Вівторок, 29 вересня

30 років тому мій батько у складі туристичної групи відвідав Німеччину, звідки привіз масу вражень і подарунків, не бачених доти. Він усе життя мріяв про те, щоб на власні очі побачити саме Німеччину. Сучасній молоді складно уявити, наскільки радянській людині було непросто потрапити за кордон. Залізна завіса розсовувалася поступово.

Батько був у Східній Німеччині, соціалістичній НДР. 17 років потому я побував уже в об’єднаній країні, в її західній частині, що входила до складу капіталістичної ФРН. Візу отримав швидко, посприяло службове відрядження. Нині ж поїхати до Європи може практично кожен українець і без візи, але за наявності біометричного паспорта. Такі можливості відкрилися майже рік тому. 11 червня 2017-го українці нарешті отримали право на безвізові відвідини країн ЄС. Питання розглядалося тривалий час і нагадувало історію про морквину, що метлялася перед носом віслюка, який не міг до неї дотягнутися. Наша ж країна надала право безвізових поїздок для громадян ЄС ще у 2005 році.

Безвізовий режим для українців діє з усіма країнами Євросоюзу, крім Великої Британії та Ірландії. Зате відкриті Швейцарія, Ліхтенштейн, Ісландія та Норвегія, які не є членами ЄС, однак входять до Шенгенської зони. Українці можуть перебувати в країнах ЄС із закордонним біометричним паспортом або із Шенгенською візою 90 днів упродовж 180-ти.

Переваги-недоліки

«Переваги очевидні, ми отримали доступ до однієї з трьох основоположних свобод ЄС, – розповіла Opinion Іванна Климпуш-Цинцадзе, віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України. – Насамперед, подія мала надзвичайно важливе символічне значення для народу, який щодня зі зброєю в руках відстоює свій європейський вибір. Думаю, найбільше переваг відчули молоді люди, які є найактивнішими. Для них відкрився цілий континент. Також безвіз значно спростив життя підприємцям, які співпрацюють із європейцями. Активізувалися авіакомпанії, з’явилися нові залізничні та автобусні маршрути. Це інвестиції в інфраструктуру, отже, і пожвавлення економіки».

Урядовець переконана: безвіз відкрив Європу для всіх людей, які можуть відчути себе частиною вільного світу. І результати цієї свободи невдовзі обов’язково дадуться взнаки, «адже зростає кількість людей, які бачать, як живе ЄС, розуміють важливість євроінтеграції і ніколи більше не повірять російській пропаганді, яка досі намагається подавати відсталий у всіх сенсах «рускій мір» за альтернативу об’єднаній Європі»

Народний депутат Оксана Юринець, голова підкомітету з питань регіонального та транскордонного співробітництва між Україною та країнами ЄС Комітету ВРУ з питань європейської інтеграції, повідомила Opinion про насичений міжнародними відрядженнями рік. Вона побувала в 14 країнах, більшість з яких  є членами ЄС: Німеччина, Польща, Бельгія, Франція, Португалія, Швеція, Румунія, Італія, Хорватія.

«Найбільша реальна перевага – можливість подорожувати без необхідності отримання візи, – вважає пані Оксана. – Маєш біометричний паспорт – тобі відкриті кордони. Не потрібно вистоювати у чергах у консульських відділах, витрачатися на послуги. Водночас не можна сказати, що безвіз – панацея. На кордонах у нас ще чимало проблем. Більше ознайомлена із ситуацією на українсько-польському кордоні. “Човникарство” не зникло, відповідно, і черги при перетині кордону. Але помалу рухаємося в правильному напрямку».

Іванна Климпуш-Цинцадзе запевнила, що системних проблем із безвізом на кордоні немає. Хоча трапляються поодинокі прикрі випадки, на які, за інформацією віце-прем’єр-міністра, оперативно реагують компетентні органи.

«Для заможних громадян України, хто і раніше міг собі дозволити подорожувати Європою, отримання Шенгену на кілька років не було проблемою, – наголосив для Opinion політолог Віктор Каспрук. – Але для більшості населення країни безвіз став потенційною можливістю відчувати себе людиною. Не потрібно вже бігати по консульствах із купою папірців і доводити, що ви не є потенційним “заробітчанином” і прохачем політичного притулку. Крім того, наявність біометричного паспорту суттєво спрощує перетин кордону».

У Європу по-новому

Здавалося б, нескладно підрахувати кількість співвітчизників, що почали відвідувати країни ЄС з 11 червня минулого року. Утім, статистичні дані з різних джерел мають суттєві відмінності.

«За цей майже рік (дані озвучені 4.05.2018. – прим. авт.) у напрямку Євросоюзу прослідувало 17,6 млн українців, із них 4,2 млн скористалися закордонними біометричними паспортами, – розповіла в прес-центрі ІА «Главком» Катерина Кульчицька, заступниця директора ГО «Європа без бар’єрів». – Але наша прикордонна служба доповідає, що саме безвізовим режимом скористалися 490 тисяч наших громадян. Тобто всі інші, за даними Держприкордонслужби і МВС, мали дійсні візи або дозволи на тимчасове чи постійне проживання, які вони використали разом із закордонним біометричним паспортом».

