Субота, 26 вересня

У середу, 6 червня, у віці 83 років померла відома українська режисерка Кіра Муратова. Її фільми знайомі багатьом, адже перша популярність прийшла ще після стрічок «Короткі зустрічі» (1967) та «Довгі проводи» (1971). Останньою роботою режисерки стало «Вічне повернення», після зйомки якої у 2015 році Кіра Муратова заявила, що йде з кінематографа. Про те, як згадують одну з найяскравіших режисерок покоління – у реакціях від Opinion.

Президент України наголосив, що Кіра Муратова була надзвичайно талановитою режисеркою, людиною-епохою. За словами Петра Порошенка, її погляду на цей світ аплодували найвибагливіші критики, а талант відзначали на найпрестижніших кінофестивалях.

Відомий український письменник, психолог і психіатр Борис Херсонський опублікував на своїй сторінці вірш, який, на перший погляд, присвячений саме Кірі Муратовій. Однак автор пояснив: на момент написання він ще не знав, що відома режисерка пішла з життя. Херсонський також розповів, що був знайомий із Муратовою та навіть консультував кілька її фільмів. Ба більше, єдине короткометражне кіно, до якого Борис Херсонський написав сценарій, зняла саме вона.

В окремому дописі автор запевнив, що Кіра Муратова – найкраща кінематографістка Одеси.

Художник та директор Одеського художнього музею Олександр Ройтбурд пригадав слова Кіри Муратової: «Я хочу, аби після мене залишились тільки фільми». І дійсно, опублікований художником перелік робіт режисерки вражає.

Слова співчуття рідним та близьким померлої режисерки висловили і на сторінці Одеського міжнародного кінофестивалю. Також у тексті відзначили, що Кіра Муратова була володаркою безлічі кінонагород, зокрема премії «Золотий Дюк» за внесок у кіномистецтво.

Журналіст, блогер і волонтер Назар Приходько нагадав, що зовсім нещодавно стало відомо про загибель ще одного талановитого режисераЛеоніда Кантера, а тому червень розпочався надзвичайно сумно для людей культури та мистецтва.

Літературний оглядач і журналіст Юрій Володарський написав, що ця новина збиває з ніг навіть попри те, що всі знали про хворобу режисерки та були до цього готові.

Журналістка Анна Філімонова розповіла, що для одеситів зустріч на вулицях із Кірою Муратовою була чимось подібним на історії мешканців Нью-Йорку про зустріч із Вуді Алленом.

Сергій Тримбач, кінокритик, зазначив, що Кіра Муратова померла вдома, куди повернулась два тижні тому з лікарні. Хвороба була на тій стадії, вийти з якої не було жодного шансу.

Наталія Лелюх, блогерка та лікарка, лише констатувала: метеликів стає все більше.

Журналістка та мистецтвознавиця Валентина Клименко назвала Кіру Муратову «свавільною режисеркою та вільною людиною».

Журналістка та телеведуча Наталя Влащенко пригадала свою зустріч із режисеркою, коли та розповіла, що «гармонія – це не рівновага, завжди щось має порушувати симетрію, порушувати закони».

Письменниця та літературознавиця Христина Венгринюк зізналася, що саме Кіра Муратова сформувала її та її бачення світу та мистецтва, і навряд чи хтось колись взагалі зможе повторити режисерку.

Режисер В’ячеслав Бігун подякував режисерці за нові висоти, глибину та натхнення, додавши, що Кіра Муратова знову зустрілася з Олександром Довженком.

Олена Балаба, журналістка та громадська активістка, констатувала, що навряд чи хтось зможе пригадати всі роботи Муратової, перерахувати пережиті емоції, і так само навряд відомій режисерці колись встановлять пам’ятник у «пгт одессочка», оскільки вона – не формат.

Збирав реакції Степан Коза

Залишити коментар