Вівторок, 25 лютого

Міжнародна конкурсна програма ОМКФ розпочалася фільмом «Дівчина» Лукаса Донта (Бельгія).

Існує напіврелігійна метафора, яка порівнює тіло з в’язницею. Для головної героїні «Дівчини» повнометражного дебюту бельгійця Лукаса Донта це порівняння є щоденною реальністю.

Перший конкурсний день спекотного літа в Одесі

Кадр із фільму «Дівчина»

Її звати Лара, їй 15, вона вчиться на балерину, гартуючи майстерність у щоденних виснажливих репетиціях. Все, як у всіх, за одним винятком: у минулому житті Лару звали Віктором, і народилася вона хлопчиком. Життя для неї – щоденний виклик: гормональна терапія, підготовка до операції зі зміни статі, стосунки з однолітками, виконання партій, розрахованих на жіночу тілобудову. Молодий актор Віктор Полстер виконує неймовірну роботу, надзвичайно переконливо втілюючи роздвоєне, повне болісних протиріч існування героїні. Зі свого боку, Донт, оминаючи спокусу натиснути на сльозові залози глядача, розбиває цілісну оповідь на низку легко, з ухилом у документальність знятих сцен: ми бачимо хроніки самоствердження молодої людини в непростих обставинах і подолання цих обставин – інколи навіть у шокуючий спосіб, який, втім, не виглядає надуманим.

Така блискуча гра з жанром роману виховання принесла Донту кілька нагород у цьогорічних Каннах, зокрема «Золоту камеру» за найкращий дебют; імовірно, не обійдеться без призів і на ОМКФ.

Перший конкурсний день спекотного літа в Одесі

Кадр із фільму «Спекотні літні ночі»

Першою гала-прем’єрою фестивалю став фільм дебютанта Елайджі Байнума «Спекотні літні ночі» (США). Коли на екрані з’являється цьогорічний номінант на «Оскар» за фільм «Назви мене своїм ім’ям») Тімоті Шаламе, який грає головного героя Даніеля, а в назві фільму натякають на найулюбленішу пору року, а в рядку «жанр» зазначено «кримінальна романтична комедія», то підсвідомо налаштовуєшся на легкість, неквапливий плин розпечених днів, на палке кохання, свідомо ігноруючи перше слово.

Перший конкурсний день спекотного літа в Одесі

Кадр із фільму «Спекотні літні ночі»

Але дія стрічки, створеної на реальних подіях, розгортається у 1991 році. Коли СРСР доживав свої останні дні, а в США на екрани вийшов «Термінатор-2», на американському півострові Кейп-Код, куди відправляють головного героя на літо до тітки, розгортається справжня драма. Сором’язливий підліток Даніель, який гостро переживає смерть батька, за кілька літніх місяців проходить справжні трансформації: стає напарником найкрутішого хлопця містечка, закохується у його непідступну сестру, про яку марять чи не всі його ровесники, починає продавати наркотики, збільшуючи обсяги в кілька разів. Не зважаючи на кримінальний складник, фільм все-таки про спекотне літо з розпеченим піском і кінотеатром просто неба, коли підліткові мрії справджуються, коли так солодко цілується, і коли не хочеться думати про майбутнє, бо нічого хорошого там не видно. Про азарт і легкі гроші, прагнення всього і одразу, складні стосунки між тим, хто бореться і не кориться течії, і тим, хто повірив, що його життя ніколи не буде сповнене тепла і затишку. Ураган, який накриє і зруйнує півострів наприкінці фільму, це логічне продовження спекотного, у всіх розуміннях, літа, який розставить все по поличках. Адже коли поганий хлопець кохає хорошу дівчину, то найкраще, що він може для неї зробити, це зникнути з її життя.

Одесити і гості міста зможуть переглянути фільм увечері, а на екрани країни фільм вийде 26 липня.

Текст: Костянтин Левін, Світлана Бондар

Залишити коментар