Четвер, 26 листопада

Прострочений продукт завжди викликає недовіру. Навіть якщо він зберігає свою форму і має певну легітимність. А надто, коли йдеться про орган, який забезпечує процес вибору влади. Ситуація із ЦВК абсурдна до непристойності, і це в начебто демократичній державі. На початку літа мине вже чотири роки, як термін діяльності нинішнього складу Центрвиборчкому закінчився, а він і досі працює. Утім, є сподівання, що невдовзі це нарешті припиниться – Комісію повністю оновлять.

Чому так сталося?

Слова «есть у революции начало, нет у революции конца» з колись відомої пісні чи не найкраще характеризують ситуацію, що склалася. Адже ще чотири роки тому, навесні 2014-го, напередодні дочасних президентських виборів, було вирішено не змінювати склад ЦВК. У той післяреволюційний час, в умовах нещодавньої анексії Російською Федерацією Криму та початку бойових дій на Донбасі, це видавалося цілком доцільним і виправданим кроком.

Тоді Верховна Рада змінила закон про ЦВК, прибравши з нього положення про те, що член комісії після закінчення терміну повноважень не має права брати участь у її роботі. Тобто парламент пролонгував діяльність членів Центрвиборчкому. Тому формально вони, продовжуючи працювати на своїх посадах, не порушували чинне законодавство.

Однак президентські перегони залишилися позаду, і влітку 2014 року нещодавно обраний глава держави призначив дострокові вибори Верховної Ради. Тоді теж вирішили не змінювати склад ЦВК. Проведення місцевих виборів також забезпечували ті ж самі члени Комісії. Минали роки, а руки ні в президента, ні в народних депутатів до зміни складу ЦВК так і не доходили, хоча, здавалося б, резону у такому зволікання не було жодного.

«Цей склад уже кілька років працює фактично поза правовим полем, і це стосується більшості членів ЦВК, – запевнив Opinion народний депутат України Андрій Іллєнко, член Комітету ВРУ з питань правової політики та правосуддя. – Тому, звичайно, їх треба змінювати, але я все-таки був би обережним із тим, що нам пропонують. Бо коли нам пропонують ЦВК, яка буде мати більшість, а більшість матиме вплив з боку президентської адміністрації, то це треба враховувати як великий ризик».

Довідка:

Парламент призначає на посади членів ЦВК за поданням президента. У цьому поданні враховуються пропозиції депутатських фракцій і груп. До складу Комісії, що працює на постійній основі, входить півтора десятка членів. Термін повноважень члена Комісії – 7 років. Вищу юридичну освіту повинні мати голова ЦВК, його заступники, секретар, а також не менше 5 членів Комісії. 1 червня 2014 року закінчився термін повноважень 12 із 15 членів ЦВК, а 3 лютого 2017-го – ще одного з них.

Процес запущено

Питання ротації членів ЦВК порушувалося постійно, однак відсовувалося безперестанку. Доходило навіть до протестів. Так, у травні минулого року перед будівлею Верховної Ради відбулася акція «Парад страусів». Небайдужі вимагали від народних обранців подати кандидатів на оновлення складу ЦВК. Попри формальну легітимність складу Комісії з подовженими повноваженнями, йшлося все-таки більше про моральну сторону справи.

«Були затримки з боку президента, але відсотків на 70 – затримки з боку парламенту, – розповів Opinion Олексій Кошель, голова правління Комітету виборців України. – Є кілька причин. Перша – взаємна недовіра фракцій одна до одної і груп всередині фракцій, що саме їхні кандидатури можуть пройти. Є проблема 226-ти голосів. Тим паче, що відповідно до закону про регламент ВРУ, голосування за кожну кандидатуру до складу ЦВК проводиться окремо.

Друга причина – політики просто не до кінця розуміють важливості ЦВК. Найбільш поширена логіка, яку мені доводилося чути, – до виборів ще далеко. Але нам важливо якомога швидше провести ротацію ЦВК для того, щоб новий склад зайнявся реформою самого Центрвиборчкому, був активно залучений до реформування виборчого законодавства і зміг набути певного досвіду роботи. Це питання важливе й актуальне. І воно, власне, не політичне, бо має просто відбутися технічне голосування в парламенті».

