Понеділок, 26 жовтня

Літо – час для відпочинку та відпусток. Для чималої кількості українців це чи не єдина можливість нарешті відпочити від буденної роботи. Однак наші курорти є привабливими не лише для місцевих, щорічно поніжитись під українським сонцем приїжджають туристи з усього світу. І тут виникає цілком логічне та справедливе питання: а що робити з відпочивальниками з Росії? Opinion дізнався: чи варто пускати росіян на українські курорти; на яку кількість відпочивальників із РФ варто очікувати цього року; які ризики можуть принести гості «з-за поребрика»; чи варто це обмежувати на законодавчому рівні; чи став анексований Крим альтернативою для росіян.

Чи варто пускати росіян на українські курорти?

Питання, яке, здавалося б, для декого може видатися риторичним, насправді є доволі неоднозначним. Юрій Самойлов, головний редактор журналу «Український туризм», переконаний, що насправді подібна тема нині не є такою актуальною та не стане, допоки для росіян не буде запроваджено візовий режим. Разом із тим не варто сподіватися, що українські бізнесмени відмовляться приймати туристів із Російської Федерації: допоки існують хіба що поодинокі випадки подібної поведінки.

«»Пускати» чи «не пускати» росіян, а точніше, громадян Росії, на українські курорти – питання не стоїть. Поки для Росії не запроваджено візовий режим та не здійснено укріплення кордону по всьому периметру, будь-хто з громадян Росії може безперешкодно перетинати державний кордон України. Єдине обмеження – для цього росіянам потрібний закордонний біометричний паспорт. Інших обмежень просто немає.

Сподіватися на те, що український бізнес не прийматиме росіян, які готові платити за свої послуги, теж не доводиться: такі випадки якщо й існують, то лише поодинокі. Переважна кількість представників туристичного бізнесу керуються принципом Тіта Флавія Веспасіана: «Гроші не пахнуть»», – розповів Opinion Юрій Самойлов.

Натомість політолог Владислав Сердюк пояснив Opinion, що підіймати питання заборони відпочинку росіян на українських курортах буде доцільно лише тоді, коли керівництво країни нарешті офіційно визнає, що у нас триває війна. Більш доцільним, на переконання експерта, є питання про те, чи доцільно в принципі займатись туристичним бізнесом під час війни.

«Керівництво України до сьогоднішнього дня не може або не хоче відповісти на питання, чи в країні йде війна? А якщо немає війни, то й ворога теж немає. Тоді виникає питання: чому ми мусимо не пускати в Україну туристів з Росії? Якщо в країні йде боротьба з організованою злочинністю, тоді і проблеми, як такої, немає. А якщо йде війна, тоді пускати туристів із країни агресора є недоречним. Але більш логічним буде поставити питання: чи взагалі доречно займатися туризмом під час війни? Для прикладу, ви навряд чи зможете поніжитися на сонці в Сирії», – наголосив фахівець.

Думку про те, що росіян все ж варто пускати на відпочинок до України підтримав і журналіст та аналітик Олександр Ярощук. У коментарі для Opinion він пояснив: якщо людина не вчиняла кримінальних правопорушень проти України та не підтримувала війну й анексію Криму, наша держава не має створювати жодних перешкод. При чому, це стосується не лише громадян країни-агресора. А збільшення потоку туристів може принести для нашої країни лише позитивні наслідки.

«Звичайно варто пускати. Держава Україна не повинна створювати перешкод для громадян будь-якої країни, якщо вони не вчинили кримінального правопорушення проти Української держави. Звичайно, якщо людина виступає проти України, підтримує війну та анексію Криму тощо, то в такому випадку ми не можемо пускати таких людей, і стосується це не лише громадян Росії, а всіх. Тут вже йдеться про питання безпеки, що є особливо важливим для нашої держави в такій ситуації. Усі інші, будь ласка, нехай приїжджають і ми будемо раді, тому що це вагомий позитивний фактор для українського туризму та всієї економіки. З цієї точки зору є декілька позитивних наслідків: загальний позитивний ефект для економіки, який виявляється у пожвавленні торгівлі, надходженні валюти в країну, пожвавленні всього ринку послуг тощо і як наслідок – збільшення податкових надходжень. Крім того, це покращення іміджу країни, що важливо для нашої культурної політики.

Україна зацікавлена у розвитку туризму, а тому ми не повинні забороняти будь-кому, хто не шкодить Україні, приїжджати до нас. Ми повинні бути відкритими для всіх наскільки це можливо, а всі туристи повинні дотримуватися українського законодавства та поважати державу», – ідеться в коментарі.

На яку кількість туристів із Росії варто очікувати цього року?

