Субота, 26 вересня

Минулого місяця моїй дружині, яка перебувала у декретній відпустці з 1,3-річним синочком Романом, зробили важливу пропозицію. Її запрошували вийти на роботу на вигідних умовах. У наш час про такі пропозиції кажуть: це ті, від яких не відмовляються. Безумовно, вагітність, пологи і народження сина – це найбільше для нашої сім’ї щастя у житті. І, звісно, здоров’я, розвиток та психологічний комфорт малечі безальтернативно є пріоритетом № 1. Однак, пропозиція для кар’єрного і професійного зростання дружини була направду важливою. До того ж саме від матеріального добробуту сім’ї напряму залежить комфорт, у якому живе Роман зараз і може жити в майбутньому. Ще й так збіглося, що саме в цей час син повністю перейшов на самостійне харчування і почав вперше проситися на горщик. То що ж робити – наймати чи не наймати няню? Скільки коштує доглядальниця за дитиною, і як її правильно обрати?

Сучасне покоління батьків дуже часто надає перевагу західному стилю життя. І ми в цьому плані не виняток. Молоді мами рано переривають декретну відпустку або взагалі не беруть її, щоб не ризикувати кар’єрою. Батьки, які до поповнення в сім’ї вели активний спосіб життя, намагаються кардинально йому не зраджувати. Звісно, наскільки це можливо і доцільно. Адже дитина – це не «тягар», а навпаки, стимул для сім’ї. Стимул більше заробляти, цікавіше й активніше відпочивати; не зраджуючи своїм хобі, стежити і підтримувати вподобання дитини. При правильному і раціональному розподілі часу можна і треба встигати все. Зайве говорити, що тільки після народження дітей ми з рідним братом зійшлися на думці, що вперше побували у десятках культурних та мистецьких місць столиці, де ніколи раніше не були. Саме діти «змусили» нас відкрити для себе чарівні денні прогулянки у неперевершеному парку «Феофанія», познайомитися з фонтанами ВДНГ чи красотами Національного ботанічного саду імені Миколи Гришка НАН України чи ботанічного саду ім. акад. О. В. Фоміна…

Однак, на етапі вагань та пізніше під час пошуку няні для сина зрозуміли, що дуже багато знайомих та друзів не поділяють наших переконань. Навіть близькі знайомі, в яких є діти такого ж чи старшого віку, говорять, що категорично заборонено «відривати» малюка від матері «так рано». Нас називали поганими батьками, говорили, що занадто ризикуємо дитиною… Зрештою, як аргумент наводили те, що кошти на няню – це зайві витрати. Що максимально тривале спілкування дитини з матір’ю – чи не найважливіший досвід у житті малюка. З цим фактом, безперечно, складно сперечатися. Але так чи інакше, у кожної сім’ї, що має дітей, виникають моменти, коли обставини змушують нас вдаватися до сторонньої допомоги і залишати малюка на деякий час з іншими людьми. Тож, з якого віку можна залишати дитину зі сторонньою людиною? Як знайти хорошу няню, і скільки вона братиме за свої послуги? Чи допоможе молодим мамам нова ініціатива українського уряду з часткової компенсації послуг найманих доглядачів за дітьми?

Головні критерії

Сімейний психолог Олександр Покришкін у матеріалі для Village відзначає 4 ключові критерії, які варто обов’язково враховувати, аби спілкування з нянею було психологічно безпечне для дитини. Передовсім – ступінь прив’язаності до мами. Зрозуміло, що саме мама для маляти є найбільш близькою людиною, і вже від перших днів народження дитина потребує відчуття того, що мама поруч – її дотик, запах, голос… З часом, відзначає психолог, у непорушний дует матері та дитини природно вписуються інші люди – тато, бабусі та дідусі… няні. Якщо ступінь прив’язаності занадто великий, мамі краще поки залишитися дома. Інший критерій – грудне годування – додаткова і дуже важлива умова, яку варто мати на увазі при плануванні виходу на роботу. Ще один критерій – термін переходу від постійного перебування з дитиною до тривалої перерви. Не рекомендується відривати маму від дитини враз – за один день. Варто спочатку залишити немовля на кілька годин з татом (чи іншими вже знайомими малюку людьми). І останній аспект – довіра до няні. Передовсім, довіра батьків. Якщо ми залишаємо дитину з чужою людиною, то важливо відчувати впевненість, що це безпечно. Але не менш важливою є реакція дитина на няню. Якщо малеча відразу не сприйняла контакту – краще знайти іншу няню.