5 лютого цього року президент Порошенко вніс до ВР подання на нових членів ЦВК. Підписуючи ж подання на їхнє призначення, глава держави визнав, що процес затягнувся. Він висловив сподівання, що парламент якнайшвидше сформує новий склад Комісії. Петро Порошенко також підписав лист про звільнення з посад членів ЦВК у зв’язку із закінченням терміну їхніх повноважень.

На початку квітня голова ВР Андрій Парубій заявив, що 2 із 14 нових членів ЦВК ще не пройшли спецперевірку. Їхні прізвища спікер не назвав. За словами експертів, ідеться про технічні питання, пов’язані передусім із деклараціями кандидатів на посади. Тільки після спецперевірки, на яку за чинним законодавством відводиться 25 днів, за розгляд питання візьметься профільний комітет.

«На останньому засіданні нашого Комітету (4 квітня – прим. авт.) голова Комітету оголосив доручення секретаріату: як тільки надійдуть матеріали по кандидатах, то винести їх на розгляд першого ж наступного засідання, – розповів Opinion народний депутат України Руслан Сидорович, член Комітету ВРУ з питань правової політики та правосуддя. – Можу повідомити позицію нашої фракції “Самопоміч”. Ми ще не з усіма кандидатурами мали можливість поспілкуватися особисто, і фракційного рішення у нас поки що немає».

Довідка:

Президентське подання на кандидатів у нові члени ЦВК містить 14 осіб: Алла Басалаєва («Відродження»), Наталія Бернацька, Ірина Єфремова, Леонтій Шипілов («Народний фронт»), Михайло Вербенський, Ольга Желтова, Олег Конопольський, Світлана Кустова, Ольга Лотюк, Віталій Плукар (БПП), Андрій Євстігнєєв («Батьківщина»), Євген Радченко («Самопоміч»), Тетяна Сліпачук («Воля народу»), Тетяна Юзькова («Радикальна партія Ляшка»).

В очікуванні

Судячи з останніх подій, голосування по нових членах ЦВК відбудеться в сесійному залі вже невдовзі.

«Або в другій половині квітня, або, можливо, в травні, – спрогнозував для Opinion Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента». – У будь-якому разі це питання треба вирішити до кінця поточної парламентської сесії, щоб у нових членів ЦВК був час підготуватися до початку президентської виборчої кампанії».

До виборів президента залишається менше року. А за півроку з лишком після них відбудуться парламентські перегони.

«ЦВК є сумнівно легітимна, і це є великою проблемою, бо ставить під сумнів усі виборчі процеси, які відбуваються в країні, – продовжив Руслан Сидорович. – Найгірше, що така ЦВК може зробити не до кінця легітимними вибори президента і парламенту. Тому, очевидно, що до моменту проведення цих виборів новий склад Центрвиборчкому має бути сформованим. Тим паче, що вищі органи державної влади повинні показувати приклад дотримання закону, а в даному випадку дотриманням закону буде обрання нового складу ЦВК».

Одіозність

Зазвичай списки потенційних членів комісій, комітетів чи рад викликають в українському суспільстві та ЗМІ жваве обговорення. Не обходиться без перемивання кісточок так званим одіозним фігурам, поміченим у корупційних скандалах, причетним до кримінальних справ, непотизму, ухиляння від сплати податків тощо. Проте нові члени ЦВК поки що залишаються практично поза увагою публічного простору. Чи дійсно вдалося підібрати достойних людей?

«Поки що немає підстав говорити про одіозних фігур у новому складі ЦВК, – переконаний Олексій Кошель. – Але важливо, щоб перед голосуванням парламент заслухав тези кожного з кандидатів, наскільки він зможе ефективно працювати. Тому що в мене є питання по окремих членах ЦВК, які озвучували своє бачення виборчої реформи, і воно було нереалістичним. Це свідчить про те, що їхнього фахового рівня може виявитися недостатньо.

Тому кандидати мають озвучити бачення ключових аспектів виборчої реформи, а також реформи самої ЦВК, розширення її повноважень. І щоб голосування відбувалося не за принципом свій – чужий, представник коаліції – представник опозиції, а більш компетентний – менш компетентний. Це надзвичайно важливо, але це була б дуже ідеалістична картина».

«Там усі фігури погоджені владою, коаліцією, серед них є одна-дві людини, яким громадянське суспільство може довіряти, – запевнив Opinion народний депутат України Віктор Чумак. – А на всіх інших треба дивитися доволі уважно. Поки що рано робити якісь висновки».

