Середа, 23 вересня

Українські комікси поступово виборюють свою нішу. Сьогодні вони стають все більш популярними і головне – їх купують. Якщо ще кілька років тому питання – чи взагалі існує таке явище, як «український комікс», і хто його цільова аудиторія – навіть були предметом круглих столів та дискусійних форумів, то нині цей жанр стає все більш популярним, а на основі деяких робіт навіть беруться знімати художні фільми – цілком у дусі голлівудських традицій («Максим Оса», «Даогопак», «Воля» тощо)

Упродовж останніх років про комікси все більше говорять на всіх без винятку книжкових форумах, а фестиваль популярної культури Kyiv Comic Con у травні кожного року збирає тисячі відвідувачів, які годинами можуть стояти під дощем у черзі (як автор цих рядків), щоб потрапити на захід. І це при тому, що фест проходить у величезному «Українському домі». Щороку – все більш насичена програма: презентації нових фільмів, комп’ютерних та настільних ігор, коміксів та інших цікавих речей. Також організатори запрошують відвідати майстер-класи від провідних фахівців у різних галузях (від літератури і кіно до IT) і подивитися на масштабне косплей-шоу.

Фото: comiccon.kiev.ua

А ще про комікси пишуть глибокі критичні матеріали популярні видання, і вони все частіше стають предметом аналізу відомих YouTube-блогерів.

То що ж це за явище таке – український комікс? Чому комікси – це не тільки для дітей? Зрештою, український супергерой – який він?

Давайте по черзі.

Чому комікси – це круто?

Передовсім, тому що вони виконують дуже важливу соціальну роль, можна сказати навіть місію. Якщо проаналізувати історію, то стає очевидним, що комікси найбільш активно розвивалися у час суспільних потрясінь. Вони показували, що добро завжди переможе зло, що у світі насправді вистачає героїв – мужніх, відважних, справедливих, котрі ціною власного життя готові боронити мир і спокій Ґотем-Сіті та й загалом планети. Наприклад, коли США вступили у Другу світову війну, Диво-Жінка і Супермен записувалися у добровольці і навіть викликали Гітлера на двобій. Пізніше, у час економічного спаду, багатого і справедливого Бетмена з його надсучасним технічним арсеналом і мільйонними статками, витіснив на маргінеси нікому не відомий бідний студент Спайдермен, який своїм прикладом показав, що зі злом може боротися кожен.

Певним чином символічним виглядає те, що питомо український комікс почав активно розвиватися після Революції гідності. Так, були непогані спроби раніше, передовсім можна згадати трилогію «Даогопак» (початок видання серії – 2012 рік. На 2017 рік видано 3 томи, нині триває робота над наступним, який буде завершено не раніше осені наступного року) – про подвиги наших козаків. Але власне комікси зі справжніми сучасними супергероями, які повстали проти темної сторони і боронять Україну – це тенденція останніх років після Євромайдану та початку війни на сході країни. Воно й не дивно – країна переживає непростий час, і література намагається в цьому допомогти.

Як виглядають українські супергерої?

Український супергерой успадкував від світових класиків-побратимів – героїв DC і Marvel – найкращі риси характеру. Вони ніколи не зрадять Україну, готові боротися з ворогом до смерті, мають надлюдські властивості: хтось – неймовірний розум і дар бачити майбутнє, інші – влучність і фізичну силу. Звичайно ж, захисні костюми та дехто, у кращих традиціях, маску, щоб приховати своє справжнє обличчя і, відповідно, ім’я. Не важливо, хто саме бореться зі злом – проявити героїзм може (читай – повинен) кожен.

Передовсім варто згадати за «Волю» (2017) – це серія українських фантастичних графічних романів у жанрі альтернативної історії. І хоча події в коміксах розгортаються на фоні розквіту Української Держави 1918 року, концепція мальованого підходу до опису конкретного історичного моменту, звісна річ, апелює до сучасної боротьби України за цілісність і суверенітет. А події Української революції 1917-1921 років – ймовірніше, як фактор історичної аналогії.

