Четвер, 24 вересня

Ніна Южаніна, голова комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики, зареєструвала проект закону про Національне бюро фінансової безпеки. НБФБ має стати правоохоронним органом, що замінить податкову міліцію, яка опинилася поза законом внаслідок випадкового виключення з Податкового кодексу народними обранцями на початку 2017 року.

Про необхідність створення Національного бюро фінансової безпеки президент України повідомляв на офіційній сторінці близько двох тижнів тому. За словами Петра Порошенка, нове покоління підприємців не знатиме, що таке податкова міліція-поліція чи інквізиція, а несплатою податків займатиметься виключно НБФБ.

Коментуючи новину про реєстрацію законопроекту Мустафа Найєм, народний депутат і колишній журналіст, запевнив, що текст документу не передбачає ліквідацію департаментів розслідування економічних правопорушень в СБУ, фіскальній службі, поліції та Генпрокуратурі. Політик наголосив, що законопроект не містить жодних обмежень щодо прийому на роботу колишніх працівників цих департаментів.

Найєм також додав, що зареєстрований проект закону пропонує додати до Кримінального кодексу нову статтю, займатись якою буде виключно НБФБ: привласнення, розтрата і заволодіння бюджетними коштами шляхом зловживання службовим положенням. «Інновація», на думку екс-журналіста, полягає у тому, що нині цими порушеннями займається НАБУ. Отже, Національне бюро фінансової безпеки може стати ще одним органом системи виконавчої влади.

Брат Мустафи Найєма, юрист Масі Найєм, запевнив: якщо цей законопроект дійсно буде дублювати функції НАБУ, то це прямо суперечить основним принципам державного нагляду.

Михайло Ганницький, шеф-редактор інформаційного агентства «Уніан», вважає, що, якщо слова Мустафи Найєма відповідають дійсності, народні обранці втратили відчуття страху.

Більш емоційно на допис Найєма відреагував блогер Антон Ходза. На його думку, НБФБ може використовуватися для боротьби з НАБУ, оскільки буде непідслідним для агентства органом, а справи відкриватимуться лише на основі аналітичних записок.

Голова парламентського комітету з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна відреагувала на критику Мустафи Найєма, звернувшись до журналістів, експертів і тих, хто називає себе експертами, із проханням не вводити людей в оману. За її словами, у день започаткування НБФБ міліція зникне, але для її ліквідації необхідно провести певні процедури, що потребують часу. Всі ці заходи відносяться до повноважень уряду, зокрема Міністерства фінансів. Южаніна підкреслила, що НБФБ пропонується створити як єдиний орган, що боротиметься з тими, хто розкрадає бюджетні гроші: прямо з бюджету, через несплату податків, будуючи злочинні фінансові схеми, спотворюючи конкурентне середовище тощо.

За словами Южаніної, тиск на бізнес зменшиться хоча б через те, що передбачені законопроектом норми не дозволятимуть порушувати кримінальні провадження у випадках, коли відсутні докази фактичного нанесення державі значних збитків або такі збитки вчасно відшкодовано. Також авторка допису заявила, що кількість контролюючих органів не збільшиться, оскільки зі створенням НБФБ існування податкової міліції стане незаконним та недоцільним.

Також нардепка пояснила, чим обґрунтовано створення Національного бюро фінансової безпеки саме як окремого незалежного органу. Зокрема, зазначається, що правоохоронний орган, створений для протидії злочинам у бюджетній сфері, повинен бути максимально незалежним від усіх державних органів, які за своїм функціоналом є розпорядниками бюджетних коштів.

Законопроект також містить норми, які дадуть можливість не порушувати кримінальне провадження щодо тих, хто помилився, але виправив свою помилку, відшкодувавши державі завданий збиток та сплативши передбачені законодавством штрафи та фінансові санкції.

Помічниця-консультантка Ніни Южаніної Ольга Германова запропонувала Мустафі Найєму спершу прочитати законопроект, а потім починати його критикувати, тим паче, що політик у минулому був відомим журналістом.

Залишити коментар