За словами фахівця, завдяки безвізу більшість громадян побували закордоном без особливих проблем.

«Але разом з тим маємо дійсну статистику за 2017 рік, яка показує, що українцям загалом відмовляли 37 117 разів при в’їзді до країн ЄС, – продовжила пані Кульчицька. – Це на 34 % більше, ніж у 2016 році. І головною причиною відмов, попри безвізовий режим, була, насамперед відсутність документів, які підтверджували мету поїздки та умови перебування. 16,5 тисячам осіб відмовлено саме через це.

На другому місці – відсутність дійсної візи або дозволу на тимчасове чи постійне проживання. Деякі наші громадяни не до кінця розібралися з правилами безвізового режиму. Намагалися поїхати без дійсної візи або використовували свій дозвіл на тимчасове чи постійне проживання, у якого вже закінчився термін придатності. Майже 8 тисячам громадян відмовлено через цю причину. На третьому місці – відсутність достатньої кількості коштів, яка підтверджувала б можливість особи перебувати на території Шенгену певну кількість часу. 4 370 громадян не змогли довести прикордонникам, що у них є кошти».

Перевищений термін перебування також серед причин відмов українцям у відвідинах країн ЄС. Порушників міграційного законодавства вносять у бази даних, і надалі вони матимуть проблеми з намаганням поїхати до Європи.

Безвіз не відберуть

Останнім часом у ЗМІ порушується питання скасування безвізового режиму з ЄС для українців. Чи є підстави довіряти цим побоюванням? Зазвичай імовірне скасування безвізу пов’язують із порушенням нашими громадянами міграційних правил, а також із невиконанням українською владою пакету реформ.

Катерина Кульчицька заспокоїла: все під контролем, а наведена вище статистика порушень не критична. Однак, аналітик застерегла: «Але якщо один із показників механізму призупинення безвізового режиму, а це може бути і нелегальне перебування, і відмова у в’їзді, і здійснення злочинів на території ЄС, суттєво зростатиме, то це стане причиною для його тимчасового призупинення».

А як щодо скасування безвізу через неспроможність влади провести необхідні реформи, зокрема створити дієвий Вищий антикорупційний суд? Політичний експерт Валерій Димов не вірить у це: «Якщо не буде Антикорупційного суду, то Україна не отримає інвестицій, корупція надалі поглинатиме економіку і політику. Це може призводити до масових процесів швидкого виїзду багатьох українців за кордон. Тобто опосередковано це може бути, але напряму вимога створення ВАКС не пов’язана з критеріями, через які можуть позбавити безвізу».

У безпідставності страхів зазначила Іванна Климпуш-Цинцадзе: «Ми повинні працювати і надалі над прогресом у впровадженні реформ, у тому числі посилювати боротьбу з корупцією. Однак наголошую, ніхто ніколи не “прив’язував” безвіз до Антикорупційного суду. Усі вимоги, передбачені Планом візової лібералізації, ми виконали, тому й отримали цю лібералізацію. Проте українцям варто пам`ятати: відповідальність за безвіз лежить так само і на них – простих громадянах, які подорожують Європою. Безвіз можуть відібрати, якщо буде зафіксовано значне зростання порушень перетину кордону і правил перебування в країнах ЄС нашими громадянами чи, наприклад, значне зростання прохачів притулку в ЄС з України».

Заспокоює українців і Оксана Юринець. За її словами, процедура «відбирання» безвізу не менш складна, ніж його отримання. А нам його видали за виконання більш ніж 140 умов.

За що 7 євро?

Ще один страх щодо безвізу такий: якщо все і не з’їдять, то понадкушують. Багатьох насторожила інформація про те, що для поїздок до країн ЄС доведеться платити 7 євро.

«Безвіз ніхто не скасовує і не робить його платним. Ідеться про систему, яка дозволить ЄС убезпечитися від небажаних гостей – криміналітету, терористів тощо, – пояснила Іванна Климпуш-Цинцадзе. – Йдеться про анкету, яку треба буде заповнити за 96 годин до поїздки, і 7 євро, для того щоб вашу особу перевірили за базою Європолу та Інтерполу. Ці 7 євро в жодному разі не будуть стягувати перед кожною поїздкою! Дозвіл на в’їзд діятиме 3 роки або ж до закінчення терміну дії паспорта. Це лише проект. Якщо рішення ухвалять, то воно стосуватиметься не лише України, а всіх третіх країн, які мають безвіз із ЄС. Думаю, ця система допоможе нашій спільній із сусідами безпеці, і не стане перешкодою вільних подорожей для законослухняних громадян. Якщо ви не злочинець – хвилюватися немає жодних причин».