До речі, свого часу проти нинішнього голови ЦВК Михайла Охендовського, підозрюваного у підкупі «регіоналами», велося кримінальне провадження. Журналісти неодноразово писали про фантастичні статки пана Охендовського, який вже тривалий час працює на відповідальній державній посаді. Чи можливе відновлення слідчих дій після того, як очільник Центрвиборчкому позбудеться посади?

«Йому Петро Олексійович (Порошенко – прим. авт.) дав орден, тому про яке розслідування мова? – висловив сумнів Віктор Чумак, однак зазначив. – Утім, після завершення каденції розслідування цілком можливе. Тоді Петру Олексійовичу Охендовський вже не буде потрібен».

Чи справляться?

«Головна специфіка в тому, що вперше відбудеться практично повне оновлення ЦВК, і новим членам не вистачатиме досвіду, – вважає Володимир Фесенко. – Щоправда, залишається досвідчений апарат. Думаю, частина колишніх членів Центрвиборчкому будуть радниками, офіційними або неофіційними, і цю проблему буде знято. Не знаємо, хто стане новим очільником Комісії, а це теж важливий момент. Від стилю керівництва багато в чому залежатиме робота ЦВК».

Та чи готові нинішні члени ЦВК передавати досвід своїм наступникам, консультувати їх?

«До мене з таким питанням ніхто не звертався, – наголосив Opinion Андрій Магера, заступник голови ЦВК. – Зрештою, давайте дочекаємося того моменту, коли будуть ухвалені кадрові рішення. Як новий склад Комісії буде бачити свою подальшу роботу, її напрямки, і чого вони зрештою будуть прагнути. На жаль, я не знайомий з усіма кандидатурами, але знаю Євгена Радченка, Наталію Бернацьку, Леонтія Шипілова. Можу назвати ще 2-3 кандидатури».

На думку Андрія Магери, якщо кадрові зміни відбудуться нинішньою весною, то залишиться ще достатньо часу для того, щоб нові члени ЦВК адаптуватися до своїх обов’язків. Якщо ж питання знову затягнеться, і зміни матимемо десь аж напередодні виборів, то це загрожує численними недоліками. Щонайменше, колеги не встигнуть притертися один до одного, акліматизуватися в нових умовах. Досвід свідчить, що зробити це дуже непросто.

Проблема Донбасу

На сході триває війна. Вряди-годи з-за кордону, передусім із РФ, лунають заяви про необхідність проведення виборів на окупованих територіях. Україна категорично проти забезпечення виборчого процесу на незвільнених від окупантів і сепаратистів землях Донбасу. Яка роль у цьому процесі покладається на ЦВК?

«Думаю, вибори на Донбасі – дуже далека перспектива з огляду на багато чинників, – продовжив Андрій Магера. – Передусім, безпековий фактор. А ним і близько не пахне, тому що ситуація, навіть в умовах оголошеного так званого великоднього перемир’я, не покращувалася. Майже щодня гинуть українські військовослужбовці. Тому говорити нині про будь-які вибори на окупованій частині Донбасу принаймні безвідповідально».

«Вибори на Донбасі в нас уже були в 2014 році, – нагадав Володимир Фесенко. – Якщо не буде активних бойових дій, то голосуватимуть на територіях, які контролюються Україною. Але певні проблеми можуть бути. Наприклад, спроби зірвати голосування на виборах президента України в прифронтових виборчих округах. Однак юридично, технічно й політично не бачу якихось принципових проблем, оскільки досвід проведення голосування на прифронтових територіях є. Голосування ж на неконтрольованих територіях на президентських і парламентських виборах, думаю, не буде».

Фахівці наголошують, що перед Верховною Радою стоїть низка важливих, невідкладних завдань. І питання ротації членів Центрвиборчкому лише одне з них.

«У парламенті накопичилося багато кадрових питань, – застеріг Олексій Кошель. – Скажімо, з порядку денного знято питання Рахункової палати, а це дуже серйозна проблема. Дуже важливо розглядати не лише питання ЦВК, а малий кадровий пакет. Що маю на увазі? Слід заповнити вакансії шести голів парламентських комітетів. Є питання кількох вакансій в уряді, які потрібно також невідкладно заповнити. Кілька міністрів написали заяви на звільнення або задекларували готовність подати у відставку. Тобто дуже важливо, щоб разом із призначенням нових членів ЦВК відбувалися голосування і за інші питання».

Текст: Віктор Цвіліховський