Юрій Самойлов наголосив: нині казати про точну кількість відпочивальників із Росії практично неможливо, оскільки у нас немає дієвої системи підрахунку туристичних потоків. На думку експерта, приблизна кількість може сягнути 1,5 мільйона. Здебільшого на росіян варто очікувати одеситам, адже саме їхнє місто є найбільш привабливим у літній період.

«Кількість саме відпочивальників із Росії оцінити досить важко, оскільки в Україні немає дієвої системи підрахунку туристичних потоків. Гадаю, в цілому мільйона 1,5 їх в Україні побуває. Традиційно росіян приваблюють українські морські курорти, насамперед Одеса та Одещина, а в зимовий період – Львів і карпатські гірськолижні курорти. За даними моніторингу, що його здійснювала Одеська ОДА у 2016 році у співпраці з оператором мобільного зв’язку «Київстар», росіяни стабільно обіймають перше місце на курортах Одещини у літній період», – пояснює спеціаліст.

Наталя Богуш, власниця туристиної бази в курорті Затока, що на Одещині, розповіла Opinion, що цього року, як і попередні, до неї знову приїхали постійні відпочивальники, для яких візит до України вже став доброю традицією.

«Забороняти їм відпочивати у нас – це неправильно. Це ж не вони почали війну, і не вони забрали наш Крим. Ті, хто відпочиває в моїй базі, як правило, ставляться до російської влади доволі критично, засуджують війну та люблять Україну, особливо наше море. За останні чотири роки всі ті, для кого Затока стала багаторічною традицією, не зрадили своїм звичкам. Перші дві сімейні пари вже відпочивають, ще три планують приїхати наступного місяця», – поділилась Богуш.

Які ризики можуть спровокувати росіяни-відпочивальники?

Владислав Сердюк вважає, що туристичні сезони можуть стати зручною можливістю для російської агентури, яка воліє потрапити на територію України, та водночас важко відповісти, скільки агентів впливу з РФ вже перебуває на території нашої держави та в інших країнах. До прикладу, станом на 2014 рік, за словами експерта, у Польщі кількість російських шпигунів складала близько 300 чоловік. Та знову ж таки: точна кількість залишається невідомою.

«Ризиком в даному припадку є збільшення наявності російської агентури в Україні, але хто, так, насправді, може відповісти на питання, яка кількість російських агентів впливу (шпигунів) знаходиться в Україні на сьогоднішній день? Тут також треба враховувати загальну кількість так званих «useful idiots». Їх кількість йде в нескінченність. В Польщі кількість шпигунів із Росії, або з нею пов’язаних, знаходиться на відмітці 300 чоловік, як виникає з даних за 2014 року, але навіть ця цифра означає, що це тільки ті люди, над якими вже ведеться спостереження. Загальна кількість залишається невідомою», – констатував політолог.

Натомість Юрій Самойлов запевнив Opinion, що наявність відпочивальників може вплинути на внутрішню ситуацію в Україні вкрай опосередковано, хоча диверсанти та провокатори все ж дійсно мають можливість маскуватися під звичайних туристів.

«Зрозуміло, що під виглядом туристів в Україну можуть в’їжджати диверсанти та провокатори, однак, на мій погляд, існує досить багато інших, простіших способів проникнення на нашу територію ворожих елементів. Отже, моя відповідь така: наявність росіян на курортах якщо й впливає на внутрішню ситуацію в країні, то дуже опосередковано. А щодо заборони, я вже висловився: нині немає механізмів забороняти в’їзд громадян Росії в Україну», – вважає головний редактор журналу «Український туризм».

Чим загрожує зменшення кількості відпочивальників «з-за поребрику»?

Перш ніж відповісти на це питання, вочевидь, слід зазначити, у якому стані перебуває власне український туризм сьогодні, адже війна на сході країни не може залишитися безслідною. Політолог Владислав Сердюк у коментарі для Opinion наголосив, що на сьогодні туристичний бізнес в Україні продовжує свій розвиток і навіть демонструє доволі пристойні показники. Приміром, у 2017 році нашу країну в якості місця для відпочинку обрали 14,6 млн іноземців, що на один мільйон перевищило минулорічний показник.

«Сам по собі туризм в Україні добре себе почуває, тому що маємо дуже привабливі ціни в закладах, а також нетривіальні ідеї для туристичного бізнесу: тематичні ресторани, бари тощо. Наприклад, Львів збільшив кількість туристів з 2 млн в 2015 році до 2,6 млн в 2017 році Тобто 600 тис. чоловік додатково за два роки. Це непогана цифра враховуючи, що в 2017 році понад 600 млн євро туристи залишили у Львові. Середній турист залишає там приблизно 75 євро за один день. Але треба підкреслити, що кількість російських туристів залишається мізерною у Львові, менше ніж 0,7 %, але значною в перспективі цілої країни. В 2017 році Україну відвідали 14,6 млн іноземців, що на один млн більше ніж в 2016, і росіяни були на третьому місці серед країн звідки приїжджали іноземні туристи», – поділився Владислав Сердюк.

