Неділя, 27 вересня

Під час вручення премій літературного конкурсу «Коронація слова» відбувся скандал за участі екс-лідера соціалістичної партії Олександра Мороза та співзасновника премії Юрія Логуша, який обурився через слова «золотого письменника» про владу. Логуш звинуватив Мороза у тому, що соціалісти не попередили агресію Росії проти України, та закликав його визнати свою неправоту. Натомість екс-політик процитував власний твір доволі антисемітського змісту. Далі – у реакціях від Opinion

Аби зрозуміти всю феєрію цього конфлікту, слід спочатку подивитись відеозапис. Не бійтесь, це не так нудно, як може здатись на перший погляд. А значну частину можна навіть спокійно перемотати.

З огляду на те, що Олександр Мороз отримав відзнаку «Золотого письменника», яку отримують ті, чиї твори були видані сукупним накладом понад 100 тисяч примірників, першим додаю коментар ще не золотого, але куди більш відомого автора. Андрій Кокотюха переконаний, що насправді тих тиражів текстів Мороза не існує: є просто практика, за якою державні кошти списуються на видання власних творів. Кокотюха зізнався, що доказів у нього немає, але працює це так: видаєш 100 примірників, подаєш у звітах як 250 тисяч. І усе. Грошики в кишені. Загалом допис виглядає як ціла рецензія на постать «золотого письменника» Олександра Мороза. Може, і її якось поширити на 250 тисяч? Чи хоча б на 100?

Науковець Андрій Ніцой, який разом із своєю дружиною Ларисою Ніцой цьогоріч також отримав премію на «Коронації слова», розповів власну версію подій. Автор допису також подякував Юрію Логушу за його позицію та приклад, адже тепер усі політики знатимуть, що «розплата» неминуча, і вона буде публічною. Ага, десь у Ростові вже плаче від сміху один такий кандидат на «розплату».

Едуард Долінський, директор Українського єврейського комітету, чомусь вирішив не коментувати «віршик» Мороза про євреїв та ж…в, лише підкресливши, що такі висловлювання екс-політика не привели до скандалу навколо конкурсу, не відреагували навіть політики. А дивно, інколи зраду можна розігнати й на рівному місці. А тут ось вам: навіть причина є, вигадувати не потрібно.

А ось письменниця Євгенія Чуприна наголосила, що казати Морозу, що його «слово чудове», не варто. Так, він не графоман, але й чудового теж нема геть нічого. Пані Євгеніє, але ж якщо ті сотні тисяч видань існують, хоча б частину з них прочитали. Не ламайте людям уявлення про «прекрасне».

Поет Андрій Хаєцький подякував Юрію Логушу за те, що поставив на місце «заслуженого поета», та поділився ключовими цитатами співзасновника «Коронації слова». Однак, останній гвіздок у труну своєї публічності, на думку Хаєцького, Мороз забив «віршем» про євреїв та ж…в. Занавєс, каже Андрій Хаєцький. Вимикайте світло, додає Степан Коза.

Проте, у будь-якій ситуації можна знайти користь для себе. Так і письменники Дмитро та Віталій Капранови повідомили, що почали пишатися тим, що не є «золотими письменниками». Ну, як кажуть (щоправда, не знаю, де саме і як часто), вам би тільки попишатися.

А історик та публіцист Вахтанг Кіпіані підкреслив, що майже ніхто не звернув уваги на те, що у відповідь на публічні звинувачення Мороз вирішив прочитати відверто антисемітський вірш. Ну що ж, 0:1 на користь Кози та реакцій, або «не судіть Facebook за стрічкою своєю».

Думаєте, всередині демонстрації зради не може завестись маленька зрада? Пф. Ось, нібито літературний критик Сергій Запоржанин. Чому нібито? Бо насправді це фейкова сторінка письменниці Наталі Пасічник. Так ось, за її словами, навіть попри бурні авації для пана Логуша та підтримку у залі до Мороза й надалі продовжили звертатись «Ви заслужений поет, ваше слово – чудове». Ну, все ж просто: сценарій написаний завчасно, хіба ж можна змінювати його на ходу?

Лікарка та письменниця Леся Романчук розповіла, що, згідно з положенням, нагорода вручається лише романістам. Тож який роман написав пан Мороз? Роман у віршах? Чи роман у «віршах»?

А наостанок представляю вам версію подій від самого Олександра Мороза. Читайте обережно, бо «золотий письменник» навіть смайлик поставив: почувається розлюченим. За його словами, цілком очікувано запрошення на церемонію було спланованою операцією подружжя Логушів, за роки перебування на посаді він робив все для створення демократичної держави з європейською системою влади, ну, і без нового «віршика» теж не обійшлось. «Перекотиполем – болем», «могла – приросла» – оце так рими, оце так «золотий письменник». Несіть наступного.

Збирав реакції та жодного разу не бачив книги Мороза Степан Коза

Залишити коментар