Неділя, 29 листопада

Однією з провідних тем українського сегменту Facebook упродовж останніх днів є лелеки, які, повернувшись до України, потерпають від морозів та голоду. Активісти закликають небайдужих громадян підгодовувати птахів, оскільки ослаблені тривалим перельотом лелеки позбавлені доступу до їжі через погодні умови, а сильний мороз може стати причиною їхньої загибелі.

Орнітолог і природоохоронець Віталій Грищенко розповів про те, якою ситуація була станом на 18 березня. Так, лелеки досягли південної межі Полісся, далі на північ летіти не поспішають. Фактично міграція практично припинилася: птахи або відкочовують назад, або намагаються перезимувати негоду в більш-менш сприятливих місцях. Експерт наголошує: ситуація кепська, однак драматизувати її не слід, оскільки у 2013 році все було значно гірше.

Також Віталій Грищенко розповів, як можна допомогти лелекам. На його думку, забирати птахів потрібно лише в тому разі, коли їм зовсім непереливки: не можуть злетіти та зовсім ослабли. Якщо ж вони почувають себе більш-менш нормально, краще їх не чіпати, обмежившись підгодівлею.

Пізніше орнітолог додав, що як би не шаленіла зима, птахи все ж відчувають весну.

Письменниця та перекладачка Маріанна Кіяновська висловила свою точку зору з позиції колишнього орнітолога: птахів потрібно рятувати. Авторка переконана, що має бути ще кілька днів морозу, а для птахів це надто багато, тому діяти треба терміново. Наприклад, у місцях, де зупинилися лелеки, можна залишити сіно або солому, це може трохи зігріти. Кіяновська додала, що мороз нижче 5-7 градусів може стати смертельним для птахів.

Представники зоозахисної ініціативи UAnimals розповіли, що лелеки зимують у Південній Африці, а повертаються до України наприкінці березня–на початку квітня. Аби повернутися на материкову Україну, за словами представників ініціативи, птахам доводиться подолати близько 10 тис. км.

Журналістка Ірина Телка нагадала, що для українців лелеки є священними птахами, та закликала допомагати птахам, підгодовуючи рибою чи зерном.

Олег «Мох» Гнатів, продюсер Familia Perkalaba та блогер, також звернувся до небайдужих українців із проханням допомогти птахам.

Прес-секретарка генпрокурора України Лариса Сарган зазначила, що їй болить саме за лелек, які повернулися до України та мерзнуть без їжі, а не за результати виборів у країні-агресорі.

Журналіст, співак і поет Анатолій Матвійчук поділився зі своїми читачами власною поезією, присвяченою птахам, що потерпають від морозів на Прикарпатті.

На сторінці державного природознавчого музею поділилися фаховими порадами орнітолога та кандидата біологічних наук Андрія Бокотея. За словами експерта, найбільшим ворогом птахів є саме голод. Фахівець наголосив, що, помітивши лелек, не слід здіймати галас, оскільки птахам потрібен спокій: стоячи нерухомо, вони зберігають енергію і мають значно більше шансів дожити до потепління.

Андрій Бокотей також пояснив: птахи не вживають рослинну їжу, годувати їх треба рибою, м’ясом або яйцями. Якщо ж птахи зовсім ослабли і не реагують на рухи людей, їх слід забрати, відігріти й тимчасово розмістити в господарських будівлях разом із домашніми тваринами.

Євген Марчук, державний діяч, звернувся до орнітологів із проханням відвідувати телебачення та пояснювати українцям, як правильно допомагати птахам. Попереду, за словами Марчука, ще цілий тиждень холодів, тепло почне ледь-ледь наступати лише наступного вівторка. Також автор допису наголосив, що українське товариство охорони птахів повинно бити тривогу на всю країну.

Журналістка Тетяна Даниленко розповіла, що, за словами волонтерів, вже все добре: місцеві мешканці позабирали деяких птахів собі до хлівів, а інших підгодовують. Даниленко підкреслила: для того регіону лелеки – сакральний птах, тому їх в біді не кинули.

Письменник і боєць АТО Борис Гуменюк написав, що здорову людину можна виявити по тому, що її більше хвилює: доля та порятунок лелек чи новини з Росії.

Залишити коментар