А ось зменшення кількості туристів з будь-якої країни – це завжди явище суто негативне для туристичного бізнесу. На цьому наголошує Юрій Самойлов. За його словами, такі тенденції зменшать прибутки відповідного бізнесу, що потягне за собою ще ряд змін, зокрема, зменшення кількості робочих місць.

«Зменшення в’їзного турпотоку з будь-якої країни є однозначно негативним явищем: зменшуються доходи та прибутки туристичного та супутніх бізнесів, відтак знижуються й податкові відрахування, кількість робочих місць, зарплати у галузі тощо. Якщо говорити про іноземних туристів, які їдуть до України, то це, в першу чергу, білоруси та молдавани – вони їдуть, передусім, на морські курорти, а взимку – на гірськолижні в Карпатах. Досить багато останнім часом поляків – крім морських курортів, вони до нас їдуть в екскурсійно-пізнавальні тури, в основному до тих дестинацій, які розташовані в західних областях України, та які є артефактами спільної з Польщею історії. Це, насамперед, Львів та Львівщина, а також Кам’янець-Подільський. Останнім часом, завдяки суттєвій лібералізації візового режиму, різко збільшилась кількість китайських та індійських утристів на теренах України», – поділився експерт.

Анексований Крим – альтернатива українським курортам для росіян?

В одному зі своїх інтерв’ю екс-міністр курортів і туризму АР Крим Олександр Лієв наголосив, що нині весь туристичний бізнес Криму доцільно ділити на дві частини, залежно від організованості туристичних потоків.

«Кримський туристичний бізнес ділиться на дві частини. Одна частина приймає організованих туристів – це санаторії та готелі. Інша частина – приймає неорганізовані туристичні потоки. Це міні-готелі, приватні домоволодіння, квартири», – пояснює Лієв.

І якщо перша частина, за словами експерта, постраждала від анексії менше, оскільки російські окупанти «націоналізували, захопили та присвоїли ці об’єкти та возять туди різного роду профспілкові туристичні потоки за рахунок бюджетних коштів Росії», то друга частина турбізнесу –практично померла.

«А що стосується міні-готелів і квартир, то цей бізнес залишився жити тільки в Ялті і трошки в Севастополі, менше – в Алушті, зовсім мало – в Євпаторії, і взагалі помер в Чорноморському, Щолкіно, Судаку, Феодосії, Новому Світі та в інших містах західного та східного берега Криму», – констатував екс-міністр.

Розповів колишній міністр і про кількість туристів, яку приймав Крим до окупації російською армією та після анексії. Згідно з його словами, кількість відпочивальників відчутно зменшилась.

«У мирний час Крим приймав шість мільйонів туристів. З них близько 4,5 мільйона були жителями України, близько мільйона – жителі Росії, решта – жителі інших держав, в першу чергу, Білорусі та Прибалтики, а також країн Євросоюзу. А в останні роки Крим приймав близько 1,15-1,20 мільйонів туристів, з яких 1,05-1,10 мільйонів – жителі Росії і близько 100 тисяч – жителі України», – підрахував Олександр Лієв.

Чи можливо врегулювати питання туристів з РФ на законодавчому рівні?

Журналіст Олександр Ярощук впевнений: це питання вже давно врегульовано, оскільки не зможуть відпочити в Україні ті, хто відвідував Крим не через материкову частину України або брав участь у бойових діях на Донбасі на боці так званих «ДНР» та «ЛНР».

«Таке питання не потрібно додатково врегульовувати, оскільки воно вже врегульоване. Згідно з українським законодавством, в’їзд в Україну забороняється особам, які в’їхали в Крим не через материкову територію України або які залучені до війни на Донбасі. Однозначно, ми не повинні пускати таких людей», – підсумував журналіст.

А ось Юрій Самойлов висловив переконання, що єдиним повноцінним рішенням може бути запровадження візового режиму з Росією. Інші способи не зможуть бути достатньо ефективними.

«Якщо говорити саме про обмеження в’їзду громадян Росії (чи будь-якої іншої держави) в Україну, то це можливо лише за допомогою запровадження повноцінного візового режиму. Жодний інший спосіб ефективним не буде», – пояснив Самойлов.

 

Текст: Дмитро Журавель

Залишити коментар