Неділя, 6 грудня

Метеоблог головного синоптика країни

Зорро, Олівія, Ксена, Алєсандро – це не герої бразильського яскравого серіалу, а цілком серйозні імена циклонів та антициклонів. Називати атмосферні потужні утворення почали вчені для зручності спостереження. Адже колись це були лише сухі та нецікаві координати атмосферних вихорів. Спочатку американські метеорологи думали позначати циклони та антициклони цифрами, потім пропонували буквами різних алфавітів, потім навіть назвами тварин. Враховуючи мою любов до котів, шкодую, що все ж вирішили давати просто імена. А шкода. Був би циклон Кіт чи антициклон Панда, наприклад.

У Німеччині імена почали давати з 1954 року, між іншим, за ініціативи студентки Інституту метеорології Берлінського вільного університету Карли Веге. Антициклони отримали чоловічі імена, а циклони – жіночі. Але оскільки погода в циклонах зазвичай гірша, ніж в антициклонаx, і це викликало нарікання серед жінок, з 1998 року вирішили: кожного парного року антициклонам дають чоловічі імена, циклонам – жіночі. Кожного непарного року – навпаки.

І навіть можна за гроші замовити для конкретного циклона чи антициклона своє ім`я.

Нещодавній сухий період в Україні, який спричинив високу пожежну небезпеку, зумовлював антициклон Зорро.

Проте потім його змінили кілька циклонів з атмосферними фронтами. Зливи з грозами, шквалами та градом спричинили серйозні збитки у низці областей України.

Що далі?

Над Центральною Європою розташувався циклон Івона, і його атмосферні фронти найближчим часом досягатимуть території України.

Фото: old.wetterzentrale.de

15 червня в західних областях України, на півночі, у центральній частині включно з Харківщиною та північною Одещиною пройдуть короткочасні дощі, можливі зливи, град та шквалисте посилення вітру. У більшості районів півдня та сходу пануватиме суха сонячна погода. Температура повітря буде комфортною, +22+27 градусів, проте на півдні та сході очікується спека до +28+34 градусів.

Вихідними, 16-17 червня, температурна картина не зміниться, буде тепло, на півдні та сході – спекотно. Дощі з грозами найбільш ймовірні на заході України, можливі сильні зливи, град та шквали. На решті території переважатиме суха повітряна маса, лише в суботу на півночі та в більшості центральних областей пройдуть короткочасні грозові дощі.

У понеділок та вівторок в Україні денна температура повітря становитиме +24+30 градусів. Дощі з грозами пройдуть у понеділок місцями у західних областях, у вівторок опади ймовірні на Закарпатті та в прикарпатських областях. В Україні домінуватиме суха погода.

20 та 21 червня атмосферні фронти розташуються над західними та північними областями України. Вони зумовлять грозові дощі, локальні град та шквали. Значна частина центральних областей, схід та південь належатимуть зоні підвищеного атмосферного тиску, тому істотні опади тут малоймовірні, буде переважно сухо та спекотно.

Спекотна погода може посилювати пожежну небезпеку, також уникайте тривалого перебування на сонці, а правила поведінки під час грози знають, сподіваюсь, усі. Тому дуже важливо стежити не лише за прогнозами погоди, а й за реальною поточною погодою.

У Києві найближчими днями погода очікується нестійкою, проте з комфортною температурою повітря, в межах +25+28 градусів, та з низькою ймовірністю стихійних небезпечних метеорологічних явищ.

15-16 червня у столиці місцями пройдуть короткочасні дощі з грозами.

17, 18 та 19 червня над Києвом пануватиме зона підвищеного атмосферного тиску, сонця, красивих купчастих хмарок та сухої погоди.

20 та 21 червня атмосферні фронти збільшать ймовірність дощу з грозою.

Протягом найближчих днів максимальна температура повітря у Києві коливатиметься від 24 до 28 градусів.

Літня погода, зазвичай, нестабільна та строката. Адже грози та шквали – пріоритет цієї чудової пори. Тому насолоджуємося літом, правильно ховаємося від грози, уважно стежимо за свіжими прогнозами і синоптичною ситуацією.

А Зорро, Гортензія, Івона, Олівія, Педро чи Алєхандро хай ще яскравіше продемонструють, якою чудовою, цікавою та різноманітною може бути метеорологія.

Наталка Діденко