Оксана Юринець додала: «Пропозиція так званої платної авторизації для поїздок у країни ЄС громадян із країн, які не є членами Євросоюзу, – ініціатива Ради Послів ЄС. Є кілька причин. І удосконалення обліку осіб, які перетинали кордони ЄС, і запобігання нелегальній міграції. Однак щоб ця пропозиція вступила у дію, вона має пройти ще два затвердження: Європарламентом та Радою ЄС. А це все нешвидко відбувається. До того ж, наскільки мені відомо, пропозиція спочатку стосується авіа- та морських кордонів. І лише через три роки після запровадження системи на цих кордонах, зміна запрацює на автомобільних пунктах пропуску».

Систему планують увести у 2021 році. За запевненнями Катерини Кульчицької, вже відчуваються труднощі з її запуском, адже потрібні значні фінансові вкладення й оновлення програмного забезпечення. Тим часом в Україні спадає безвізовий ажіотаж у бажанні якнайшвидше отримати біометрику і гайнути до Європи.

«Не всі, хто стояв у довгих чергах за біометричним паспортом торік, кудись узагалі поїхав, – повідомив Віктор Каспрук. – Це, ймовірніше, був якийсь своєрідний масовий психоз – ось всі отримують такий паспорт, треба і собі його терміново одержати. Це одна причина. А інша, дуже вагома – у багатьох наших громадян немає грошей, щоб взагалі кудись поїхати, не говорячи вже про закордон».

За кордон з безвізом і без нього

Opinion поцікавився у відомих українців: чи скористалися вони вже безвізом, в яких країнах побували та які отримали враження від перетину кордону?

Анжеліка Рудницька, співачка, художниця, радник міністра культури, президент «Території А»:

«За іронією долі, у мого паспорта закінчився термін дії десь у момент введення безвізу. Стояти в чергах і вибиватися за новим паспортом у мене не було сил і часу. Тож я не відчула на собі ще переваг. Однак нині, коли ажіотаж спав, я оновила документи і зможу поділитися враженнями, як тільки скористаюся новим паспортом і можливостями безвізу. Мрію побувати в багатьох містах і країнах».

Олександр Авраменко, телеведучий, автор шкільних підручників:

«Раніше я рідше бував у країнах ЄС, адже оформлення віз, стоси документів, вимога довести, що маю достатньо фінансів на банківському рахунку, письмова обіцянка про те, що не залишуся в ЄС й обов’язково повернуся в Україну… Як це принизливо! Для людини, яка має гідність, це неприйнятно. Вже не згадую про кошти, які треба було сплачувати за кожну візу. Тому здебільшого відпочивав у східних країнах. Безвіз виправив ситуацію: я вже двічі ним скористався. У січні літав до ОАЕ (безвіз з ОАЕ діє з 31.12.2017 – прим. авт.). В аеропорту українці без біометричного паспорта ставали в окрему довгу чергу для додаткового контролю, а це час, якого не купити й не зупинити. Дрібничка, а приємно! Крім того, турагентство повернуло мені 82 долари США, які я сплатив за візу раніше, коли купував тур і між Україною й ОАЕ на той момент ще не діяв безвіз. У кінці лютого провів вихідні в Римі. Паспортний контроль – і все! Жодних запитань і зволікань! Відчув себе членом великої європейської родини. У липні – Краків, а у вересні – Відень. Далі буде!»

Сергій Тримбач, заступник голови Національної спілки кінематографістів України:

«Безвізом не скористався, позаяк маю Шенгенську візу на 5 років. При перетині кордону якихось особливих змін не помітив. Хіба що українські прикордонники і митники стали прискіпливішими, а разом з ними і польські. Утім, упродовж року я їздив мало (крім Польщі, відвідав Німеччину), тому в мене недостатньо емпіричного матеріалу для узагальнень. Що помітно – дуже схвальне ентузіастичне ставлення до безвізу в молодих українців. Старші набагато скептичніші».

Марина Павленко, дитяча письменниця:

«Тільки два місяці тому – не без бою! – вдалося вистояти в черзі й подати документи на біометричні закордонні паспорти. Через місяць, відповідно, підемо забирати і лиш тоді зможемо оцінити переваги. За цей час (з червня 2017 року) була тільки поїздка в Польщу з навчальною метою. Їхали одним автобусом з колегами, які мали біометрику, але стояли сім годин на митниці туди і три години на митниці назад вони з нами однаковісінько».

Анатолій Гнатюк, актор Національного академічного драматичного театру ім. І. Франка:

«На жаль, безвізом ще не скористався, бо пашу, що раб на галерах. Дивлюся лише, як інші гуляють. Але сподіваюся скористатися, колись же буде хоч тиждень відпустки. Біометричний паспорт маю. Щоправда, минулим літом ми на Крит літали, але купували в туристичному агентстві путівки, тому тоді все було, як завжди».

Текст: Віктор Цвіліховський

1 комментарий

  1. васисуаий on

    одного биопаспорта недостататочно, надо еще иметь приглашение — так в Финляндии и по другому никак

Залишити коментар