Субота, 5 грудня

У зв’язку з отруєнням російського екс-полковника ГРУ Сергія Скрипаля в британському Солсбері Україна висилає з країни 13 російських дипломатів. Про це заявив президент України. Петро Порошенко наголосив, що дипломатичні стосунки з країною-агресором де-факто заморожені. Нагадаємо, Скрипаля та його доньку виявили в Солсбері непритомними 4 березня. Слідство запевняє, що вони були отруєні нервово-паралітичною речовиною, розробленою у СРСР. Сергій Скрипаль був засуджений до 13 років за ґратами через шпигунство на користь британської розвідки. У 2010 році він отримав притулок у Британії.

Петро Порошенко заявив, що Україна ухвалила рішення про видворення дипломатів країни-агресора у відповідь на цинічну хімічну атаку в Солсбері, у такий спосіб висловивши солідарність із британськими партнерами та трансатлантичними союзниками. Президент наголосив, що Росія вкотре підтвердила своє зневажливе ставлення не лише до суверенітету незалежних держав, а й до цінності людського життя. Наступним кроком очільник країни назвав збільшення ціни для Москви за вчинені міжнародні злочини, включно через посилення персональних, фінансових та економічних санкцій.

Перша заступниця голови Верховної Ради Ірина Геращенко зазначила, що в Україні давно немає російського посла, а дипломатичні взаємини зведені до мінімуму, в посольствах залишилися в основному консули, аби забезпечувати правову та консульську допомогу громадянам. Геращенко додала, що таке рішення може спровокувати відповідну реакцію Росії, внаслідок чого звідти будуть вислані нечисленні українські дипломатичні представники. Ті консули, що залишаться, будуть ретельно і відповідально виконувати свої обов’язки, допомагаючи українцям у біді, зокрема відвідувати наших політв’язнів.

Пізніше Ірина Геращенко додала, що рішення про висилку є правильним, це політичний сигнал солідарності нашим європейським партнерам. У той же час ми очікуємо посилення солідарності з Україною, бо нашим консулам і дипломатам у Росії тепер буде набагато складніше виконувати свою місію. Слід очікувати і на ускладнення доступу консулів до політв’язнів, адже Росія буде мститися. Однак Україна, на думку Геращенко, має право вимагати від світу посилення тиску на Російську Федерацію з вимогою звільнити наших бранців.

Народний депутат Ігор Мосійчук підтримав рішення про видворення російських дипломатів, однак запитав, чому саме зараз було прийнято таке рішення, оскільки вже четвертий рік іде війна, а російські військові та їхні найманці вбили більше 10 000 українських громадян. Також Мосійчук поцікавився, коли будуть розірвані дипломатичні відносини з країною-агресором. Без відповідей на ці питання, на думку Мосійчука, рішення про висилання дипломатів виглядає як бажання сподобатися закордонним західним партнерам.

Політичний консультант і екс-нардеп Віктор Уколов зазначив, що для нас є важливим, що Україна діє в координації з країнами НАТО, це трохи заспокоює, адже попри війну – ми не одні.

Журналіст Роман Цимбалюк переконаний, що рішення є правильним, однак сприймається воно доволі неоднозначно насамперед через те, що на території України вже котрий рік триває війна, а ми тільки зараз висилаємо російських дипломатів. На підтримку цьому рішенню Цимбалюк наводить і реакцію російських послів та консулів на відмову «виборів Путіна» на території України.

Політолог Віктор Таран жартома запропонував російським дипломатам скористатися послугами МАУ, аби відчути додатковий набір гострих відчуттів.

Назар Приходько, волонтер, журналіст і громадський діяч, переконаний, що тиск суспільства та лідерів громадської думки дав свій результат. Також Приходько запропонував журналістам універсальний заголовок для матеріалів на цю тему: «Україна висилає в Росію “чортову дюжину”».

Роман Кулик, військовослужбовець і громадський активіст, зазначив, що поки лише 14 країн Європейського Союзу продемонстрували солідарність із Британією, що виглядає досить дивно. Однак у будь-якому разі це є сильним інформаційним ударом по залишкам російського престижу, а саме загострення грає на нашу користь.

Журналіст Сергій Костеж приєднався до думки, що висилати російських дипломатів треба було набагато раніше, оскільки на фоні гибелі українських громадян це виглядає доволі неоднозначно.

Волонтерка Марина Комарова теж висловила здивування, що саме отруєння Скрипаля стало причиною видворення з української території російських дипломатів.

Геннадій Друзенко, публіцист, перекладач, громадський активіст і керівник Першого добровольчого мобільного шпиталю ім. Миколи Пирогова, зізнався, що почувається чорним невільником, життя якого нічого не варте, та мріє стати резидентом Об’єднаного Королівства, адже тоді замах на його життя спонукатиме українську владу реагувати.

Дипломат Олег Бєлоколос поцікавився, чи стане наступним кроком розірвання дипломатичних відносин.

Богдан Амосов, журналіст, теж висловив нерозуміння щодо того, чому російські дипломати висилаються не через роки війни, а «на знак солідарності з Лондоном».

Дипломат Богдан Яременко вважає, що прес-служба президента могла б цього разу назвати речі своїми іменами, використавши замість терміну «дипломат» більш підходящий – «шпигун». Однак цього рішення, на думку Яременка, недостатньо, адже в нас давно не мало би бути жодного російського дипломата, як і жодної російської дипломатичної установи. Нині, на думку експерта, починається новий етап протидії Росії з боку Заходу.

Блогер Helgi Sharp нагадав, що видворення російських дипломатів відбувається на фоні страшної трагедії в Кемерово, однак на перших шпальтах багатьох російських ЗМІ розташована новина про те, що Надія Савченко попросила собі до камери додаткову ковдру. Просто все інше, на думку автора допису, не вписується у райдужну картину святкування перемоги Путіна та вічне питання «Що там в українців?»

Залишити коментар