Якщо «Воля» – історична аналогія до сучасних події, то «Охоронці країни» (серія із 10 коміксів, початок – 2017 рік) апелює до сучасної ситуації на сході, а також підіймає тему звільнення Криму. Головні герої мають позивні засновників Києва. У кожного героя є реальний прототип: Кий – це демобілізований розвідник Юрій Кисляк, командир бронетанкової батареї 25-ї повітряно-десантної бригади, Хорив – схожий на бійця із позивним «Філін» із батальйону «Донбас-Україна». Їм допомагають айтішник Щек і дівчина Либідь, – у неї єдиної з персонажів є незвичайна зброя – двостороння коса. Цікаво, що комікси «Охоронці країни» презентували в одній з інформаційних агенцій на спеціальній прес-конференції – навіть була запрошена перша заступниця міністра інформаційної політики України Еміне Джапарова.

Помітно в медіапросторі прозвучала робота «Звитяга. Савур-Могила» (2015), яку називають першим україномовним коміксом про АТО і війну на Сході. Савур-Могила – сакральне місце безкрайнього українського степу. Століттями через неї проходила умовна межа, що відокремлює світ вільних людей від земель. У коміксі паралельно з основною історією читач знайомиться з актуальним екскурсом в історію, коли Саур-Могила була кордоном між вільним світом і невільничими землями.

І своєрідну кульмінаційну крапку може в історії героїзації сучасних захисників України поставити комікс «Укрмен. Початок», який 20 травня презентують на згаданому вже фестивалі Kyiv Comic Con. Це власне український аналог зібраного образу відважного героя. За сюжетом, нещасний випадок перетворив талановитого науковця на злого генія і породив у його уяві страшний план. Саме зараз один із його підконтрольних мутантів трощить Київ. Поліція і військові, як завжди в таких випадках, безсилі. Коли здається, що надії на порятунок вже немає, коли протистояти – означає загинути… з’являється Укрмен. Творці роботи запевняють: світ вже ніколи не буде таким, яким був до цього. І змінюватися він почне з української столиці. Що ж, можливо, ця українська історія зацікавить голлівудські компанії.

Однак, не лише сучасні люди з надможливостями стають героями українських коміксів. Часто у графічних роботах головними героями постають козаки – неймовірно багатий для художника образ. Прикладами цьому є згаданий вже «Даогопак» та «Максим Оса» (перевидання 2016 року – за сюжетом, йшов 1636 рік. Значна частина України входить до складу Речі Посполитої, а Запорізька Січ – потужна сила, яку поважають у світі. Максим – хорунжий Корсунського полку, відомий майстер зброї – повертається в рідне село після походу на Крим і з’ясовує, що його давно поховали).

Творці українських коміксів також почали активно цікавитися темою фентезі («Саркофаг», 2016; «Серед овець», 2017; «Мор», 2018); патріотизму і любові до Батьківщини «Патріот. Атака клонів» (2017). Зрештою, комікси удостоїлися окремого періодичного журналу – два роки тому почав виходити «Чорний лев», у якому роблять огляди давно виданих вже та анонси нових графічних робіт.

В Україні комікс стає все популярнішим жанром. І все більше людей розуміють, що купувати, читати та аналізувати їх – не соромно в будь-якому віці. Так, на жаль, в Україні й досі існує стереотип, що ця література – виключно для дітей. Але це, м’яко кажучи, не так. І переконатися може кожен, хто відвідає тематичні фестивалі чи презентації книг, де більшість учасників – цілком дорослі люди. До речі, вартість одного якісного видання – від 200 до 600 грн – також, погодьтеся, далеко не дитяча.

Український комікс перейшов у фазу активного прогресу – коли кількість виданих книг поступово викарбовується в якість. Сьогодні вже рідко можна побачити примітивні рисунки, тупі й нецікаві сюжети з граматичними помилками в репліках героїв, банальне оформлення загалом. Кожне видання – як подія, яка обов’язково знайде свою аудиторію. Нові видання, які зможуть підкорити не лише Україну, а й світ, і, можливо, в перспективі стати нашумілою у світі кінокартиною – не за горами. Зрештою, авторів і видавців підганяє лише внутрішня конкуренція, а й завжди присутній фактор класиків – видавництво «Рідна мова» першим в Україні почало перекладати українською відомі в усьому світі комікси DC. А отже, далі шлях тільки уперед – усі на боротьбу зі злом. Розмірковане життя нашому Ґотем-Сіті тільки й снилося.

Текст: Вадим Лубчак

2 комментария

Залишити коментар