Понеділок, 28 вересня

У Києві невідомі особи розстріляли опозиційного російського журналіста Аркадія Бабченка. Унаслідок отриманих травм він помер у кареті «швидкої». Поліція розглядає дві версії вбивства: професійна діяльність і громадянська позиція. Нагадаємо, Аркадій Бабченко залишив Росію у 2017 році, згодом переїхавши до України. Працював військовим кореспондентом і журналістом, висвітлював війну на Донбасі та відкрито критикував чинну російську владу. Далі – у реакціях від Opinion.

На сторінці Національної поліції повідомили, що Аркадій Бабченко помер внаслідок вистрілів у спину. За фактом загибелі журналіста відкрито кримінальне провадження за статтею «умисне вбивство». Правоохоронці також склали фоторобот особи, причетної до злочину.

На своїй сторінці незадовго до смерті Аркадій Бабченко розмістив допис, у якому розповів, як рівно 4 роки тому йому вдалося вберегтись від трагічних подій та залишитися живим. Той день журналіст назвав своїм другим днем народження. Цей допис виявився останнім для російського журналіста.

Історію про другий день народження поширило чимало українців, а зокрема – прем’єр-міністр України. Володимир Гройсман наголосив, що російська тоталітарна система не вибачила загиблому його чесності та принциповості. Самого журналіста очільник уряду назвав справжнім другом України, який розповідав світові правду про російську агресію.

Політичний експерт Олексій Мінаков назвав вбивство Бабченка символічною, однак далеко не першою розправою країни-агресора над росіянами в Україні. Експерт також висловив сподівання, що, попри бурхливе обговорення вбивства журналіста, ми не зможемо забути про Олега Сенцова, а ті, «хто організовує світські презентації чергових книг, якими тішать власну значущість», проведуть результативне розслідування. Вочевидь, Олексій Мінаков має на увазі презентацію книги міністра внутрішніх справ Арсена Авакова «Зелений зошит», яка відбулась у день вбивства Аркадія Бабченка.

Співачка Марія Бурмака впевнена, що таким чином нам дають зрозуміти, що так буде з кожним і навіть з усім світом, адже президент країни-агресора не розуміє, навіщо потрібен світ без Росії.

Журналіст Богдан Буткевич переконаний, що найсумнішим у цій ситуації є те, що вбивство Бабченка нічого не змінить, війна триватиме й далі, Європа будуватиме «Північний потік», недоброчесні правоохоронці продовжуватимуть «кришувати» кримінал, а Росія спокійно вбиватиме тих, кого хоче. Буткевич наголосив, що подібні дії спрямовані на те, аби посилити серед українців почуття безсилля, а тому не треба піддаватися. На переконання автора допису, ще буде багато смертей, однак ніхто, крім нас, не зможе «переламати хребет гебістському щуру з Кремля».

Журналістка та публіцистка Лариса Волошина назвала Росію країною-маніяком, яка вбиває заради вбивства, оскільки інших причин проливати кров Володимир Путін не має.

Народний депутат і колишній радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко розповів, що Аркадій Бабченко вийшов із квартири до магазину, однак вбивця чекав на нього у під’їзді будинку. На думку Геращенка, однією з версій має бути діяльність російських спецслужб з усунення осіб, що заважають отруювати свідомість росіян правдою про те, що насправді відбувається в Росії та Україні.

Мирослава Гонгадзе, вдова журналіста Георгія Гонгадзе, вбитого у 2000 році, лише констатувала, що «безкарність погоджує злочин».

Журналістка Олена Добровольська зізналася, що ніколи особливо не захоплювалася загиблим журналістом, лише ситуативно читала його дописи. Однак його цитати вже назавжди увійдуть в історію інформаційної війни. Добровольска також додала, що Бабченко не був святим, хоч і висловлював антипутінську позицію.

Лариса Івшина, головна редакторка всеукраїнської газети «День», зауважила, що вбивають не лише російські кулі, але й безкарність, розпущеність і цинізм.

Олег Каданов, український музикант, назвав Аркадія Бабченка одним із небагатьох росіян, які змогли відкрито піти проти чогось жахливого. Оригінальні слова автора допису є крилатою фразою, частиною епіграфу до одного з головних творів російського письменника Олександра Радищева.

Прокоментував ситуацію і громадський активіст Сергій Стерненко, на якого нещодавно було скоєно вже третій замах, внаслідок чого один із нападників помер на місці подій. За словами Стерненка, «нас не захистить держава, тільки самі».

Політичний експерт Микола Спірідонов констатував, що в Україні смертельно небезпечно бути журналістом. Однак найстрашнішим, на думку експерта, є відсутність незворотності покарання.

Політичний консультант і екс-нардеп Віктор Уколов припустив, що, попри очевидну причетність Росії до вбивства Бабченка, звинуватять у цьому все ж Україну, оскільки зміщення провини є частиною інформаційної війни.

Олександр Снідалов, активіст української громади в Нідерландах, підкреслив, що держава, яка найбільше говорить про захист росіян за кордоном, є водночас найбільшою смертельною загрозою для них.

Збирав реакції Степан Коза 

Залишити коментар