Неділя, 27 вересня

Сьогодні вранці помер видатний український поет, громадський діяч і перший голова Народного Руху України Іван Драч. Смерть застала письменника у Феофанії, сам автор заповів поховати його в рідному селі Теліженці поруч із могилою сина. Серед найвідоміших збірок поета «Соняшник», «Київське небо», «До джерел» та інші. Деталі – у реакціях від Opinion.

Першим про смерть поета повідомив кінокритик Сергій Тримбач. За словами автора допису, він ще вчора говорив із дружиною померлого поета, тоді надія ще лишалась, однак все ж автор покинув нас.

Письменник і видавець Іван Малкович назвав Івана Драча одним із найвидатніших українських поетів минулого століття, визнаним лідером шістдесятників, що з натхненням жонглера закручував в одну поетичну орбіту і золоту цибулину, і теорію відносності, і виправні штани. До речі, остання збірка поета вийшла саме у видавництві Івана Малковича під назвою «Вийшов з радіо чорний лев».

Василь Махно, письменник та перекладач, назвав Івана Драча «Соняшником української поезії». Також автор поділився власною поезією, присвяченою Драчу.

Дипломат Маркіян Лубківський у дописі пригадав свого тата, який товаришував із померлим письменником, та додав, що кожного року стає все менше великих українців.

Видавець і письменник Олександр Афонін зізнався, що смерть Драча є дійсно болючою та важкою втратою, а цей світ покидають найсвітліші. Сам видавець назвав автора «дядько Іван».

Політик Андрій Іллєнко також розповів, що його батько товаришував з Іваном Драчем, адже вони разом робили фільм «Криниця для спраглих». Серед розмов із письменником, за словами Іллєнка, найцікавіше було слухати історії про спільні поїздки до Америки, покази фільмів у Сан-Франциско та борщ на Манхетені.

Про знайомство з видатним українським автором розповів і нардеп Олег Ляшко. У 1990 році Ляшко, будучи журналістом, брав у Драча інтерв’ю для «Молодої гвардії», а кожне спілкування з ним – це був колодязь мудрості, жива вода, магія слів.

Голова Державного агентства України з питань кіно Пилип Іллєнко нагадав, що за сценаріями Драча знято чимало видатних фільмів, серед яких такі шедеври як «Криниця для спраглих», «Камінний хрест» та «Пропала грамота». Більш того, поет навіть телефонну розмову перетворював на маленький літературний шедевр.

Художник та директор Одеського художнього музею Олександр Ройтбурд розповів, що саме творчість Івана Драча продемонструвала йому в дитинстві, що українською можна писати модерністську міську поезію. Саме з творчості цього автора розпочався інтерес Ройтбурда до сучасної української літератури, він перечитував його та знав напам’ять, купляв усі його книги.

Збирав реакції Степан Коза

Залишити коментар