Якщо всіх критеріїв дотримуватися, психолог Покришкін не бачить проблем у тому, щоб так рано відірвати маму від малечі. Однак, таку думку поділяють не всі експерти. «До 2-х років мінімум мама повинна залишатися з дитиною. Ці роки і цей зв’язок вже не повернути в майбутньому, якщо вони були втрачені або їх не було, – прокоментувала для Opinion кандидатка економічних наук, професорка Національної металургійної академії України Валентина Лебедєва. – Відомо, що в творчості Олександра Пушкіна жодного слова не присвячується матері, але багато рядків про няню… Батьки втрачають любов і прив’язування дитини, адже немовляти переадресовують свою любов до сторонніх людей – нянь. Якщо батьки готові на це, то це їхній вибір. До 2-3-х років турботу про маму має взяти на себе тато. А держава повинна гарантувати збереження робочого місця матері та виплачувати їй суму грошей, призначену для няні, якщо жінка залишається на дому і не бере няню».

«Найбільший ризик прихований у тому, що, згідно з теорією прив’язки Джона Боулбі, в результаті різкого відділення матері від дитини та зміни особи турботливого дорослого, розвиваються порушення в сфері прив’язки – здатності людини до довготривалих і безпечних близьких стосунків. Може з’явитися рання психологічна травматизація, – коментує Ірина Главацька (Психологічний центр Ірини Главацької). – У результаті такі діти можуть відчувати страх при будуванні в майбутньому власних стосунків і перебуванні в них. Крім того, таким дітям дуже складно справлятися зі своїм батьківством».

Та чи легко знайти хорошу няню?

Знайти хорошу няню з досвідом роботи, щоб вона підходила дитині та батькам, була чуйною і любила свою роботу – дуже складно. Принаймні в нас пошук зайняв майже місяць. У близьких знайомих – два місяці й десятки кандидатур на співбесідах.

Знайти доглядальницю за дитиною можна через спеціальні агенції, за оголошенням в інтернеті або на нішевих порталах на зразок «Няні в Києві» чи «Наша няня». Переважно молоді батьки шукають нянь із досвідом роботи у дитсадку. Для немовлят пріоритет віддають медсестрам. На співбесіді доцільно запитати медичну книгу, документи з пропискою та характеристику. Прохання надати рекомендації – з дитсадка, школи чи сім’ї, де раніше працювала кандидатка на посаду – нормальна і навіть необхідна практика. В агенціях запевняють, що їхні няні, крім усього іншого, проходять професійне та психологічне тестування, спілкуються з психологом. Висновки експерт заносить до особової картки, яку надають батькам. У середньому няню у столиці можна знайти від 10 до 25 тис. грн на місяць. Експерти з агенцій відзначають, що сьогодні мейнстримом є молоді няні, гувернантки. Зазвичай молоді батьки шукають для своїх найдорожчих дітей досвідчених нянь віком 28-40 років. Мода на бабусь вже проходить. Сьогоднішня няня повинна бути енергійною, комунікабельною, іншими словами – всебічно розвиненою. Саме від няні залежить здоров’я, розвиток і, що важливо, настрій дитини. Няня, подобається нам це чи ні, – для дитини як друга мама. І саме з цієї позиції варто виходити, шукаючи людину, на яку ми готові залишити найдорожче в нашому житті.

Наш досвід, на щастя, увінчався успіхом. Ми знайшли хорошу няню – навіть відразу дві – за помірну ціну. І головне – з досвідом роботи та чуйним ставленням до дитини.

Приблизно у цей же час, коли ми зважувалися залишити сина на зовсім чужу і незнайому нам людину, уряд повідомив про важливе нововведення: держава вирішила компенсовувати частину оплати праці няні для жінок, які ухвалили рішення не виходити у декретну відпустку, а продовжувати працювати. Анонсувалося, що таке нововведення почне діяти наступного року. Про це повідомив прем′єр-міністр України Володимир Гройсман під час засідання уряду. «З 1 січня, коли мама, яка працює, наймає няню, ми будемо компенсувати частину заробітної плати, щоб мама мала можливість працювати, а няня – доглядати за дитиною», – зазначив прем′єр.

Чи стане це суттєвою допомогою для молодих батьків – покаже час. Але сигнал держава дає правильний. Якщо сім’я за традицією самостійно вирішила до садочка ростити і виховувати дитину – це їхнє право. Однак для молодих батьків з іншим баченням щодо цього держава залишає привідкриті двері. Адже сьогодні молодій мамі складно знайти роботу, котра може легко компенсувати оплату праці няні та принести персональний прибуток.

Текст: Вадим Лубчак

Залишити коментар