Неділя, 29 листопада

Перформанс на розстріляних: а ви провели б ніч у Луцькій тюрмі?

У Луцьку будь-хто за бажанням міг провести кілька годин у сирій камері на підлозі, де 77 років тому неугодні «совєтам» українці вмирали від тортур, і побувати на допитах енкаведистів.

Акцією «Ніч у Луцькій тюрмі» вже традиційно вшановують пам’ять в’язнів, розстріляних «совєтами» 22 та 23 червня 1941 року. Наймолодшому учаснику Миколі Бощуку всього 10 років. Коли в камеру зайшов студент, переодягнений у форму енкаведиста, і кринув на його тата – Микола заплакав.

Історична реконструкція уже не вперше проходить у стінах колишньої катівні (у XVII столітті – монастиря бригідок).

У червні 1941 року в тюрмі розстріляли близько 2000 людей. Їх вивели на подвір’я і закидали гранатами. Тоді вдалося вижити кільком сотням волинян. Лучани згадують: коли німці зайшли в місто і побачили, що «совєти» зробили з бранцями, жахнулися. Радянські мужі облаштували в тюрмі училище культури й мистецтв… Тепер – діє монастир УПЦ КП,

Зголосилися переночувати у стінах катівні більше двох десятків лучан. Серед них – члени молодіжних організацій «Національний альянс», «Пласт», журналісти, підприємці та навіть діти. Акція розпочалась о 21-й годині 22 червня (з гутірки на тему «Руській мір” у Луцькій тюрмі» за участі історика Сергія Годлевського та намісника монастиря отця Никодима), а закінчилася о 6-й ранку наступного дня. На світанку над мурами колишньої катівні пролунав наказ про розстріл і… гучне «Ще не вмерла Україна» від учасників реконструкції.

Читайте попередній матеріал «Стіни стогнуть. Монастир, який завжди буде Луцькою тюрмою» на Opinion. 

Текст: Олена Лівіцька

Фото: Ірина Кабанова

Залишити коментар