Субота, 26 вересня

У російському місті Кемерово загорівся торговий центр «Зимова вишня», за попередніми даними загинуло 64 особи,  більшість — діти. Серед причин виникнення вогню розглядають несправну електропроводку, не відкидають і можливості підпалу. Окрім того, під час загорання не спрацювала пожежна тривога. Повідомляється, що за кількістю жертв трагедія у Кемерово стала однією з чотирьох найбільших у Росії за останні сто років. Як відреагували на трагічні події українці – у реакціях Opinion.

Політолог і засновник Українського інституту майбутнього Юрій Романенко переконаний, що загибель дітей є наслідком сприйняття їх як якоїсь проблеми, від якої прагнуть відмовитися за першої можливості. Адже повідомляється, що загиблі діти були зачинені в кінозалі, поки два вчителі разом із двома батьками вирушили на прогулянку торгівельним центром. У цьому, на переконання Романенка, Україна нічим не відрізняється від Росії, оскільки в Одесі у таборі «Вікторія» діти опинилися в аналогічній ситуації. Разом з тим автор допису впевнений, що в Україні потрібно провести термінову перевірку торгівельних центрів, бо протипожежний стан може мало чим відрізнятися від «Зимової вишні».

Художниця Марія Мостовчук наголосила, що у випадках, коли гинуть люди, немає різниці, де саме це відбувається, оскільки у будь-якому разі це є горем. Не співчувати можна лише тим дорослим, які в цьому винні. Водночас слід розуміти, що є чимало ботів, які розносять зло, відволікаючи людей від суті трагедії.

Борис Севастьянов, музикант, волонтер та письменник, зізнався, що майже нічого не відчуває з приводу трагедії у Росії, оскільки країна-агресор сьогодні стала надто далекою, і почали це  «свято байдужості» не ми.

Журналіст і головний редактор газети «Факти та коментарі» Олександр Швець розповів, що діти знали, де знаходяться пожежні виходи, однак двері виявилися зачиненими. Ця пожежа у Кемерово, на думку журналіста, стала однією з найбільш трагічних у Росії за останні сто років.

Поетеса та перекладачка Людмила Херсонська розповіла, що після трагічних подій у соціальних мережах активізувалися тролі, які пишуть нібито від імені українського народу, влаштовуючи тим самим провокації.

Політичний консультант і екс-нардеп Віктор Уколов зазначив, що його вразили дві речі. По-перше, відсутність пожежної драбини для евакуації людей, по-друге, реакція російських користувачів соціальних мереж: під відео з пожежею експерт помітив одразу 50 реакцій «ха-ха». Уколов також додав, що Росія, безперечно, є нашим ворогом, який напав на нашу землю, однак авторові допису складно уявити, щоб з цієї події сміялися українці.

Микола Спірідонов, політичний експерт, наголосив, що трагедія у Кемерово є додатковим приводом подбати про пожежну безпеку в Україні, оскільки в нас теж є чимало торгівельних центрів, які будувалися без урахування елементарних протипожежних норм, тож подібні трагедії можуть статись і там.

Художниця, ілюстраторка та дизайнерка Надія Міцкевич також впевнена, що в Україні є багато подібних торгівельних центрів, які ніяк не перевіряються на відповідність протипожежним нормам, а всі питання щодо цього вирішуються хабарництвом.

Поетка, літературознавиця та перекладачка Галина Крук помітила дві хвилі реакцій українського сегменту мережі Facebook на трагічні події у Кемерово. Перша – штучна, створена ботами, які вкидали дописи типу «не шкода», «хай всі передохнуть», «личинки треба знищувати в зародку» тощо. Друга – відповідь українців на закиди ботів. На цей раз дописи сповнені засудженням того, «які ми дикі, неемпатичні, варвари, нелюди» тощо.

Петро Кралюк, філософ і письменник, нагадав, що коли Володимир Путін вперше пішов на другий президентський термін, у Росії теж була велика пожежа. Закономірність чи знак – невідомо.

Журналіст Сергій Костеж приєднався до думки, що пожежу в Росії потрібно сприймати як інформаційний привід перевірити наші торгівельні центри на відповідність пожежним нормам.

Дмитро Золотухін, співробітник Міністерства інформаційної політики, переконаний, що російські ботоферми запустили вже декілька разів відпрацьовану технологію, головним наративом якої є «українці радіють смертям російських дітей». Поширення цього наративу, за словами експерта, спрямоване на відволікання уваги від самої трагедії, від встановлення реальної кількості жертв та пошуку реальних винуватців. У результаті кінцевою метою є використання страшної трагедії для каналізації злості, страху і ненависті в бік України. «Цар» при цьому «як завжди, добрий».

Залишити коментар