Понеділок, 28 вересня

Дайте на церкву!

Як думаєте, за роки незалежності в країні зведено більше шкіл, лікарень, громадських туалетів, дитячих садочків, спортзалів, мостів чи церков? Такої статистики не існує, але навіть візуально можна прикинути, скільки в якому регіоні чого набудовано. Скрізь церкви (різних конфесій) – поза конкуренцією.

На кожному великому базарі стоїть священик чи монашка зі скринькою, в яку перехожі час від часу щось кидають. Центральними вулицями міст прогулюються активісти церковних громад, які засудливим поглядом дивляться на тераси ресторанів й тиснуть на совість: мовляв, поділися, буде тобі індульгенція. Зрештою, пожертвувати на будівництво храму можна не виходячи з дому, онлайн, та ще й різних молитов замовити – пакетом дешевше.

Результати минулорічного дослідження центру Разумкова засвідчують, що фінансово підтримують релігійні установи 9 % населення країни. Тобто кожен десятий українець періодично дає гроші «на церкву».

Говорячи в сучасних термінах, можемо зробити висновок, що саме Церква стала найуспішнішим організатором краудфандингу та фандрейзингу за роки незалежності. Адже розвиток її регіональної мережі просто вражає.

Практично в кожному більш-менш великому населеному пункті України виріс новий храм. Де в селі була православна церква – збудували нову греко-католицьку. Де була православна Московського патріархату – звели храм Київського. Де була стара дерев’яна церква – піп наполягав, що треба будувати нову, більшу й сучасну. Траплялися навіть випадки, коли самі члени релігійної громади чи священик підпалювали стару церкву, щоб громада активніше й швидше збирала гроші на нову.

Село може стояти напівпорожнім, бо продуктивна частина населення виїхала на заробітки, але церква все одно будується – з далеких Неаполя й Варшави вірники регулярно переказують гроші. У містах нові церкви з’явилися у кожній дільниці – і майже скрізь однаково потворні. Самозахоплення територій стало буденною практикою для церков (особливо для одного відомого всім патріархату).

Парадоксом у цій ситуації є той факт, що люди саме церкву продовжують вважати об’єктом першої необхідності. Часом їдеш через якесь село, а там дороги немає, паркани валяться, сільмаг допотопний і неремонтований, школа пам’ятає часи Тараса Шевченка, туалет для дітей на вулиці, зате церква – новенька, гарна, збудована дорого й якісно, з облагородженим подвір’ям і кованим парканом. Як писанка!

Чому люди в селі не можуть зібрати гроші на нормальний туалет у школі, чому не збудують собі нормальну автобусну зупинку, щоб не мокнути під дощем, зате без проблем знаходять гроші на церкву? Чому ті містяни, для яких проблема скинутися на лампочки в під’їзді чи кодовий замок, охоче несуть свої гроші на купівлю ще більшої люстри в місцевий храм?

Церков стає все більше, а населення України все зменшується. Кількість практикуючих християн у нашій країні (які регулярно відвідують богослужіння) падає. Невдовзі можемо стати свідками ситуації, коли церков буде повно і на будь-який смак, але вони стоятимуть порожні.

Зрештою, а чому невдовзі: хіба вони вже – крім Великодня – не порожні?

Андрій Любка

2 комментария

  1. Анастасія on

    то страшне. навколо мого будинку в радіусі 400м знаходиться 4 церкви, одна з них ще будується. зараз зрозуміла, що ні разу й не заходила в жодну з них. треба буде навідатися, глянути, на що гроші йдуть, поки в громадський організації на сталий розвиток за копійки працюємо. може, тому практично всі колеги атеїсти :))

  2. Андрій, добре тебе знаю. Але Ти тільки ставиш питання, а відповідь, а чому так?
    А може відповідь криється у двох площинах: 1) лавочки, дорогу і т.д., має робити держава в яку людина вклада є податок або депутат який прийде і зробить щось бо скоро вибори.
    2) фінансові відносини цервки нерегульовані законом вона не фінансується з боку держави в цьому проблема.

    і тепер останнє… Все це було нічого якби все це не вело до того, що слідів християнства море, а от християн нема. У всьому цьому цегляно-бетонному дусі ми втратили дух віри!!! От це проблема! Великдень — і той стає тільки символом традиції і все!!!

Залишити коментар