Середа, 23 вересня

Щодня кожен українець отримує декілька повідомлень про чергові знижки у СПА-салонах, нові служби таксі та іншу нав’язливу рекламу на свої телефони. Народні депутати вирішили покласти цьому край та зареєстрували законопроект № 8186, який заборонить безконтрольний СМС-спам у телефонах українців. Opinion з’ясував, чи допоможе це зупинити потік реклами, який дратує чи не кожного власника сім-картки.

Кадр із серіалу «Картковий будинок»

Частіше за все СМС-спамом користуються компанії, які надають послуги: від служб таксі до салонів краси й концертних агенцій. Директорка останньої на умовах анонімності погодилася розповісти, наскільки вигідна така реклама.

«Ми купуємо бази номерів десятками тисяч. Нині 3000 активних мобільних номерів мешканців Києва коштують лише 800 грн. Причому оплата йде тільки за надіслані повідомлення. Вбиваєте “смс-бази” в Google та йдете за першим результатом. Ці бази зливають представники мобільних операторів – вони отримують свій відсоток від таких фірм. Женуться за кожною копійчиною, тож за додаткову оплату готові видати чи не всі персональні дані, які знають про клієнта. Найдешевша опція – визначити місто проживання, аби реклама була більш ефективною», – розповіла Олександра (ім’я змінено).

Купівля такої реклами здійснюється за «наркосхемою»: на необхідну адресу надсилається текст і побажання щодо аудиторії. Після цього клієнт сплачує послугу через банківську картку (частіше за все вона оформлена на пенсіонерів) чи анонімний інтернет-гаманець. Після цього спамер розпочинає свою частину роботи.

«З точки зору ефективності така реклама окуповує себе краще за білборди, відео на телебаченні чи пости в соцмережах. Адже не побачити її неможливо. А СМС-спам хоч і дратує, все одно залишається в пам’яті телефона, і потенційний клієнт, коли буде шукати у час-пік таксі, згадає про це. У випадку з рекламою салонів краси ефективність трохи нижча, однак все одно кращого методу поки що немає», – пояснив маркетолог Іван Денисов.

Кадр із серіалу «Картковий будинок»

Предметно боротися із СМС-спамом вирішили народні депутати у законопроекті №8186. Документ визначає спам як «масову розсилку рекламних повідомлень, на отримання яких абоненти не дали згоди». Бізнесу й приватним особам забороняється розсилати спам, а операторам зв’язку – приймати замовлення на масову розсилку, якщо замовник не може довести, що абоненти погодилися отримувати повідомлення. За умисне поширення спаму на компанії та операторів зв’язку будуть накладатися штрафи від 500 до 1000 прожиткових мінімумів (від 850 тис. грн до 1,7 млн грн) або обмеження волі до трьох років.

«Електронний спам найчастіше надходить через мобільні мережі. Зазвичай це відбувається, коли хтось краде електронну базу, перепродає її, і дані стають доступними для будь-кого. Саме мобільні оператори та їхні лобісти блокували попередні спроби посилити покарання за рекламні розсилки. Тепер їм доведеться підписувати домовленості з клієнтами про згоду на отримання розсилок», – каже один з авторів проекту Борислав Береза.

Кадр із серіалу «Картковий будинок»

Документ називають першим «законпроектом від Facebook», адже до його створення долучилися не тількі народні обранці, а й блогери, відповідальні маркетологи тощо. Слід зазначити, що одним із громадьских ініціаторів законопроекту проти спаму став онлайн-сервіс таксі Uklon.

«Ми консультували робочу групу авторів законопроекту і дуже раді, що боротьба зі спамом вийшла на новий рівень і може нарешті стати успішною. З самого початку роботи в Україні ми постійно боролися з бажанням партнерів використовувати номери наших клієнтів у спам-розсилках. Ми переконували, вживали заходів, санкції, розривали контракти – все було даремно. Так ми дійшли висновку, що корінь проблеми – в операторах, які приймають замовлення на масову розсилку текстів без перевірки, чи замовляли ці тексти самі користувачі. Принцип відповідальності операторів за розсилку спаму автори вклали в основу законопроекту. Тому вперше є шанс, що “він реально запрацює”», – розповіли в онлайн-сервісі.

Кадр із серіалу «Картковий будинок»

Однак технічно реалізувати цей законопроект буде надзвичайно складно. Якщо оператор здатен контролювати розсилку, яка йде від нього, то вплинути на приватних спамерів майже неможливо. До того ж левова частка номерів вже давно «злита» в інтернет.

«Оператор не має права фільтрувати вхідні СМС (та й дзвінки) з метою визначити, що потрапляє під визначення “спам”, а що – ні. Це вже серйозне порушення прав громадян. Тобто, оператор у цьому разі подібний склу у вікні, через яке абонент бачить зовнішній світ. І якщо там йому показують щось дратуюче, то скло аж ніяк не винне. Саме ініціатор розсилки і повинен бути відповідальним за зміст відправлених повідомлень», – пояснив представник технічного відділу одного з операторів зв’язку Артем Гусаренко.

До того ж спамери все частіше надсилають повідомлення в онлайн-месенджери (частіш за все у Viber), тому ймовірне блокування СМС-реклами не призведе до зменшення потоку інформаційного непотребу, а просто остаточно переведе його в інтернет, де завадити розсилкам на державному рівні буде вкрай складно.

Кадр із серіалу «Картковий будинок»

У США й Австралії зі спамом «воюють» інакше. У цих країнах є спеціальні реєстри Do not call, куди людина вносить свій номер і встановлює заборону на всі розсилки, які відбуваються без її згоди. Також існують певні правила та кодекси, які зобов’язують отримувати згоду абонентів перед тим, як надсилати повідомлення з рекламою.

Нинішній законопроект не містить механізмів боротьби зі спамом, а лише пропонує вирішувати поставлене завдання винятково шляхом внесення змін до Закону України «Про телекомунікацію», накладаючи на операторів зобов’язання та санкції. Однак мобільний зв’язок – лише середовище передання інформації, тоді як генераторами розсилок є постачальники продуктів і послуг, яким часто громадяни самі віддають свої приватні дані – заповнюючи анкети в ресторанах, кінотеатрах та під час акцій у супермаркетах.

Текст: Костянтин Руль

Залишити коментар