі.

Політичний експерт Кирило Молчанов також прокоментував ситуацію доволі жартівливо, написавши, що Гонтарева 11 місяців підтримувала інтригу, а у момент її звільнення вся увага скерована на подіях із Надією Савченко та Юрієм Луценком.

Нардеп Сергій Рибалка заявив, що під головуванням Гонтаревої було практично знищено банківську систему та доведено до шаленого падіння гривню. Рибалка припустив, що екс-очільниця Нацбанку за роки роботи так і не встигла прочитати ст. 99 Конституції, в якій зазначається, що забезпечення стабільності грошової одиниці є основною функцією її установи. Політик переконаний: банки втратили будь-яку можливість фінансувати довготермінові інфраструктурні проекти, масштабну модернізацію промисловості та проекти з імпортозаміщення.

Дмитро Русин, політичний оглядач, не став коментувати результати роботи Валерії Гонтаревої, натомість розкритикувавши одну зі столичних радіостанцій, котра допустила у своєму ефірі цілковиту брехню, навіть не спробувавши її спростувати.

Народний депутат Роман Семенуха розповів, що поставив екс-голові Нацбанку кілька питань, які так і залишилися без відповіді: чому вона близько 9 місяців не ходила на роботу, за чиєю схемою були ліквідовані близько сотні банків, та чому вона знала про проблеми Приватбанку, але роками мовчала?

Віктор Шлінчак, голова правління Інституту світової політики, пожартував, що Гонтарева радіє своєму звільненню з посади більше, ніж ті, хто виходить на волю з чистою совістю.

Володимир Немировський, блогер, у коментарях до допису Віктора Шлінчака жартома запевнив, що її можна зрозуміти: після такого – тільки довга відпустка чи лікування в нервовій клініці десь в Айфелі.

Анатолій Виногродський, підполковник Національної гвардії України, припустив, що події з Рубаном та Савченко є спецоперацією «зміни однієї Гонтаревої на іншу, тільки в штанях».

Журналіст Андрій Ганусич пожартував, що слід «скидати» долари, бо відтепер долар знову буде по 8 грн.

Журналіст Олексій Комаха розповів, чому «прощальну» промову Гонтаревої слід вважати цілковитою маніпуляцією.